Mercedes-Benz Trucks ve Einride, aküyle çalışan eActros için ilk büyük siparişi imzaladı

0
212
mb-eactros
eActros'un seri üretiminin başlamasının ardından Mercedes-Benz Trucks, 120 araç için ilk büyük siparişi şimdiden aldı.

Ekim ayında Wörth am Rhein fabrikasında aküyle çalışan eActros‘un üretiminin başlamasının ardından Mercedes-Benz Trucks, 120 araç için ilk büyük siparişi şimdiden aldı. Dijital, elektrikli ve otonom taşımacılık sağlamada endüstri önderi olan İsveçli nakliye teknolojisi şirketi Einride, eActros 300 ve eActros 400 modellerinden oluşan filosunu önemli Avrupa pazarlarındaki müşterilere sunacak. Mercedes-Benz Trucks, 2022’nin ortalarından itibaren ağır hizmet dağıtım operasyonlarında kullanılmak üzere karbonsuz araçları teslim edecek.

Avrupa ve Latin Amerika bölgelerinden ve Mercedes-Benz Truck markasından sorumlu Daimler Truck Holding AG Yönetim Kurulu Üyesi Karin Rådström, “eActros ile karayolu taşımacılığında yeni, elektrikli bir çağa girdik. Hedefimiz 2030 yılına kadar Avrupa’daki yeni araçlarımızın yarısından fazlasını elektrikli hale getirmek. Bu büyük sipariş, eActros’un doğru araç olduğunu gösteriyor ve taşımacılık sektörünün karbondan tamamen arındırılmasına giden yolda bizi güçlendiriyor.” dedi.

Mercedes-Benz Trucks Satış & Pazarlama Başkanı Andreas von Wallfeld ise şunları söyledi: “eActros, müşterilerimizin yıldızlı markadan talep ettiği yüksek kalite ve güvenliği karşılayacak olağanüstü bir elektrikli kamyon. Dahası, araca bir dizi kişiye özel e-mobilite hizmeti ekledik. Bunu başarmak ve büyük elektrikli araç filolarına eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunabilmek için Avrupa’daki Mercedes-Benz servis ağımızı tam zamanında yoğun bir şekilde hazırladık. Bu nedenle, Einride’ın çok sayıda eActros kamyon sipariş etmeye karar vermesinden son derece memnunuz.

Einride COO’su Ellen Kugelberg de şöyle konuştu: “Küresel bağlantılı elektrikli araç filomuzu oluşturmaya devam ederken, yazılım çözümlerimizle eşleştirmek için sınıfının en iyisi teknik performansla ortak olmamız zorunlu ve bunu Mercedes-Benz eActros ile güvenle bulduk. Ortak ürün geliştirme yoluyla, sektör için elektrifikasyon için birlikte etkili ve verimli bir yol sağlamaya devam edeceğiz.

400 kilometreye kadar menzil

eActros‘un aküleri, her biri 112 kWh kurulu sığaya ve yaklaşık 97 kWh kullanılabilir sığaya sahip üç (eActros 300) veya dört pil paketinden (eActros 400) oluşabiliyor. Dört akü paketiyle donatılmış eActros 400, 400 kilometreye kadar bir menzile sahip. Elektrikli kamyonun teknolojik kalbi, iki entegre elektrik motoruna ve iki vitesli şanzımana sahip sabit bir elektrikli akstan oluşan tahrik ünitesi. İki sıvı soğutmalı motor, 330 kW sürekli çıkış ve 400 kW tepe çıkışı sağlıyor. Ayrıca öngörülü sürüşlerde geri kazanım sayesinde elektrik enerjisi geri kazanılabiliyor. Frenleme ile geri kazanılan enerji, eActros’un akülerine geri besleniyor ve ardından tekrar araca güç sağlamak için kullanılabiliyor. eActros 160 kW’ye kadar şarj edilebiliyor. 400A şarj akımına sahip geleneksel bir DC hızlı şarj istasyonunda, üç akü paketinin sığanın yüzde 20’sinden yüzde 80’ine şarj olması bir saatten biraz fazla sürüyor.

Mercedes-Benz’in akülü kamyonunun avantajları

İki entegre elektrik motoru yüksek verimliliğe sahip ve yüksek başlangıç torku ile sabit güç dağıtımı sağlıyor. Elektrik motorları ve iki vitesli şanzıman tarafından anında sağlanan tork, güçlü hızlanma, etkileyici sürüş konforu ve geleneksel dizel motorlu bir kamyondan daha rahat, daha düşük stresli sürüş sunan sürüş dinamikleri sağlıyor. Ek olarak, düşük ağırlık merkezi dönüşleri iyileştiriyor. İç gürültü seviyesi 10 dB düşürüldü. Bu da kabaca algılanabilir gürültü seviyesinin yarısına tekabül ediyor ve tam yükte sürücü konforunun artmasına katkıda bulunuyor. Düşük gürültü seviyesi sayesinde gece teslimatları da mümkün. Dizel bir kamyonun aksine, önemli ölçüde daha az titreşim bulunuyor.

Wörth am Rhein’deki Mercedes-Benz fabrikasında eActros’un seri üretimi

İlk seri üretim eActros, Ekim 2021’in başında Wörth am Rhein’deki tesiste üretim hattından çıktı. Seri üretimin başlaması ile resmi olarak faaliyete geçen Future Truck Center (Geleceğin Kamyon Merkezi), eActros serisi üretiminin kalbi durumunda. eActros, elektriklendirilmek üzere Future Truck Center’a getirilmeden önce geleneksel olarak çalışan kamyonlarla birlikte mevcut montaj hattında esnek bir şekilde üretiliyor. Wörth tesisindeki farklı araç türlerinin montajı, temel olarak mümkün olan en büyük ölçüde entegre edilecek ve aracın temel yapısı, ister geleneksel bir içten yanmalı motor ister elektrikli bir aktarma organı bulunsun, tek bir montaj hattı üzerinde inşa edilecek.

Gelecekte, daha fazla karbon nötr Mercedes-Benz kamyonun elektriklendirilmesi de Future Truck Center’da gerçekleşecek. Belediye kullanımı için geliştirilen eEconic‘in seri üretimi 2022’nin ikinci yarısında başlayacak. Uzun mesafe karayolu taşımacılığı için aküyle çalışan eActros LongHaul‘un 2024 yılında seri üretime hazır olması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here