Optifuel Challenge 2019’un uluslararası finalinde 25 sürücü yarışıyor

0
664
Renault-Trucks Opifuel Challenge 2019 uluslararası finali Lyon'da gerçekleşiyor.
Renault-Trucks Opifuel Challenge 2019'un uluslararası finali Lyon'da gerçekleşiyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenen, yakıt tasarrufunu hedefleyen Optifuel Challenge sürüş yarışmasının uluslararası finali, Renault Trucks‘ın tarihinin doğduğu Lyon’da yapılıyor. 16 Ekim tarihinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ayrı ülkeden 25 sürücünün kıyasıya mücadele edeceği yarışmanın ödülü 2019 model Renault Trucks T High 480 çekici olacak.

İlk olarak 2012 tarihinde düzenlenen ve ekonomik sürüşe odaklanan Optifuel Challenge yarışması, Renault Trucks’ın ilk kilometreden itibaren yakıt tüketimini sürdürülebilir bir şekilde azaltmak üzere sunduğu küresel yaklaşımını ortaya koyuyor.

Optifuel Challenge kapsamında 2019’un başından bu yana, Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde tasarruflu sürüş mücadelesi için ulusal etaplar düzenlendi. En tasarruflu sürüşleri gerçekleştirerek büyük finale hak kazanan 25 yarışmacı, 16 Ekim tarihinde Lyon Saint-Priest’deki Renault Trucks’ın genel merkezinde buluşuyor.

Renault-Trucks T High
Renault-Trucks T High

Türkiye de uluslararası finalde

Haziran ayında Türkiye’de düzenlenen ulusal etaplarda 40 km’lik parkurda 100 km’de 21.5 litre yakıt tüketimi ile Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman, birinci olmuştu. Yaman, uluslararası finalde hem şirketini hem de Türkiye’yi temsil edecek.

İki bölümden oluşacak uluslararası finalde ilk olarak sürücüler, ekonomik sürüş ve yakıt tüketiminin nasıl azaltılabileceği konusundaki bilgilerinin değerlendirileceği yazılı bir teste katılacak. Daha sonra, 13 litrelik Euro 6 Step D motorlu Renault Trucks T Optifuel ile 40 dakikalık bir sürüş etabında mücadele edecekler. Ticari hızdan ödün vermeden yakıt tüketimini en iyi şekilde kontrol eden sürücü, dünya birincisi olacak.

BIRINCI_ODUL_01
100 km’de 21.5 litre yakıt tüketimi ile birinci olan Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman

Yarışma boyunca sürücüler, şirketlerinden bir temsilci ve yerel bir Renault Trucks yetkilisi tarafından desteklenecek. Takımları, yarış sırasında Optifleet filo yönetim sistemini kullanarak sürücülerinin performansı gerçek zamanlı olarak izleyebilecekler.

Rakipler arasında eşitliği sağlamak için rastgele yapılacak bir çekiliş, yarış sırasını belirleyecek ve çekicilerin kalkışları aşamalı olacak. Trafiği ve sürüş koşullarını etkileyebilecek faktörleri dikkate almak için her bir sürücü grubuna ek bir araç eşlik edecek.

Yarışmanın birincisi olacak sürücünün lojistik şirketi, 2019 model Renault Trucks T High 480 çekicinin sahibi olacak.

Finale katılan ülkeler

Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fas, Fransa, İspanya İsrail, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Türkiye, Tunus ve Ukrayna.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here