Pirelli Scorpion Winter, test birincisi oldu

1
491

Pirelli’nin Scorpion Winter kış lastikleri, Alman off-road dergisi Auto Bild Allrad tarafından gerçekleştirilen karşılaştırmalı testleri kazanırken “ıslak zeminde tutuş”, “kuru frenleme” ve “yuvarlanma direnci” kategorilerinde ‘en iyi performansı’ sergileyen lastik oldu. Ayrıca, “kuru frenleme”, “kar tutuşu” ve “ıslak zeminde kontrol” performansıyla da büyük övgü aldı. Bir başka Alman dergisi Auto Zeitung ise ‘karlı ve kuru yollardaki’ kabiliyetini vurguladı. Audi Q5 ve Volvo XC60 modellerinde 235/60 R18 ölçülü lastiklerle test edilen Pirelli Scorpion Winter, değerlendirme yapan Alman dergileri arasında net kazanan oldu.

İlk test belgelendirmesinde “sınıfının en iyisi” seçildi

İlk kez 2012 yılında tanıtılan Pirelli Scorpion Winter, önde gelen Alman test kuruluşu TÜV-SÜD tarafından ilk test edildiğinde en iyi puanları almış, karlı zeminde frenleme, çekiş ve kontrol dahil her türlü performans açısından “sınıfın en iyisi” olarak adlandırılmıştı. Tanıtılmasından sonra geçen altı kışın ardından Scorpion Winter hala kategori önderi olmayı sürdürüyor. Özellikle premium sınıftaki modern SUV ve crossover modellerine azami performans güvenlik sağlamak için tasarlanan lastiklerde, tutunmanın zor olduğu yüzeylerde yokuş aşağı frenleme ve viraj alma durumlarına ayrıca özen gösteriliyor. Genellikle bolca güç ve tork üreten bu tür araçlarda, lastiklerin en yüksek tutuş ve çekiş kabiliyetine sahip bulunması gerekiriyor. Scorpion Winter, ayrıca araç içinde lastik dönme sesini azaltan PNCS teknolojisi, lastik delinse dahi sürücünün en yakın lastik satıcısına kadar gidebilmesine olanak veren Run Flat özelliği ile lastiği kendisi tamir eden Seal Inside teknolojisi gibi Pirelli’nin ana uzmanlıkları olan özelliklerin tümünü içeriyor.

Dünyanın en iyi otomobil üreticilerinin seçimi

Pirelli Scorpion Winter lastiklerinin nitelikleri, orijinal donanım olarak bunu seçen Alfa Romeo, Audi, Bentley, BMW, Jaguar, Lamborghini, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen ve Volvo gibi dünyanın en iyi otomobil üreticileri tarafından da vurgulanıyor. Scorpion Winter lastikleri için alınan toplam 131 homologasyon (üretici onayı) arasında 46 farklı otomobil modeli için 110 markalı homologasyon (yanakta hangi üretici için yapıldığını gösteren bir sembol) yer alıyor. Sunulan lastik yelpazesi, 16’dan 22 inçe uzanırken pazarın yüzde 85’ini ve Pirelli’nin ana odağı olan 18 inç üzeri ölçülerin yüzde 90’ını kapsıyor. Bu ürünün en yeni teknolojilerle ilgisinin altını çizen Pirelli’nin kış lastikleri, en yeni elektrikli otomobiller için de homologasyon almış bulunuyor. Aynı lastik ailesi, Alfa Romeo’nun Stelvio Quadrifoglio ve Lamborghini’nin Urus modelleri gibi pazardaki en sportif SUV’larda da donanım olarak kullanılıyor. Bu sayılar, Scorpion Winter’ın bu sınıfta kış lastiği önderi olduğunu gözler önüne seriyor.

SUV’ler ve ileri sürücü destek sistemleri için tasarlandı

Scorpion ailesinin parçası olan Scorpion Winter lastikler, özellikle pazarın en popüler alanı olan SUV ve crossover modelleri için yaratıldı. Winter sürümü, başından itibaren çekiş kontrolü ve ABS gibi ileri sürücü destek sistemleriyle bütünleştirilecek şekilde tasarlandı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here