Rusya-Orta Asya-Kafkasya Çalışma Grubu, 2024 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi

0
224
UND
Rusya-Orta Asya-Kafkasya Çalışma Grubu, yeni katılan üyeleri ile ilk toplantısını 29.03.2024 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Rusya-Orta Asya-Kafkasya Çalışma Grubu, yeni katılan üyeleri ile ilk toplantısını 29.03.2024 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Toplantının ilk gündemi, UND İstatistik ve Verianalizi Uzmanı Cansu Kırık tarafından güncel 2024 Rusya-Orta Asya-Kafkasya Bölgesi İstatistikleri Sunumu ve bölge taşıma sayılarının ve ihracatının değerlendirilmesi idi.

Akabinde AB Ülkeleri ve Geçiş Belgeleri Analiz Uzmanı Muhammet Kulal Holoğlu, gerçekleştirdiği sunum ile 2024 yılı Rusya-Orta Asya-Kafkasya Bölgesi Geçiş Belgeleri Kullanım Analizi ve Raporlamasını katılımcılar ile paylaştı.

Toplantının devamında, Sanda Global şirketi CEO’su Selim Can Sazak, Çalışma Grubu üyeleri ile Rusya ve Belarus’a yönelik AB-ABD yaptırımlarının bölge ekonomisine etkileri ve genel değerlendirmeleri hususunda bir sunum paylaştı.

Çalışma Grubu üyeleri, gerçekleşecek Türkiye Kırgızistan KUKK toplantısı gündemlerini, Kazakistan taşımalarını değerlendirildi.

Toplantının ilave gündemleri ise UND’ye verilen Türk Devletleri Teşkilatı, TDT Ulusal Taşımacılık Dernekleri Birliği kurma görevi çerçevesinde, Aktau veya Bakü’de tüm Türk Dünyası taşımacılık derneklerinin bir araya geleceği bir konferans düzenlenmesi önerisi, Azerbaycan’da alınan yol fonu vergisi, Sarp sınır kapısındaki beklemelerin ihracat ve taşımacılığımıza zararları, Rus sürücü vizelerinde vizesiz 30 gün kalış süresinin yetersizliği, Belarus’a AB üzerinden giden Türk taşımacılarının Rusya üzerinden geri dönme ihtiyacı oldu.

UND, toplantıya konuk olarak katılan Moskova Ticaret Müşaviri Mustafa Gökçeoğulu ve Selim Can Sazak’a sektör adına teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz