Mercedes-Benz, yeni Tourismo’yu tanıttı

3
10149

Mercedes-Benz, yaklaşık 20 yılın ardından tamamen yeniden tasarlanan ilk Mercedes-Benz seyahat ve turizm otobüsü olan yeni Tourismo’yu Brüksel’de tanıttı. Avrupa’nın en başarılı seyahat ve turizm otobüsünün yeni neslinin geliştirilmesi ve üretilmesi için yaklaşık 400 milyon Euro’luk yatırım yapıldı.

Yüzde 7’ye kadar yakıt tasarrufu ve düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti ile daha ekonomik olan yeni Tourismo internet ve medya uygulamaları ile uzun seyahatler için uygun bir çözüm sunuyor.

Daimler Otobüsleri Başkanı Hartmut Schick, yaptığı açıklamada “Daimler Otobüsleri’nin başarısı için çok önemli bir ürün olan Mercedes-Benz Tourismo, Avrupa’da tüm zamanların en başarılı seyahat ve turizm otobüsü. Bu sınıfta önderliğimizi gelecekte de devam ettirmek için tamamen yeni bir seyahat ve turizm otobüsü nesli geliştirmek ve üretmek için 400 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdik. Böylece en çok satılan otobüsümüzü daha ekonomik, konforlu ve güvenli hale getirdik.” dedi.

Daimler Otobüsleri Ürün Mühendisliği Başkanı Gustav-Tuschen, Daimler Otobüsleri Başkanı Hartmut-Schick ve Daimler Otobüsleri Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Başkanı Ulrich-Bastert, yeni Mercedes-Benz Tourismo RHD’nin tanıtımında hazır bulundu.

Yeni Mercedes-Benz Tourismo RHD’nin dünya tanıtımı 19 Haziran’da Brüksel’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 20 yılın ardından yüksek katlı seyahat ve turizm otobüsü tamamen yeni bir sürümle başarısını sürdürecek. Öncülü gerçek bir çok satan “bestseller” olan Tourismo pazara sunulduğu günden bu yana 26 bin adet satıldı. Yalnızca 2016 yılında 2 bin adet Tourismo müşterilere teslim edildi. Bu da Avrupa’nın en başarılı otobüsü olarak yüzde 20 pazar payı anlamına geliyor. Öncülünün başarısını sürdürmesi beklenen yeni Tourismo’nun gittikçe büyüyen kentlerarası seyahat ve turizm sektörlerinde yakıt verimliliği, konfor ve güvenlik alanlarında yeni ölçütler belirleyeceği ifade ediliyor.

Seyahat ve turizm otobüsü sınıfı için geniş seçenekler

Dört farklı modeli ve farklı aktarma organları ve donanım seçenekleriyle yeni Mercedes-Benz Tourismo, seyahat ve turizm otobüsü sınıfında müşterilerin geniş yelpazedeki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Daimler Otobüsleri Başkanı Hartmut Schick, yeni Tourismo hakkında şunları söyledi: “Yeni Mercedes-Benz Tourismo dörtbaşı mamur bir otobüs. Kısa ya da uzun mesafeli seyahat ya da turizm uygulamalarında müşterilerimize çok daha geniş bir yelpaze sunuyor. Bu da uzun mesafeli seyahat hatlarının sürekli arttığı Avrupa’da önemli bir kazanım. Otobüs işletmecileri bu noktada yeni Tourismo’nun operasyonel çeşitliliğine ve esnekliğine daha fazla güvenecekler.

Daimler Otobüsleri, sürekli büyüyen Avrupa seyahat otobüsü pazarında yüzde 40 pazar payına sahip. Almanya’da, her iki seyahat otobüsünden biri Mercedes-Benz veya Setra logosu taşıyor. Öncülü gibi yeni Tourismo RHD de İstanbul Hoşdere fabrikasında üretilecek.

Maliyet etkinlik: En az maliyetle azami performans

Yeni Tourismo, yakıt verimliliği ile otobüs sektöründe en önemli satın alma nedeni olan Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni (TCO) düşürüyor. Daha düşük rüzgar direnci ve tamamen yeniden tasarlanan daha hafif gövde ile yakıt tüketimi yaklaşık yüzde 4.5 oranında düşürülüyor. Verimlilik paketine sahip OM 470 motor neslinin tüketim avantajıyla birlikte yakıt tüketimindeki düşüş yüzde 7’ye ulaşıyor. Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü (Predictive Powertrain Control – PPC) ya da Eko Sürücü Geribeslemesi (Eco Driver Feedback – EDF) gibi istek üzerine elde edilebilen donanımlarla yakıt tüketimi ve yayımlar daha da azaltılıyor. Geniş standart donanım paketi ve optimize edilmiş servis planlamaları otobüs işletmecilerinin maliyet etkinliğini daha da iyileştiriyor.

Sınıfının en güvenli seyahat otobüsü

Mercedes-Benz yetkilileri, Mercedes-Benz Tourismo RHD’nin sınıfının en güvenli otobüsü olduğunu ifade ediyorlar. Acil Fren Yardımcısı, dur kalk trafiğinde Durma Yardımcısı ve Dikkat Yardımcısı, yeni Tourismo’nun gelişimiş güvenlik mühendisliğinin sadece üç örneğini oluşturuyor. Müşteriler, kendi uygulama alanlarına göre zengin güvenlik donanımlarını konfigüre edebiliyorlar. Mercedes-Benz Tourismo RHD’nin edilgin güvenlikte de yeni ölçütler belirlediğini kaydeden yetkililer, Ön Çarpışma Koruyucu Sistemi’nin (Front Collision Guard – FCG) bir kaza anında sürücüyü ve yardımcı sürücüyü koruyacağını vurguluyorlar.

Dört model ve iki sürücü bölümü ile artan işlevsellik

Seyahat otobüsü işletmeci için bir yatırım, sürücü içinse bir çalışma alanı. Her ikisinin de işlevsellik anlamında yüksek beklentileri var. Yeni Tourismo RHD, modüler sistemiyle bu beklentileri karşılamayı hedefliyor. Üç farklı uzunlukta dört modelle yüksek katlı otobüs tüm gereksinimleri karşılıyor. İlk defa tüm modeller soldan ya da sağdan direksiyonlu olarak alınabiliyor. İşletmeciler iki sürücü bölümü sürümü arasında seçim yapabiliyorlar. Her iki sürüm de çok işlevli direksiyon simidi ve TFT renkli ekrana sahip yeni gösterge tablosuyla donatılıyor; ancak kullanıcıya bağlı olarak şekil ve işlevde farklılaşıyor. Comfort Plus sürücü bölümü, standart olarak navigasyona ve telefon için Bluetooth modülüne sahip Multimedya Sistemi ile donatılıyor.

Artırılmış konfor

Yeni Tourismo RHD, yeni rahat girişi ve aydınlık iç tasarımıyla yolcularını karşılıyor. Farklı zemin kaplamaları ve çok sayıda koltuk, yan duvar ve perde kumaş seçeneği ile işletmeciler yeni Tourismo RHD’yi bireyselleştirebiliyorlar. İç tasarımdaki mutfak ve yeni havalandırma sistemi yolcuların seyahat konforunu artırıyor. Otobüs içi WiFi için istek üzerine elde edilebilen medya modemi ile yolcular rahatça internete ve web sitelere erişebiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz