Norveç Postası, MAN eTGM’ye güveniyor

0
145
man-etgm-eot-posten-norge-1
Norveç Posta Grubu, 26 tonluk ilk elektrikli kamyonu olan bir MAN eTGM'yi hizmete soktu.

Norveç Posta Grubu, 26 tonluk ilk elektrikli kamyonu olan bir MAN eTGM‘yi hizmete soktu. Elektrikli kamyon, daha önce kullanılan dizel kamyonun yerine, Oslo’nun merkezindeki paket merkezlerinde paketlerin teslimatı ve alınması için kullanılacak. MAN eTGM ile Norveç Postası, ağır kamyon filosunu alternatif tahriklere dönüştürmeye başlıyor. 

Aracın Oslo’daki resmi teslimat töreninde oldukça mutlu olan Norveç Posta Grubu Norveç Operasyonları Başkan Yardımcısı Hans-Øyvind Ryen, konuyla ilgili olarak “Norveç Postası olarak, mümkün olduğunca çok sayıda aracımızın fosilsiz olması bizim için çok önemli. Ve bunu uygun araçlarla başarmak için şimdiden uzun bir yol kat ettik. Şu anda elektrikle çalışan 26 tonluk bir kamyona sahip olmamız, bu hedefe ulaşma yolunda büyük bir adım.” dedi. Toplamda filonun yüzde 26’sı halihazırda yenilenebilir enerjilerle çalışıyor. Münih’ten yeni gelen araç, Norveç Postası‘nın şimdiye kadarki elektrikli araç filosundaki en ağır dağıtım aracından yaklaşık üç kat daha büyük.

MAN Truck & Bus Norveç için de teslim edilen ilk eTGM, hareketliliğin sürdürülebilir geleceğine giden yolda önemli bir kilometre taşı. Satış Müdürü Lars B. Sand, şunları söyledi: “Norveç Postası’nda çevre dostu çözümler yüksek bir önceliğe sahip ve bu yatırımın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bir üretici olarak, taşımacılığı başarılı bir şekilde karbondan arındırmak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Tamamen elektrikli 26 tonluk ilk kamyonumuzun teslimatı, Norveç’te MAN için özel bir gün.

man-etgm-eot-posten-norge-2
Norveç Posta Grubu Norveç Operasyonları Başkan Yardımcısı Hans-Øyvind Ryen (solda) ve MAN Truck & Bus Norveç Satış Müdürü Lars B. Sand (sağda)

Ağır dağıtım taşımacılığı için tamamen elektrikli MAN eTGM

MAN eTGM, Kasım 2019’dan beri küçük seriler halinde üretiliyor ve sessiz ve sıfır yayımla çalışarak geleceğin kentiçi mal taşımacılığı hizmetlerine yönelik tüm temel talepleri karşılıyor. Aynı zamanda kamyon, orta ve ağır dağıtım trafiğinde tipik taşımacılık görevleriyle başa çıkmak için yeterli yük sığasına sahip. MAN eTGM, soğutuculu üstyapı, swap body ya da meşrubat üstyapısı ile donatılabiliyor. Tamamen elektrikli dağıtım kamyonu, 26 ton toplam yüklü ağırlığa sahip ve azami 3.100 Nm tork üreten 264 kW (360 beygir) elektrik motorundan güç alıyor. Hidrolik direksiyon, hava kompresörleri ve klima sistemi gibi yardımcı üniteler elektrikli ve enerji yönetimi sistemi bunları enerji tasarrufu sağlamak için gerektiği gibi kontrol ediyor.

Kamyonun gücü, Volkswagen Grubu‘nun yüksek performanslı lityum iyon aküleriyle sağlanıyor. Bunlar, geleneksel araçlarda dizel güç aktarma organlarının bulunduğu ön dingilin üzerinde kabinin altında bulunuyor. Diğer aküler şasiye yerleştirilebiliyor. MAN eTGM, uygulama alanına ve iklimsel ve topografik koşullara bağlı olarak 200 kilometreye kadar bir menzil sunuyor. Aküler, 22 veya 44 kW şarj sığasına sahip alternatif akım kullanılarak veya “yüksek güçlü şarj” olarak bilinen 150 kW doğru akımla şarj edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here