Michelin’den karbonsuz gemicilik için Neoline ile işbirliği

0
288
Sogestrans_Neoline
Gemicilik sektöründeki karbon yayımlarını sıfırlamayı hedefleyen Michelin, Neoline ile deniz taşımacılığı taahhüdünü imzaladı.
Renault Trucks

Michelin, çevre odaklı yaklaşımlarına bir yenisini daha ekledi. Gemicilik sektöründeki karbon yayımlarını sıfırlamayı hedefleyen Michelin, Neoline ile deniz taşımacılığı taahhüdünü imzaladı.

Michelin, lojistik operasyonlarındaki karbon yayımlarını azaltmak amacıyla Neoline ile anlaşmaya vardı. Karbonsuz taşımacılık alanında yenilik vaat eden bu işbirliği ile gemicilik sektöründe 2030 yılına dek karbon yayımlarının yüzde 15 oranında azalması hedefleniyor. Michelin Grubu’nun 2050 itibariyle karbon yayımlarını sıfıra indirme hedefine sahip tesisleri gibi, Michelin lojistik operasyonlarını da karbondan arındırmak için yeni çözümler denemeyi planlıyor.

Karbon yayımları yüzde 90 azalacak

Neoline’ın karbonsuz gemicilik hizmetleri için, 4200 m2 genişliğinde yelkenleri olan 136 m uzunluğunda kargo gemilerinde ana tahrik gücü olarak temiz ve yenilenebilir rüzgâr enerjisi kullanılıyor. Tüm gemicilere açık olan bu yenilikçi ve benzersiz çözüm sayesinde transatlantik deniz yük taşımacılığıyla ilişkili karbon yayımlarını yüzde 90 azalacak.

Neoline, transatlantik hattını ilk kez çalıştırılacak bir gemiyle 2023’te açmayı planlıyor. Bir sene sonrası için planlanan ikinci bir gemiyle birlikte Michelin Grubu, bu hatta taşınan grup konteynerlerinin en az yüzde 50’sini aşama aşama Neoline’a emanet etmiş olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz