Mercedes-Benz Türk’ün “Yıldız Kızlar”ı İstanbul’da buluştu

0
666

Mercedes-Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 2004 yılında hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında İstanbul’a gelen Yıldız Kızlar, bugün Feriye Sarayı’nda basın ile buluştu.  Eğitim ve kadın istihdamının artırılmasında otomotiv sektörünün uzun soluklu sosyal sorumluluk projesinde eğitim gören Yıldız Kızlar, Mercedes-Benz Türk mavi yaka kadın çalışanlarının yüzde 10’unu oluşturuyor.

Mercedes-Benz Türk’ün, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle 2004 yılında hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi 14 yıldır kesintisiz devam ediyor. 17 ilde 200 kızı destekleyerek başlayan proje, 2018 yılında 60 ilde bin 200’ü aşkın öğrenciyi kapsıyor.

Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında desteklenen kız öğrencilerden bir grup, geleneksel bir etkinlik olan yaz buluşması için bu yıl da bir hafta boyunca İstanbul’da ağırlanıyor. Her yıl farklı illerden davet edilen öğrenciler bu yıl Afyon, Ankara, Balıkesir, Konya ve Trabzon’dan katılıyor. İstanbul’da bulundukları sürede çeşitli müzeleri ziyaret eden Yıldız Kızlar, İstanbul Boğazı’nda tekne turuna da çıkarak şehrin Boğaz hattındaki tarihi yapılarını görme ve tanıma fırsatını da buldu. Program çerçevesinde Mercedes-Benz Türk Hoşdere otobüs fabrikasını da ziyaret eden Yıldız Kızlar, üretim süreçlerini yakından görme, kendileri gibi eskiden bursiyer olan ve bugün fabrikada görev yapan çalışanlar ile tanışma şansını da yakaladı.

Proje kapsamında 25 Temmuz 2018 tarihinde Feriye Sarayı’nda düzenlenen basın buluşmasına Yıldız Kızlar’ın yanı sıra Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Mercedes-Benz Türk yönetici ve bayi sahipleri ile ÇYDD yetkilileri katıldı. Basın toplantısında Mercedes-Benz Türk Hoşdere ve Aksaray fabrikalarında çalışan iki “Her Kızımız Bir Yıldız” bursiyeri katılımcılara hikâyelerini anlattı. Her ili temsilen bir Yıldız Kız da etkinlikte konuşma yaparak, davetlilerle aldıkları bursun hayatlarına etkisini paylaştı.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

 “Kızlarımıza desteğimizi geliştirerek devam ettireceğiz

Toplantıya ev sahipliği yapan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Yıldız Kızlar ile bir araya gelmekten dolayı mutluluğunun altını çizerek şunları dile getirdi: “Bugün dünyanın gündeminde olan en önemli konulardan biri kadın – erkek eşitliği ve bu bağlamda kadınlara sosyal ve ekonomik açıdan fırsat eşitliği sağlanması. Kız çocuklarının güçlendirilmesi çarpan etkisi yaratıyor; ekonomik büyümeyi ve her alanda gelişmeyi hızlandırıyor. Bir ülke kalkınacaksa bunu işgücüne kadın ve erkeğin eşit katılımını sağlamadan başarabilmek imkânsız. Bu nedenle, bugüne kadar yaptığımız en uzun soluklu işlerimizden biri olan ‘Her Kızımız Bir Yıldız’ projesini ayrıca önemsiyoruz. Buradan yola çıkarak genç kızlarımıza desteğimizi her geçen gün geliştirerek daha uzun yıllar devam ettireceğimizi yeniden belirtmek istiyorum. Bugüne kadar her yıl bin 200’ü aşkın öğrenciye eğitim imkanı sağlamanın yanı sıra, Mercedes-Benz Türk kapsamında istihdam da yaratıyoruz. Mavi yaka kadın çalışanlarımızın yüzde 10’u ‘Yıldız Kızlar’ımızdan oluşuyor. 2018 yılı sonunda bu oranı artırmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 “Kız çocuklarımızın eğitimi için çok değerli bir proje

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise “Her çocuğun, her insanın çağdaş bir eğitime ve yaşam biçimine hakkı olduğu bilinciyle, uzun yıllardır toplum hizmeti veriyoruz. Her Kızımız Bir Yıldız projesi eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan kız çocuklarının eğitimi için geliştirilen çok anlamlı bir proje. Toplumun gelişmesinde kız çocuklarının ve kadınların eğitimi için verilen katkı çok değerlidir. Bugüne kadar binlerce kızımız bu büyük projeden yararlandı ve yararlanmaya devam ediyor.” dedi.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel

Mercedes-Benz Türk ile geleceği hayal edebiliyoruz

Mezun olduktan sonra Mercedes-Benz Türk’te istihdam edilen, “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin bursiyerleri Mahmiri Gündüz ve Semra Irmak da toplantıda birer konuşma gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında çalışan Mahmiri Gündüz, toplantıda yaptığı konuşmada, “Her Kızımız Bir Yıldız bursu hayatımda geleceğime yön vermemi sağladı. Ben bu projeyle şu an ayaklarımın üstünde durabiliyorum. Sekiz yıldır Mercedes-Benz Türk’te çalışıyorum. Bu yıl Aksaray Mercedes Benz Türk kamyon fabrikasında birim yöneticisi oldum. Hiçbir zaman vazgeçmeyin, çok çalışın; siz emeğinizi koyarsanız, Mercedes-Benz Türk her zaman sizi destekler, yanınızda olur.” dedi.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere otobüs fabrikasında çalışan Semra Irmak ise “Her Kızımız Bir Yıldız bursu ile 2004 yılında tanıştım. Kimya bölümünde okurken Mercedes-Benz Türk’te staja kabul edildim. İstanbul Üniversitesi’ni kazanıp Mercedes-Benz Türk’te uzun dönemli stajyer olarak çalışmaya başladım. Üniversitede de bursum devam etti. 2012 yılında Mercedes-Benz Türk’te otomotiv sektöründe bir ilk olan; tamamen çalışan sağlığına yönelik kurulan bakteri laboratuvarında çalışmaya başladım. Bu süreçte yine şirketimin desteği ile dil kurslarına gittim. Bugüne kadar onlarca eğitim ve seminere katıldım. Şirketim beni 2018 Ocak ayında çevre laboratuvar uzmanı görevinde beyaz yaka pozisyonu ile ödüllendirdi. Türkiye’de kadın olmak zor; evet, erkeklerin bir adım gerisinde değil de yanında yürümek istiyorsak, gerçekten istemeli, hedeflemeliyiz. Emin olun ki başarılmayacak hiçbir şey yok. Siz isterseniz hiçbir şey sizin önünüzde duramaz.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here