Tırsan, üretim teknolojisini artırıyor

0
934

Treylerde teknolojik dönüşümü başlatan ve Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda yatırımlar yapan Tırsan, kullandığı robotik sistemlerle üretimde verimlilik ve sığa artışı yakaladı. İşçi sağlığı ve güvenliği ile çevre alanında sektöre örnek olan Tırsan, otomasyon sistemleri ile de verimliliğini artırdı.

Sürdürülebilirlikte treyler sektörüne öncülük eden Tırsan, üretim teknolojilerine yaptığı yatırımlarla önemli adımlar atmaya devam ediyor. 2009 yılında Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkezini kuran, Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda kurguladığı ikinci Ar-Ge merkezini ise 2019 yılında devreye alacak olan Tırsan, üretim teknolojilerinde robotik sistemleri devreye aldı. Tırsan, 2017 yılı sonunda treyler şasi boyahanesi astar ve sonkat boya kabinlerinde robotik boyama sistemini kullanmaya başladı. Otomasyon düzeyi yüksek kataforez boya kaplama tesisini daha önce faaliyete geçirerek sektörde bir ilki gerçekleştiren Tırsan, bu yıl içerisinde otonom (birincil) bakımlarını tüm donanımlar için devreye alıp TPM’de önemli bir safhaya gelmiş olacak. Ayrıca üzerinde çalışılan bir yazılım ile donanım verimliliklerinin (OEE) artırılması ve gerçek zamanlı raporlamalar oluşturulacak.

Tırsan, Ar-Ge merkezinde tüm ürünlerini, nakliyecilerin rekabet gücünü artırmak ve uluslararası arenada onlara avantaj sağlamak için geliştiriyor. Tırsan’ı kendi evi gibi gören nakliyecilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap alabileceklerini bildiklerini kaydeden Tırsan yetkilileri, 41 yıldır devam eden işbirliğinin Tırsan ailesini büyüterek geliştirirken, her iki tarafın da geleceğe daha güvenli bakmalarını sağladığını ifade ettiler.

Ar-Ge süreçlerinden başlayarak, üretim planlama, tedarik zinciri ve üretim süreçlerinin bir sistem aracılığıyla kendi aralarında iletişimde olmasını sağlamayı hedefleyen Tırsan, bu yolculukta üründen üretim süreçlerine kadar geleneksel yöntemler yerine çevre ile uyumlu olan modeller üzerinde çalışıyor. Tırsan, aynı zamanda kaynak verimliliğini ve yeteneklerini artırmak için hem müşterileri hem de iş ortakları ile entegrasyon sağlayarak, bu iletişimin tüm süreçleri kapsayan bir yaklaşımla gerçekleşmesi için çalışmalar yürütüyor.

Tırsan Treyler İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Tırsan’ın sürdürülebilir kalkınma hamlesi doğrultusunda üretim teknolojilerine yaptığı yatırımların devam ettiğini söyledi.

Robotik boya sistemi ile verimlilik arttı

Tırsan Treyler İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Tırsan’ın sürdürülebilir kalkınma hamlesi doğrultusunda üretim teknolojilerine yaptığı yatırımların devam ettiğini söyledi. Ahmet Yılmaz, “2017 yılı sonuna doğru, treyler şasi boyahanemizde astar ve sonkat boya kabinlerinde slider hareketli robottan oluşan, otomatik boya hazırlama ve dozajlama otomasyonları ile entegre çalışan robotik boya sistemimizi devreye aldık. Bu yatırımdaki amacımız, verimliliğimizi ve ürün kalitemizi artırıp sürekliliği sağlamaktı ve bunu da başardık. İşçi sağlığı ve güvenliği ve çevresel konulardaki gelişimimizi devam ettirmek istiyoruz. Ayrıca kurduğumuz otomasyon düzeyi yüksek olan yüzey işlem ve kataforez boya kaplama tesisimiz ile kalite ve teknoloji anlamında da ön plana çıkıyoruz. Çevre yatırımı için örnek olan 440 m3/gün sığalı biyolojik ve kimyasal entegre atık su arıtma tesisimiz Tırsan’ın sektöründe yarattığı farka güzel bir örnek oluşturuyor.” dedi.

Teknolojik yatırımlar üretime olumlu yansıdı

Bu yatırımlarla hem üretim verimliliğinde hem de üretim sığasında artışlar yaşandığını kaydeden Yılmaz, sürdürülebilirliğin en büyük ölçütlerinden olan işçi sağlığı ve güvenliği ile çevre konularında da örnek ilerlemeler kaydettiklerini dile getirdi. Ahmet Yılmaz, teknolojik yatırımların üretim süreçlerine yansıması hakkında şunları söyledi: “Yaptığımız yatırım ve çalışmalarımız sonucu boya sürecimizde kullanılan araç başı boya tüketim miktarında manuel uygulamaya göre yüzde 45 oranında verimlilik artışı elde ettik. Boyahanemizde kurulan robot otomasyon sistemi ile ERP sistemleri arasındaki iletişimi sağlayarak Endüstri 4.0 ilkeleri kapsamında çalışmaya da başlamış bulunmaktayız. Robotik otomasyon, sistemimiz tip tanımları ve renk bilgilerini işletmemizde kurulu olan ERP sistemi ile haberleşerek gerekli boyama işlemlerini otomatik gerçekleştiriyor.

Otonom bakım 2018’de devreye girecek

Tırsan’ın sorunsuzluğa büyük önem verdiğini ve bunun için sürekli bir gelişim içinde olduğunu kaydeden Yılmaz, “ERP sistemimize ait kalite modülleri ile üretim kalite verilerini analiz ederek gelişim sürekliliğini sağlıyoruz. TPM kapsamında donanımlar için devreye aldığımız kestirimci ve önleyici bakım sistemleri ile hat duruşlarımızı önledik. Ayrıca 2018 yılında otonom (birincil) bakımları tüm donanımlarımız için devreye alıp TPM’de önemli bir safhaya gelmiş olacağız. 2018 yılı için üzerinde çalıştığımız bir yazılım ile donanım verimliliklerinin (OEE) artırılmasını ve gerçek zamanlı raporlamaların oluşturulmasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Tırsan Adapazarı fabrikası

Tırsan standartların ilerisinde

Tırsan’ın üretimden satış sonrası hizmetlere ve çevresel etkilere kadar istenen ölçütleri tam olarak karşılayarak müşterilerine, çalışanlarına ve çevreye karşı sorumluluğunu tam olarak yerine getirmek için istenen ölçütlerin çok daha ötesinde hizmet sunduğunu açıklayan Tırsan yetkilileri, ISO 9001:2015 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti, ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve ISO 3834-2 kaynak yapılabilirlik belgelerine sahip olan Tırsan’ın yönetim sistemleri şartlarını yerine getirerek üretim yapan küresell bir şirket olduğunun altını çizdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz