Mercedes-Benz Türk “Tersine Mentorluk Programı”nı hayata geçirdi

0
1103
Mercedes-Benz Türk Tersine Mentorluk mezuniyet töreni

Mercedes-Benz Türk, alışılmış mentorluk uygulamalarının aksine, genç yeteneklerin yöneticilere mentorluk yaptığı; yeni teknolojik eğilimleri, dijitalleşme, sosyal medya, girişimcilik, yapay zekâ gibi birçok konuda bilgi paylaşımı içeren “Tersine Mentorluk Programı”nı hayata geçirdi.

2018 yılında başlayan “Tersine Mentorluk” programının ilk turunda 15 genç çalışan toplamda sekiz Mercedes-Benz-Türk üst düzey yöneticisine sekiz ay süre ile mentorluk yaptılar.

İlk programı tamamlayan çalışan ve yöneticiler 7 Şubat tarihinde Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük’te mezuniyet törenine katıldılar. Törenin ardından, programın ikinci turuna başlandı ve yeni dönem gönüllülerinden üç icra kurulu üyesi, sekiz direktör ve 22 mentor çalışan bir araya geldi.

Mercedes-Benz Türk, internet ve teknoloji kullanımının iş dünyasının dinamiklerini değiştirdiği bu dönemde, “Tersine Mentorluk” uygulamasını hayata geçirdi. Şirket bünyesinde ilk defa 2018 yılında hayata geçen “Tersine Mentorluk Programı” kapsamında, alışılmış mentorluk uygulamalarının aksine, yeni mezun olmuş genç çalışanlar ve uzun dönem stajyerler Mercedes-Benz Türk yöneticilerine yeni teknolojik eğilimler, dijitalleşme, sosyal medya, girişimcilik, yapay zeka gibi yapılandırılmış konular üzerine mentorluk yaptı.

İki ayda bir gerçekleştirilen seanslar, çoğunlukla ofis dışında sosyal ortamlarda gerçekleşti. Böylece, programa dâhil olan sekiz üst düzey yönetici ve 15 mentor birbirlerini daha yakından tanıma ve ofis ortamı dışına çıkarak, daha rahat bir ortamda sohbet etme fırsatı buldu.

İlk tersine mentorluk döneminin tamamlanması şerefine 7 Şubat 2019 tarihinde hem motivasyon hem de kutlama amaçlı bir mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Bu vesileyle aynı gün ikinci dönem programı için start verildi ve yeni dönem gönüllüleri olarak üç icra kurulu üyesi, sekiz direktör ve 22 mentor çalışan birbirlerini daha yakından tanımak ve program hakkında daha detaylı bilgi almak adına bir araya geldi.

Farklı kuşaklar arasında köprü kurmayı amaçlıyoruz

Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak, Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük’te düzenlenen törende “Mercedes-Benz Türk olarak çeşitliliğe önem veren, bundan beslenen bir aileyiz. Hedefimiz, değişen dünyaya uygun bakış açıları geliştirmek, bu dünyaya ayak uydurmanın dışında kendi alanımızda rol model olmak. Bu program ile hem iş hayatında farklı jenerasyonları yakınlaştırarak birbirlerini daha iyi tanımalarını ve anlamalarını sağlamayı; hem de yeni teknolojilerin iş hayatı üzerinde yarattığı farklı yaklaşımlarla, yeni iş modellerini geliştirecek bir iklimi şirket kültürünün ayrılmaz parçası haline getirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Yönetim tarzımı, iş hayatına olan bakış açımı oldukça etkiledi

Mercedes-Benz Türk Kamyon Üretim Mühendisliği Direktörü Sedat Zeytunlü Tersine Mentorluk Programı ile ilgili olarak; “Yeni nesil çalışanlarımızın beklentileri bizlerden farklı. Tersine mentorluk sayesinde bu beklentilerin neler olduğunu görme fırsatım oldu. Bu program yönetim tarzımı, iş hayatına olan bakış açımı olumlu anlamda oldukça etkiledi. Bu programa katılan ilk gönüllülerden biri olmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum, mentorlarıma bana kattıkları için teşekkür ediyor, diğer tüm yönetici arkadaşlarıma bu programı tavsiye ediyorum.” dedi.

Gelişen dünyadaki yenilikleri, deneyimli yöneticilerimizin bilgi ve tecrübeleriyle birleştirdik

Mercedes-Benz Türk PEP Stajyeri Pamir Can Karakurt ise, “Standart mentorluğun aksine Tersine Mentorluk Programı kapsamında tecrübeli yöneticilerimize yeni nesilden arkadaşlar olarak mentorluk yaptık. Bizlerin ilgisini çeken dijitalleşme, yeni trendler gibi konular üzerinde karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Bu program sayesinde yöneticilerimizle aynı masaya oturup, kuşaklar arası diyaloğu sağlamlaştırabileceğimizi gördük. Gelişen dünyadaki yenilikleri onların bilgi ve tecrübeleriyle birleştirme fırsatı elde ettik. Bu süreçte mentorlar olarak bizler de yöneticilerimizin bilgi ve tecrübelerinden çok şey öğrendik. Yeni dönemde mentorluk yapacak olan çalışma arkadaşlarımızı keyifli bir deneyim bekliyor.” diye açıklamada bulundu.

Tersine Mentorluk nedir?

Yeni nesil ile önceki kuşak yöneticileri bir araya getirerek bilgi paylaşımları ile işbirliği yaratmayı hedefleyen bir fikir değiş tokuşu platformudur. Alışılagelen mentorluk programlarının tersine, güncel deneyimlerini önceki nesil liderlerle paylaşanlar ve iş yapış şekillerinin değişen koşullara göre adapte edilmesine yardımcı olanlar genç mentorlardır. İyi uygulanan bir tersine mentorluk programı sayesinde; genç neslin, kurum hikâyeleri ve tepe yönetim deneyimlerine ilk elden erişimi sağlanarak, hedeflenen gelecek için onlara ilham verilir, tepe yönetimin kendi alanlarındaki gelişmelere ayak uydurmalarını kolaylaştırılarak, güncel kalmaları sağlanır ve genç neslin sahip olduğu yenilikçi bakış açısı ile kurumdaki çeşitlilik artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here