Mercedes-Benz Türk, enerji yönetiminde sektöre örnek oluyor

0
1073
Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası “Enerji Yönetim Sistemleri Geliştirme Sertifikası” aldı.
Renault Trucks

Mercedes-Benz Türk, vizyonu gereği uzun vadede hayata geçireceği teknolojik gelişmeleri ve büyümeyi göz önünde bulundurarak ve enerji tüketimindeki artışı hesaplayıp şimdiden tespit ederek, bu tüketimlerinin kontrol altına alınması ve azaltılmasına yönelik 5E Modeli’ni oluşturdu. 2009 yılı itibariyle bu enerji yönetim modelini tesislerinde hayata geçiren şirket, sektöre öncülük etmeye devam ediyor. 5E Modeli, tamamen enerji verimliliğine, enerji ve kaynak tasarrufuna, CO2 yayımlarının azaltılmasına odaklanan bir proje olarak; tüm Mercedes-Benz Türk ailesinin çevreye duyarlılığını ve farkındalığını artırmaya yarayan, bunu ayrıca teknik ve sosyal projelerle hayata geçirmeyi sağlayan önemli bir araç olarak tanımlanıyor.

2018’de ISO 14001:2015’e geçiş denetimini başarıyla tamamlayan ve Çevre Yönetimi Sistemi Sertifikası’nı almaya hak kazanan Mercedes-Benz Türk, ilgili yasal yönetmeliğin gerektirdiği sertifikalara sahip uzmanlardan oluşan Enerji Yönetim Takımı’nın hazırladığı düzenli raporlamalarla iyileştirme gereken noktaları ve verimlilik potansiyellerini belirledikten sonra gerekli yatırımları gerçekleştiriyor.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası katoforez havuzu

Hoşdere Otobüs Fabrikası yüzde 100 kendi elektriğini üretiyor

Bina otomasyon sistemini Türkiye’de ilk kullanan endüstriyel tesislerden biri olarak Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda otomasyon sisteminin bir parçası olan zaman programları ile aydınlatmaların ve ısıtma-soğutma sistemlerinin gereksiz yere çalışması engelleniyor. Buna ek olarak ısı kontrol cihazları ile ortam sıcaklıkları izlenerek kontrol sağlanıyor. Aydınlatmalar, ısıtma-soğutma sistemleri ve pompalar zaman programları ile kontrol edilirken, ısı geri kazanım sistemi ile ısıtma yapılan zamanlarda emilen havadaki ısı geri kazanılarak tekrar ortama veriliyor. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın 1995 yılındaki kuruluşundan beri kullanılan bina otomasyon sistemi ile yaklaşık yüzde 25 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor.

Enerjinin daha verimli kullanılmasını hedefleyen ve enerji kesintisi nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuz çevresel etkileri kaynağından engellemek amacıyla Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda kurulan “Trijenerasyon Tesisi” sayesinde doğal gaz kullanılarak; elektrik, ısıtma ve soğutma suyu elde ediliyor. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 100’ü ve ısı ihtiyacının yaz aylarında tamamı, kış aylarında ise yüzde 50’si karşılanıyor.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası

Tüm bu çalışmalar sonucunda 2007 senesinden beri Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları kapsamında araç başı yüzde 30’un üzerinde enerji tasarrufu elde edilirken, karbondioksit salımında yıllık 10 bin ton civarında düşüş sağlandı. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2016’da araç başına gaz salınım miktarında şimdiye kadarki en düşük seviye kaydedildi.

2018 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın kapalı kullanım alanı yaklaşık 10 bin m2 daha artarak 160 bin 239 m2’ye ulaştı. 5E Modelinin sağladığı yol haritası ışığında enerji yoğunluğu hesabına göre 2017 yılına kıyasla 1.147 MWh elektrik enerjisi, 4.803 MWh doğalgaz enerjisi tasarrufu sağlandı ve 648 ton daha az CO2 doğaya salındı.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2018 yılında elektrik tüketiminde yüzde 6, doğal gaz tüketiminde yüzde 35 ve su tüketiminde yüzde 4.5 oranında tasarruf sağlandı.

Aksaray Kamyon Fabrikasında yeni yatırımlarla enerji güç sığası yüzde 65 arttı

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın ise son yıllarda yapılan yeni yatırımlarla enerji güç sığası yüzde 65 artırıldı. Bu yatırımlar kapsamında fabrika tesisleri ve binalarında, enerji verimliliği yüksek ve otomasyonlu donanımlar devreye alındı. Fabrikanın üretim sığasının artırılmasına rağmen, tüm binalardaki altyapılarda otomasyonlaşma ve standartlaşmaya gidilerek Facility Management (FM) 4.0 adlı merkezi kontrol odası aracılığıyla üretimin vardiya sistemine uygun olarak programlanmasını sağlayan ısıtma sistemleri, aydınlatmalar ve su sistemleri sayesinde enerji daha verimli kullanılarak tüketimlerin yükselme oranları kontrol altına alındı. Bunlara ek olarak; 2018 yılında gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmalarıyla araç başı enerji tüketiminde ise bugüne kadar ki en düşük seviyeye ulaşıldı.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda gerçekleştirilen enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında anlık bina sıcaklıkları izlenerek havalandırma sistemleri ve diğer ısıtma sistemlerinin tamamı anlık motorlu vanalarla yönetilerek enerji tasarrufu gerçekleştirildi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası

2018 yılında Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda elektrik tüketiminde yüzde 6, doğal gaz tüketiminde yüzde 35 ve su tüketiminde yüzde 4.5 oranında tasarruf sağlandı.

2017-2018 yılları arasında Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kapalı kullanım alanı 122 bin 321 m2’den 155 bin 80 m2’ye ulaşarak yüzde 25 oranında artış sağlandı. 5E modelinin sağladığı yol haritası ışığında enerji yoğunluğu hesabına göre toplamda 932.489 kWh elektrik enerjisi, 11.184 MWh doğal gaz enerjisi, 2.413 t CO2 ve 8.632 m3 su tasarrufu sağlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz