Renault, IAA 2018’de Renault EZ-PRO’yu tanıttı

1
687

Renault Grubu, Renault PRO+ markası altında hafif ticari taşıtlarını sergilediği IAA 2018 Fuarı’nda EZ-PRO’nun dünya tanıtımını gerçekleştirdi. Renault Grubu’nun kişiye özel teslimat (son kilometre teslimat / last minute delivery) konusunda geleceğe ilişkin vizyonunu yansıtan EZ-PRO özerk (otonom), elektrikli, internet bağlantılı ve paylaşımlı bir robot araç kavramı.

Renault’nun ana felsefesi “Easy Life/Kolay Yaşam” ile paralel olarak EZ-PRO, görevli için güvenli ve ergonomik bir alan sunuyor.

120 yıldır hafif ticari taşıt üreten ve Avrupa’nın elektrikli hafif ticari taşıt pazar önderi olan Renault, EZ-PRO ile teslimat ve mal taşıma hizmetlerindeki gelişimin hızlanmasına katkıda bulunuyor.

EZ-PRO ticari taşıt müşterilerinin özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş ve çeşitli kişisel modüller sunuyor.

İttifak Hafif Ticari Taşıt Direktörü Ashwani Gupta, “Renault EZ-PRO, kişiye özel teslimat konusunda vizyonumuzu ve bu kavramın geleceğin akıllı şehirlerinin ekosistemi ve profesyonellerin ihtiyaçları ile entegrasyonunu gözler önüne seriyor. Bu kavram, iş ortaklarımız DPD Grup, Lomi Coffee, Piper-Heidsieck ve Patrick Roger ile gösterdiğimiz gibi müşterilerimize sayısız iş fırsatı sunabilen bir çözüm.” dedi.

Tüketici, aynı zamanda teslimatını görevliden şahsen almayı ya da özerk robot kabinlerdeki self-servis kilitli bölmelerden teslim almayı tercih edebiliyor. Bu kilitli bölmelere, alıcı tarafından telefona indirilen bir uygulama sayesinde 7/24 erişim sağlanabiliyor.

EZ-PRO öncü kabininde bir görevli, sürüşe odaklanmasına gerek kalmadan sürücüsüz robot kabinlerin yönetimine ve rota planlamasına konsantre olabiliyor. Böylece yiyecek ve hassas eşyaların kişiye özel güvenli teslimatını gerçekleştirebiliyor. Renault, taşıma faaliyetlerinin merkezinde uzun bir süre daha insanın olacağını öngörüyor.

EZ-PRO, özerk öncü bir kabin ve sürücüsüz robot kabinlerden oluşan bir kavram.

Özerk (otonom) robot kabinler konvoy halinde öncü kabini takip edebiliyor; aynı zamanda bağımsız da hareket edebiliyorlar. Renault PRO+ uzmanlığı çerçevesinde kişiye özel çözümler, bu kavramın güçlü yönlerinden biri olarak öne çıkıyor. EZ-PRO ticari taşıt müşterilerinin özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş ve çeşitli kişisel modüller sunuyor.

EZ-PRO, özel teslimatlar için görevli bir kişinin eşlik ettiği özerk (otonom) robot kabin filosundan oluşuyor. EZ-PRO trafik ve çevre kirliliğini azaltarak yarının akıllı şehirlerine katkıda bulunuyor.

Renault Grubu Kurumsal Tasarım Direktörü Laurens Van Den Acker, “EZ-PRO ile geleceğin hareketliliği etrafında yenilikçi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. EZ-PRO, profesyoneller için fırsat yaratan aynı zamanda tüm kullanıcılara hizmet kolaylığı sağlayan bir kavram. Bu araç, insanı çözümlerinin merkezine yerleştirerek markanın DNA’sını koruyor.” diye konuştu.

Renault Grubu, IAA 2018’de Renault PRO+ markası altında hafif ticari taşıtlarını sergiledi.

EZ-PRO: Paylaşımlı bir çözüm

Aynı lojistik görevlisi tarafından yönetilen bir kabin konvoyunda her bir kabin, kendi müşterisi ve teslimat adresine farklı ürünlerin teslimatını yapabiliyor. Aynı şekilde bir kabin aynı güzergah üzerinde farklı adreslere teslimat gerçekleştirebiliyor. Bu paylaşımlı dağıtım, kabinlerin verimliliğini artırırken teslim maliyetlerini düşürüyor.

Yüzde 100 elektrikli Renault Master Z.E. panel van

EZ-PRO: Nihai müşteri için kusursuz bir deneyim

EZ-PRO, tüketicilerin yanı sıra profesyonellere de optimum teslim çözümleri sunmak için tasarlandı. Alıcılar, bir teslimat zamanı ve yeri seçme özgürlüğüne sahip. Tüketici, aynı zamanda teslimatını görevliden şahsen almayı ya da özerk robot kabinlerdeki self-servis kilitli bölmelerden teslim almayı tercih edebiliyor. Bu kilitli bölmelere, alıcı tarafından telefona indirilen bir uygulama sayesinde 7/24 erişim sağlanabiliyor.

Teslimat hizmetinin kusursuz olması için tüketicilere mobil uyarı hizmetleri üzerinden gerçek zamanlı takip seçenekleri de sunuluyor.

Yüzde 100 elektrikli Renault Kangoo Z.E. panel van

Şehir hayatına olumlu küresel bir etki

Son dakika teslimat lojistiği (last mile delivery) şehirlerdeki trafiğin yüzde 30’unu oluşturuyor. EZ-PRO paylaşımlı teslimat, saat esnekliği ve özerk sürüşü sayesinde trafiği rahatlatabiliyor. EZ-PRO, yanlış park ve kötü sürüş alışkanlıklarından kaynaklanan trafiğe çözüm olacak nitelikte. Ayrıca trafik ışıkları ve trafik haritası gibi uygulamalardan beslenen robot kabinler rahat bir trafik akışı sağlayacak.

EZ-PRO, görsel etkiyi en düşük seviyede tutacak ve kabinlerin şehre entegrasyonunu kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

Renault Alaskan pick-up

EZ-PRO, Renault’nun paylaşımlı şehiriçi ulaşım hizmetleri eksenindeki kavram serisinin ikinci ürünü. EZ-PRO, elektrikli, internet bağlantılı, tamamen özerk (otonom) ve paylaşımlı insan taşımaya yönelik EZ-GO’nun ilkesini sürdürüyor. Herkes için sürdürülebilir mobilite anlayışı çerçevesinde EZ-PRO, daha yeşil ve daha sessiz bir taşıma için yüzde100 elektrikli olarak tasarlandı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here