Pazar payını artıran PACCAR, rekor gelir ve kâr elde etti

0
632

2017 yılında PACCAR’ın üst üste 79’uncu kez kâr elde ettiğini ve mükemmel sonuçlara imza attığını açıklayan PACCAR CEO’su Ron Armstrong, “PACCAR’ın finansal sonuçları, firmanın en üst kalitedeki ürünlerinin ve hizmetlerinin yanı sıra Birleşik Devletler ve Kanada’daki rekor ağır hizmet kamyonu pazar payını, rekor satış sonrası parça sonuçlarını ve güçlü Avrupa kamyon pazarını yansıtıyor. Müşterilerimize olağanüstü ürünler ve hizmetler sağlayan 25 bin çalışanımızdan gurur duyuyorum.” dedi.

PACCAR’ın kârlılığı ve güçlü nakit akışı şirketin ana pazarlarına yatırım yapmasına ve gelişen pazarlarda varlığını güçlendirmesini sağladı. Ron Armstrong, sözlerine şunları ekledi: “Yeni kamyon modellerine, bütünleşik PACCAR aktarma organlarına, rüzgar direnci azaltılmış kamyon tasarımlarına, gelişmiş sürücü destek sistemlerine, kamyon bağlantılılık teknolojilerine, üretim ve parça dağıtım tesislerine yapılan sürekli yatırımlar ile PACCAR uzun dönemli büyüme için güçlü bir konuma sahip.”

Yüksek gelir ve kâr

PACCAR, 2017’nin son çeyreğinde 5.45 milyar Dolar net satış ve finansal hizmet geliri elde etti. 2016’nın aynı döneminde PACCAR’ın geliri 4.07 milyar Dolar olarak gerçekleşmişti. PACCAR, 2017’nin dördüncü çeyreğinde 589.2 milyon Dolar kâr elde etti. Bu miktarın içinde Birleşik Devletler vergi kanunundaki son değişiklik ile elde edilen 173.4 milyon Dolar’lık net vergi kazancı da bulunuyor. Bu bir kerelik net vergi kazancı dışlandığında ise PACCAR, 415.8 milyon Dolar’lık bir kâr açıklıyor. Şirket, 2016’nın son çeyreğinde 288.8 milyon Dolar kazanmıştı.

PACCAR, 2017 yılında, 2016 yılına göre yüzde 14 artış ile 19.46 milyar Dolar’lık rekor bir gelir elde etti. PACCAR, 2017 yılında 173.4 milyon Dolar’lık net vergi kazancı da dahil olmak üzere 1.68 milyar Dolar kâr elde etti. Bir kerelik net vergi kazancı dışlandığında ise PACCAR, 1.5 milyar Dolar kâr elde etti.

2017’nin ana başlıkları

 • PACCAR, 29 bin 700 adedi orta sınıf kamyon olmak üzere dünya çapında toplam 158 bin 900 adet araç teslim etti.
 • PACCAR, sermaye projelerine ve Ar-Ge’ye 697.8 milyon Dolar yatırım yaptı.
 • DAF CF ve XF kamyonlar, prestijli “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” ödülünü kazandı.
 • Kenworth ve Peterbilt, Birleşik Devletler ve Kanada’da 8 Sınıfı’nda yüzde 30.7’lik rekor pazar payına ulaştı. Bu pay 2016’da yüzde 28.5 idi.
 • Kenworth ve Peterbilt , Kuzey Amerika’da PACCAR ön ve arka dingiller ile PACCAR otomatikleştirilmiş şanzımanı pazara sundu.
 • DAF Brezilya, Brezilya ulusal satış bayileri derneği Fenabrave tarafından üst üste ikinci kez “Yılın Kamyon Markası” seçildi.
 • Columbus, Mississippi’deki PACCAR Motor Fabrikası, Quality Magazine tarafından “2017 Yılının Kalite Fabrikası” seçildi.
 • PACCAR Parts, Brisbane, Avustralya ve Panama City, Panama’da yeni parça dağıtım merkezleri açtı.
 • PACCAR Yenilikçilik Merkezi, Kaliforniya Silikon Vadisi’nde açıldı.
 • PACCAR, InformationWeek dergisi tarafından veri analitiklerinde mükemmellik için ödüllendirildi.

2017’nin finansal başlıkları

 • 46 milyar Dolar’lık konsolide net satışlar ve gelir.
 • 4 milyon Dolar’lık net vergi kazancı da dahil olmak 1.68 milyar Dolar kâr.
 • 33 milyar Dolar’lık rekor PACCAR Parts geliri.
 • 2 milyon Dolar’lık rekor PACCAR Parts vergi öncesi kârı.
 • 264 milyon Dolar’lık Finansal Hizmetler vergi öncesi kârı.

Küresel kamyon pazarları

Birleşik Devletler ve Kanada 8 Sınıfı satışları 2017 yılında 218 bin adet olarak gerçekleşti. 2016 yılında 216 bin adet araç satılmıştı. PACCAR Başkan Yardımcısı Gary Moore, 8 Sınıfı pazarı ile ilgili şunları söyledi: “Ekonomik büyümeye bağlı olarak kamyon talebi artıyor. 2018 yılında Birleşik Devletler ve Kanada’da 235 bin ile 265 bin adet arasında 8 Sınıfı kamyon satışı öngörülüyor. Kenworth ve Peterbilt, 2017 yılında Birleşik Devletler ve Kanada’da 8 Sınıfı’nda yüzde 30.7’lik rekor pazar payı elde etti. 2016yılında bu pay yüzde 28.5 idi. Müşteriler, Kenworth ve Peterbilt kamyonların yakıt verimliliğinden ve güvenilirliğinden fayda sağladılar.

Avrupa ekonomileri üst üste dört yıldır büyüyor. Bu da güçlü bir taşımacılık faaliyeti ve kamyon talebi oluşturuyor.” diyen DAF Başkanı Preston Feight, DAF olarak müşterilerine yüksek kalitede, düşük işletim maliyetine ve yüksek sürücü konforuna sahip kamyonlar sunduklarını ifade etti.

2017 yılında 16 ton üzerinde Avrupa pazarında 306 bin adet kamyon satıldı. 2018 yılında 16 ton üzeri Avrupa kamyon pazarındaki büyümenin devam etmesi ve 290 bin ile 320 bin adet arasında 16 ton üzeri kamyon satılması öngörülüyor.

PACCAR, 2017 yılında Avustralya, Meksika, Tayvan ve Brezilya’da çok iyi üretim ve pazar payı rakamları elde etti ve bu pazarlara ve çevre pazarlara 17 bin 600 adet kamyon teslimatı gerçekleştirdi.

Peterbilt, bir milyonuncu kamyonu üretti

Peterbilt, ocak ayında bir milyonuncu kamyonunu üretti. Peterbilt Model 567 Heritage modeli kamyon bu kutlama için özelleştirildi. PACCAR Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Peterbilt Genel Müdürü Kyle Quinn, “Peterbilt ürün kalitesi ve müşteri değeri anlamında sektör önderidir. Peterbilt’in 78 yıllık kalite mirası, bireysel kamyon kullanıcılarından büyük filolara kadar müşterileri birbirine bağlıyor. Müşterilerimizin hepsi Peterbilt’in yüksek kalitesinden, gelişmiş teknolojilerinden, yüksek kulanım değerinden ve düşük toplam sahip olma maliyetinden fayda sağlıyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here