OYDER basın açıklaması

0
876
OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şavsuvaroğlu

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şavsuvaroğlu, ekonomik durumla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Son günlerde yaşanan ülkemizin maruz kaldığı ekonomik oyunları en ağır şekilde kınamaktayız. Ülkemiz bugüne kadar birçok kriz ile karşı karşıya gelmiştir. Son 25 yılda birçok kriz yaşamış bir ülke olarak bizler kriz yönetimini iyi yapabilen bir bankacılık ve reel sektöre sahibiz.

1994’de 5 Nisan, 1996’da Asya, 1997’de Rusya ve 2001 krizlerini yaşayan ülkemiz her defasında birleşerek krizlerden çıkmayı başarmıştır. Milli ekonomimizi hedef alan bugünkü duruma karşı ekonomi yönetiminin önlem aldığını görüyor ve alınan tüm önlemleri destekliyoruz. Hafta sonundan bu yana kurlar üzerinde son derece ciddi spekülatif atakların olduğunu görüyoruz, bu kur seviyelerinin ülkemizin bugünkü durumunu yansıtmadığını da çok iyi biliyoruz. Son dönem ekonomik parametrelerimiz birkaç gündür kurlar üzerinde oynanan oyunu bozacak niteliktedir, ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyuna karşı ekonomimizin sağlam duruş göstereceğine inancımız tamdır.

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şavsuvaroğlu

Zor günlerden geçiyoruz ama bu zorlukları ilk defa yaşayan ülke değiliz, kriz yönetme becerisi olan bir ülkeyiz. Çok iyi bir kamu-reel sektör koordinasyonu ile gereksiz gündemlerle kafaları karıştırmadan, dik ve kararlı duruşumuzla tüm taahhütlerimizi yerine getirerek gerekenleri yapabilecek güçteyiz. Bu hususta hükümetimize ve halkımıza güvenimiz tamdır.

Otomotiv sektörü uzun yıllardır dış ticaret dengesinde artı vermekte ve cari açığın kapanması için tüm organları ile çalışmaktadır. Önceki senelerde olduğu gibi geçen senede 29.5 milyar ABD Doları ihracat ile ülkemizin toplam ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirmiştir. 2018 senesinde ise bu rakam 31.5 milyar ABD Doları’na ulaşması hedeflenmiştir. Geçtiğimiz yıl 6.5 milyar ABD Doları dış ticaret fazlası veren otomotiv sektörü 2018 senesinde ise bu rakamı daha da yukarı taşıyarak yine ihracatta ülkemizin en önemli ve teknoloji içeren sektörü olacaktır.

Dünya ticaret savaşlarının başladığı ve her ülkenin kendisine göre önlemler aldığı dönemde, bu durumun ülkemizi de etkilememesi için gerek hükümet gerekse reel sektör işbirlikleri ile alternatif pazarlar üretebilmenin yolları aranırken aynı zamanda bir ekonomik savaşı da yönetebilecek güce sahip olduğumuzu biliyoruz.

Cuma gününden bu yana yaşanan ekonomik saldırılara proaktif yaklaşımlar ile önlem almaya çalışan ekonomi kurmaylarımızın sonuna kadar arkasındayız. Tamamı yerli ve milli sermaye ile kurulmuş ve ülkemizin her yanına dağılmış 974 adet otomotiv plazamızla, yetişmiş insan kaynağımızla bu savaşı aşma yolunda devletimize olan desteğimizi belirtmek isteriz. Ekonomimizin olması gereken yere geleceğine ve son dönemdeki aktif büyüme sürecine döneceğine inancımız tamdır.”

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şavsuvaroğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz