Mutsan’ın CNG motoru ile yenilenen ilk çekicisi trafiğe çıktı

0
543
bmc-cng_10
1988 yılından bu yana faaliyetini yürüten Mutsan Otomotiv, 2019’da başlatmış olduğu CNG/LNG Motor Değişim Sistemleri projesi kapsamında ilk etap CNG’li motor ithalatını gerçekleştirdi ve resmi onay süreçlerini tamamladı.
Renault Trucks

1988 yılından bu yana faaliyetini yürüten Mutsan Otomotiv, 2019’da başlatmış olduğu CNG/LNG Motor Değişim Sistemleri projesi kapsamında ilk etap CNG’li motor ithalatını gerçekleştirdi ve resmi onay süreçlerini tamamladı.     

Alman “YCEurope firmasının Türkiye distribütörlüğünü alan firma, Türkiye’de ilk olarak başlatılan çok önemli bir projenin öncülüğünü yürütüyor.

bmc-cng_02
Proje kapsamında 2008-2016 model yılı aralığındaki ağır vasıta araçlarda “orijinal doğal gaz motoru ve yakıt sistemi” yenilemesi yapılarak, ikinci el araçların da doğal gazın ekonomik ve çevreci avantajlarından yararlanması sağlanıyor.

Proje kapsamında 2008-2016 model yılı aralığındaki ağır vasıta araçlarda “orjinal doğal gaz motoru ve yakıt sistemi” yenilemesi yapılarak, ikinci el araçların da doğal gazın ekonomik ve çevreci avantajlarından yararlanması sağlanıyor.

Mutsan Otomotiv yetkilileri, konu hakkında hakkında şu açıklamaları yaptılar:

Alternatif kullanımlara göre güvenli (yüksek tutuşma sıcaklığı ve havadan hafif olması nedeniyle düşük risk seviyesi), çevreci (yüzde 20 daha az CO2 ve PM emisyonu ile düşük karbon ayak izi) ve ekonomik (dizel yakıta oranla eşdeğer menzilde minimum yüzde 35 maliyet avantajı) olan doğal gaz motorları tüm araçlarda kullanılabiliyor.

ozgur_Sezginer_1
Proje Koordinatörü ve Yönetim Danışmanı M. Özgür Sezginer

2018 yılı verilerine göre dünyada 26,5 milyon CNG’li araç bulunuyor ve 2025 yılında 70 milyonu geçmesi bekleniyor.

Dizel motorların çevreye verdiği zararların önüne geçmeye çalışan ülkeler, dizel araçların üretimi konusunda ciddi kısıtlama ve yasaklamalar getiriyor.

Binek araçlarda elektrik motorları geliştiren üreticiler ağır vasıta gruplarında doğal gazlı çözümlere yöneliyor.

bmc-cng_01
TS12664-2 ve TS12859 standartlarında “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne sahip firma; çalışmalarını ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi esaslarında yürütüyor.

Türkiye’de şehiriçi otobüslerde uzun yıllardır kullanılan doğal gaz sistemleri, kamyon grubunda aynı gelişmeyi gösteremedi.

Pazara giren doğal gazlı sıfır araçlar ise tüm avantajlarına rağmen yüksek fiyatları nedeniyle kullanıcılara cazip gelemiyor.

Mevcut dizel motorların tadilatıyla doğal gaz kullanımına yönelik çalışmalar ise gereken verimliliği sağlayamadı ve Türkiye’de doğal gazın kullanımı yaygınlaşmadı.                                             

bmc-cng_03
A.İ.T.M (araç imal tadil montaj) seri tadilat onay belgesi alan BMC 1144 model çekici trafiğe çıktı ve bu konuda Türkiye’de bir ilk hayata geçirildi.

Avrupa genelinde 3 bin 918 CNG ve 339 LNG satış istasyonu bulunurken, Türkiye’de faal istasyon sayısı 10. Bu sayının  kısa zaman içinde çoğalması konusunda ciddi çalışmalar yürütülüyor.

Türkiye’nin doğal gaz kaynakları konusunda yaptığı atılımlar bu çalışmalara ivme kazandırıyor. İthalata bağımlı olduğumuz petrol yakıtları yerine, kendi kaynaklarımızdan elde edeceğimiz doğal gazın ulaşımda da kullanımı ekonomiye büyük değer katacak.

Mutsan, ikinci el ağır vasıtalar için çok avantajlı bir sistem çözümü sunuyor. Şirket yürüttüğü çalışmalarla  Türkiye’de ve çevre ülkelerde,  büyük bir satış potansiyeline ulaşmayı hedefliyor. Sistemdeki “yerlilik” oranını artırmak için şirket Ar-Ge çalışmalarına hızla devam ediyor.

mutsan_09
Alman “YCEurope” firmasının Türkiye distribütörlüğünü alan firma, Türkiye’de ilk olarak başlatılan çok önemli bir projenin öncülüğünü yürütüyor.

TS12664-2 ve TS12859 standartlarında “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne sahip firma; çalışmalarını ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi esaslarında yürütüyor.

A.İ.T.M (araç imal tadil montaj) seri tadilat onay belgesi alan BMC 1144 model çekici trafiğe çıktı ve bu konuda Türkiye’de bir ilk hayata geçirildi.

Diğer markalara (Mercedes, Scania, Ford) yönelik çalışmalar devam ediyor ve kısa zamanda bir çok modelle ilgili onay çalışmaları tamamlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz