Michelin, çevresel ayak izini yüzde 50 düşürecek

0
1193
Michelin, lastik tasarrufuna dikkat çekiyor.
Michelin, lastik tasarrufuna dikkat çekiyor.
Renault Trucks


Yeşil Lastik” kavramının dünyadaki öncüsü Michelin, 2005 yılından 2020 yılına kadar çevresel ayak izini yüzde 50 düşürecek.

Doğaya ve insana saygılı teknolojiler geliştiren Michelin, son 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit yayımını 45 milyon ton azaltmayı başardı. “Yeşil lastik” kavramının dünyadaki öncüsü Michelin, MICHELIN Total Performance stratejisi sayesinde doğa dostu teknoloji ve lastik çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

Yüz yılı aşkın tecrübesi ve sürdürülebilir çevre için yıllık 640 milyon Euro ayırdığı Ar&Ge bütçesiyle 2005 yılından 2020 yılına kadar çevresel ayakizini yüzde 50 azaltmayı taahhüt eden Michelin, 2016 yılı itibariyle çevresel ayakizini yüzde 43 düşürmeyi başardı. 2010 – 2016 yılları arasında enerji tüketimini yüzde 13.5, su tüketimini yüzde 21.6 ve karbondioksit yayımını yüzde 22.7 azaltmayı başaran Michelin, katı atıklarını ise yüzde 51 oranında düşürdü.

Vaktinden önce değiştirilen lastikler, yılda 9 milyon ton fazladan karbondioksit yayımına yol açıyor

Programlı uzun ömürlülük” stratejisiyle lastiğin ilk kilometreden son kilometreye kadar en yüksek performansı sağlamasına odaklanan Michelin, ömrünü tamamlamadan erkenden değiştirilen lastiklere karşı çıkıyor. Her yıl 9 milyon ton fazladan karbondioksit yayımı ve yılda bir milyon ton hammadde israfına yol açarak atıkları yüzde 35 artıran erken lastik değişimi, araştırmalara göre sadece bir yıl içerisinde Avrupa’da 6 milyar Euro fazla maliyet oluşmasına neden oluyor. Vaktinden önce değiştirilen lastiğin çevreye verdiği zarara karşı sektörü bilinçlendiren Michelin, ilk kilometreden son kilometreye kadar sürdürülebilir performansa odaklanıyor.

Michelin, 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor

Barito Pacific Grup ve sivil toplum örgütü WWF ile ortak başlattığı girişim ile çevre dostu kauçuk üretimini destekleyen Michelin, 55 milyon Dolar ayırdığı bütçe ile doğal kauçuk üreterek 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor. Bu işbirliği ile Michelin, hem sürdürülebilir doğal kauçuk üretimi sağlayarak hem de bölgeye özgü bitki örtüsü ve hayvan yaşamının devamını destekleyerek 16 bin kişiye istihdam sağlıyor. Michelin, küresel kauçuk üretiminin yüzde 8’ini sağlıyor.

MICHELIN Energy Saver + ile yakıt tüketiminde yüzde 20 tasarruf

Lastik seçimi yakıt tüketimini yüzde 20 azaltıyor. Michelin, üretim tesislerinden hammadde seçimine kadar her aşamada çevreci bir anlayışla hareket ediyor. Yeşil Lastik teknolojisinin üstün özelliklerini bir arada taşıyan “Michelin Energy Saver” lastikleri, bir önceki nesil lastiğe göre 60 litreye kadar yakıt tasarrufu ve 140 kg’ye kadar karbondioksit tasarrufu sağlıyor. Energy Saver lastikleri sadece üretilirken değil tüketilirken de yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit yayımını düşürüyor.

Çok ömür” teknolojisi kauçuk kullanımını yüzde 80 düşürüyor

MichelinÇok Ömür” uygulaması lastiğin kilometre ömrünü ortalama iki kat artırırken ikinci ömrün sonunda Recamic ile tekrar tekrar kaplanarak işletme maliyetlerini düşürüyor. Düşük yuvarlanma direncine sahip Michelin lastikleri 9.5 milyar litre akaryakıt tasarrufu sağlarken, taşıt karbondioksit yayımlarında 23 milyon tonluk bir azalma sağlanmasına da yardımcı oluyor. Michelin, düşük tüketimli yeşil lastikleriyle 45 bin km’ye kadar kullanım ömrü sunuyor. Yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 70 ile 80 daha az kauçuk kullanılmasını sağlayan çok ömür uygulaması, doğal kaynakları korurken, lastik ömrünün uzaması ve kaplamanın geliştirilmesi ile geri kazanılması gereken hurda lastik sayısını da önemli ölçüde azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz