Otokar, ESHOT’a 25 adet Sultan City teslim etti

0
1829
Renault Trucks

Otokar, körüklü otobüslerinden sonra şimdi de Sultan City ile İzmir’in toplu ulaşımına katkı sağlayacak. Otokar, toplu ulaşımda büyük bir dönüşüm yaşayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü’nün 25 adetlik Sultan City siparişini düzenlenen törenle teslim etti. Türkiye’nin yanı sıra 35 binden fazla otobüsü ile 50 ülkede milyonlarca yolcu taşıyan Otokar, Sultan City ile İzmir’de ilçeler arası ulaşımı daha hızlı ve konforlu bir hale getirecek.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, İzmir Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü’nün 25 adet Sultan City otobüsünü teslim etti. Otokar‘ın ESHOT için özel olarak geliştirdiği Sultan City‘ler, İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle İzmir halkına hizmet vermeye başladı.

İzmir ve ilçelerindeki toplu taşımacılığa yeni bir soluk getirecek olan Sultan City‘lerin teslimat töreni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ESHOT Genel Müdürü Raif Canbek, Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar yöneticileri ve çok sayıda İzmirlinin katılımıyla gerçekleşti.

İzmirliler için özel olarak tasarlandı

Düzenlenen törende İzmir’in toplu ulaşımı için bir kez daha Otokar‘ı seçmesinden gurur duyduklarını dile getiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Uzun yıllardır körüklü otobüslerden orta boy otobüslere kadar farklı tiplerdeki şehiriçi otobüslerimiz ile İzmir halkının hizmetindeyiz. Bugün kullanıma sunulan Sultan City’ler, İzmirliler için özel olarak geliştirildi. Toplu ulaşımda büyük bir dönüşüm yaşayan bu güzel şehrin altyapısı yeni araçlarla daha da güçlenecek.” açıklamasını yaptı.

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na bir plaket sundu.

İzmir’in modern toplu taşıma sistemi projelerinde Otokar’ın ihtiyaca özel araçlarla yer aldığını kaydeden Basri Akgül, “Kentsel gelişimi olumlu yönde etkileyecek çözümleri üretip, kısa sürede devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi; şehir merkezi ile uzak ilçeler arasındaki toplu ulaşımda yeni bir dönem başlatacak. İzmir’in çağdaş, konforlu ve engelli dostu toplu taşımacılık alanında attığı bu önemli adımda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bir kez daha eşlik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Araçlarımıza duyduğu güven için ESHOT’a ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Yeni otobüslerimizin İzmir’e ve ESHOT’a hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Türkiye’de ilk kez bu sınıfta otomatik vites ve retarder kullanılacak

ESHOT’un ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özel istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilen Sultan City’ler ile Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Türkiye’de ilk defa Sultan City’nin dahil olduğu otobüs sınıfında toplu taşımada otomatik vites ve retarder kullanıldı. ESHOT’un Sultan City’leri için ayrıca özel olarak sürücü kabini tasarlandı. Yüksek yolcu sığası, düşük işletme giderleri ve yüksek performans sunan Sultan City, düz arka zemini ile engelli yolcu taşımacılığına da olanak veriyor. Modern görünüşü, ferah iç tasarımı, iyi yol tutuşu ve çevreciliği ile ön plana çıkan araç, geniş kapısı ile yolcu iniş binişini hızlandırıyor ve kolay açılır kapanır engelli rampası ile herkese seyahat özgürlüğü sunuyor. 25+22+1 yolcu sığasına sahip olan Sultan City, 4 adet IP güvenlik kamerası ve kayıt sistemi, İzmir’e özel koltuk tasarımı, güçlü kliması ve çevreci Euro 6 motoru ile şehiriçi toplu taşımacılıkta yeni bir dönem başlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz