Scania, Norveç’te ASKO’ya 75 elektrikli kamyon tedarik edecek

0
501
scania-asko-elektrik
ASKO, Scania ile 2020-2022 yılları için üç yıllık çerçeve anlaşma kapsamında 75 adet akü elektrikli kamyon sipariş etme niyetini açıkladı.

Scania ve önde gelen Norveçli gıda toptancısı ASKO, yüksek performanslı kamyonların tedariği konusunda uzun süreli bir ortaklığa sahip. Bu yakın ilişkiyi temel alarak iki şirket, birlikte, yeni elektriklendirme teknolojilerini keşfediyorlar. Scania, şimdi de ASKO’ya önümüzdeki üç yılda 75 adede kadar akü elektrikli kamyon teslim edecek.

Bu yılın başlarında ASKO, dört adet hidrojen yakıt hücreli elektrikli Scania kamyon ile operasyonlara başlamıştı ve şubat ayında ASKO, filosuna iki adet akü elektrikli Scania dağıtım kamyonu eklemişti. ASKO, şimdi de Scania ile 2020-2022 yılları için üç yıllık çerçeve anlaşma kapsamında 75 adet akü elektrikli kamyon sipariş etme niyetini açıkladı.

ASKO NORGE AS Yönetim Kurulu Başkanı Torbjørn Johannson, “Hedefimiz 2026 yılına kadar yayımsız bir kamyon filosuna sahip olmak. Scania’nın akü elektrikli kamyonları ASKO için fosilsiz taşımacılığa giden yolculukta önemli bir adım.” dedi.

Scania Başkanı ve CEO’su Henrik Henriksson ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İlerici şirketlerin artık karbon yayan ağır taşıtlardan uzaklaşmak için somut adımlar atmaları son derece sevindirici. ASKO, Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı tercihen 1,5 ° C ile sınırlama hedefine ulaşmak için gereken türden bir taahhütte bulunuyor. ASKO anlaşması, sürdürülebilir taşımacılık çözümlerine geçiş için müşterilerle nasıl çalıştığımızın somut bir örneğidir.

Scania’nın akü elektrikli kamyonlarını resmi olarak pazara sunma planları 2020’nin sonlarında açıklanacak.

Önümüzdeki yıllarda akü ağırlığı artmadan uzayacak menzillerle akü teknolojisinin daha da gelişmesi bekleniyor. Akü elektrikli kamyonların üretimi, halen üretimde olan akü elektrikli otobüsleri ve hibrit elektrikli kamyonları tamamlayacak. Scania, elektrikli ve yenilenebilir yakıtlı ağır taşıtlara yönelik artan talebi karşılamak için hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here