Ticaret Bakanlığı’ndan Kapıkule sınır kapısı için önlemler

0
1530
Renault Trucks

Kapıkule sınır kapısında yaşanan beklemeleri ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalarına hız veren Ticaret Bakanlığı art arda tedbirler almaya devam ediyor. Alınan son karar ile birlikte Bulgaristan’a yük taşıyan araçlar sadece Hamzabeyli sınır kapısından çıkış yapacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Bulgaristan ziyareti ile birlikte hızlanan çalışmalar sonucunda uygulamaya alınan iyileştirici tedbirler ile Kapıkule sınır kapısındaki beklemeleri asgari seviyeye çekmek hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı’nın hedefi hızlı geçiş sağlamak

Kapıkule sınır kapısında yaşanan bekleme kaynaklı sorunlar, hem taşımacıları hem de ihracatçıları mağdur eden sorunların başında geliyordu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Bulgaristan ziyareti kapsamındaki girişimleri sayesinde başlatılan ve Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un çalışmaları ile hayata geçirilen iyileştirici tedbirler ile Kapıkule sınır kapısındaki beklemelerin ortadan kaldırılması ve sınır kapılarından hızlı geçiş yapılması hedefleniyor.

Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile Kapıkule sınır kapısındaki sorunları ortadan kaldıracak eylem planları birer birer hayata geçirilirken, kronik hale gelmiş sorunları ortadan kaldıracak eylem planlarında kamu ve özel sektör istişarelerine ve işbirliğine büyük önem veriliyor.

Bulgaristan’a yapılan ikili taşımalar, Hamzabeyli sınır kapısından çıkış yapacak

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden yapılan son duyuru ile gerek Kapıkule gerekse de Kapitan Andreevo sınır kapılarındaki yoğunluğun azaltılarak buralarda oluşan TIR kuyruklarının önüne geçilebilmesine yönelik olarak, 18 Aralık 2018 tarihi itibarıyla; bitki karantinası ve veteriner kontrollerine tabi eşya hariç olmak üzere, Türkiye’den çıkışlı olan ya da Türkiye üzerinden Ortak Transit Rejimi veya TIR Karnesi kapsamında taşınan ve Bulgaristan varışlı olan eşyayı taşıyan taşıtların yalnızca Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli kara hudut kapısını kullanarak çıkış yapması karar bağlandı.

Sınır kapılarındaki sorunları çözecek tedbirler dış ticarete nefes aldıracak

UND Yönetim Kurulu tarafından Ticaret Bakanlığı’nın çalışmalarına yönelik yapılan değerlendirmede; “Sınır kapılarında yaşanan sorunlar sebebiyle dış ticaret işlemlerinde yaşanan sorunlar ülke ekonomimizi doğrudan etkilemektedir. Sınır kapılarındaki sorunların ortadan kaldırılması amacıyla Ticaret Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar ve art arda hayata geçirilen iyileştirici tedbirler ülkemiz ticaret erbabına ve taşımacılarımıza nefes aldıracaktır. Ülkemizin ikinci en büyük hizmet ihracatçısı olan taşımacılık sektörünün sınır kapılarındaki bekleme kaynaklı sorunlarının ortadan kaldırılması ile birlikte ülke ekonomisine sağlanan katkının daha da artacağı şüphesizdir. Başta Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, Bakan Yardımcımız Sayın Gonca YılmazBatur’a ve Bakanlığımızın değerli bürokratlarına, Kapıkule sınır kapısı başta olmak üzere, sektörümüz sorunlarına yönelik destekleri ve özel sektör ile işbirliği içinde yürüttüğü çalışmaları sebebiyle şükranlarımızı sunarız.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz