Tırsan, “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” aldı

0
1280
Renault Trucks


Türk treyler sektörünün üretim ve ihracat rekortmeni Tırsan, “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” alarak Türkiye’de sadece 82 firmanın almış olduğu yetki sertifikasına sahip oldu. 2016 yılında 120 milyon 907 bin 500 ABD Doları ihracat gerçekleştiren Tırsan, sahip olduğu bu sertifika ile rekabetini artırarak, müşterilerine daha hızlı teslimat hizmeti sunacak.

Tırsan ihracat taşımalarında gümrüklerdeki beklemeyi ortan kaldıran Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nın sahibi oldu. Sertifika, 29 Haziran tarihinde Tırsan Adapazarı Fabrikası’nda yapılan bir törenle Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir tarafından Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’na teslim edildi.

Çetin Nuhoğlu, törende yaptığı konuşmada “Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), şubat ayında 108 ülke tarafından Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın imzalanması ile küresel ticarette yeni bir hamle başlattı. Burada en önemli hedef ticaretin kolaylaştırılmasıdır. Birçok ülke yetkilendirilmiş yükümlü ve izinli gönderici sayısını artırmak için önemli çalışmalar başlattı. Ülkemizde de bu konuda büyük çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci ve Müsteşarlığımızın değerli bürokratlarına teşekkürlerimi arz ediyorum.” dedi. Çetin Nuhoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Hepimiz biliyoruz ki, ülkeler arasındaki ticari rekabet artık değer zinciri üzerinden sürdürülmektedir. Burada da en önemli avantaj hızlı ve zamanında teslimattır. Bu belgeye sahip olan, ihracatçı ve taşımacı firmalarımız teslimat sürelerinde çok büyük avantaj sağlayacaktır. İhracat yüklemesini kendi fabrikasında yapabilecek, gümrüğe uğramadan çıkış kapılarında özel peronlardan yurtdışına çıkabileceklerdir. Bugün burada gerçekleşen bu törende, başta Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir’e, Sakarya Gümrük Müdürü Ayşe Savaş’a ve bu süreçte desteklerini bizden esirgemeyen tüm bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında veriliyor. Bu sertifika ile Adapazarı Fabrikası’nda gümrükleme olanağına sahip olacak Tırsan, Avrupa ülkelerine daha hızlı teslimatlar gerçekleştirebilecek ve ihracata konu olan ürünlerin gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yapabilecek.

2017 yılında Türkiye treyler sektöründe, ihracatın da önderi olan Tırsan, TİM tarafından açıklanan 2016 yılı ilk 1000 İhracatçı Firma listesinde, bir önceki yıla oranla ihracatını yüzde 81 oranında artırarak 111’inci sırada yer aldı. 2012 yılında TİM İhracatçı listesinde ise 900’üncü sıralarda yer alan Tırsan, dört sene içerisinde toplam ihracatını altı kat artırarak 120 milyon 907 bin 500 ABD Doları ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca otomotiv sektörünün sıralandığı ilk 1000 ihracatçı firma arasında ise Tırsan, 21’inci sıraya yükselerek, 2016 yılında otomobil grubunda ihracatını en çok artıran markalar arasında ikinci oldu.

2017 yılında toplam ihracatını 2016 yılına göre yüzde 25 artırma hedefi olan Tırsan, 150 milyon ABD Doları ihracat cirosu hedefi ile sektördeki önderliğini sürdürmeye devam edecek.

Sertifika, 29 Haziran tarihinde Tırsan Adapazarı Fabrikası’nda yapılan bir törenle Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir tarafından Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’na teslim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz