Mercedes-Benz, otobüs pazarını değerlendirdi

0
939
Mercedes-Benz-Turk-Otobus-Degerlendirme-Basin-Toplantisi_1
Mercedes-Benz Türk yöneticileri, otobüs etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundular.

Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk, 2019 yılında yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayarak 2020 yılında iki ayrı şirket üzerinden müşterilerine hizmet vermeyi sürdürüyor. Şirket, otobüs ve kamyon faaliyetlerini yeniden yapılanma kapsamında Mercedes-Benz Türk adı altında sürdürmeye devam ediyor. 2019 yılını başarılarla tamamlayan şirket, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretimini aralıksız sürdürerek 90 bininci otobüsünü geçtiğimiz yıl mayıs ayında banttan indirdi. Sadece 2019 yılında 4 bin 134 adet otobüs üreten Mercedes-Benz Türk, üretiminin yaklaşık yüzde 96’sını 70’ten fazla ülkeye ihraç ederek, geçtiğimiz yıl 3 bin 985 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Şirketin 2019’daki iç pazar satışı 40 adet şehiriçi, 183 adet de şehirlerarası olmak üzere toplamda 223 adet olarak gerçekleşti. Mercedes-Benz Türk bir kez daha şehirlerarası otobüs satışlarında en çok tercih edilen marka olma unvanını korudu. Zorlu pazar koşullarına rağmen marka, şehirlerarası otobüs satışlarını 2018 yılına göre yüzde 5.8 oranında artırdı.

İhraç edilen her 10 otobüsten 6’sı Mercedes-Benz

Yıllık 4 bin 500 adetlik üretim kapasitesine sahip Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, yaklaşık 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayarak günde ortalama 16 otobüs üretiyor. 1995 yılında açılan Hoşdere Otobüs Fabrikası ile üretim ve ihracat adetlerinde artış sağlayan Mercedes-Benz Türk, 2020 itibariyle toplam 93 bin adedin üzerinde otobüs üretirken, 1970’ten günümüze ihraç edilen otobüs sayısı ise 58 bin adedi geride bıraktı.

Mercedes-Benz Türk, 2019 yılında Türkiye’de ürettiği otobüslerin ihracatından 548 milyon Euro’luk gelir elde ederek ülke ekonomisine katkısını sürdürdü. Günümüzde Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten biri Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan çıkarken, ihraç edilen her 10 otobüsten 6’sı ise yine Mercedes-Benz Türk’e ait.

Mercedes-Benz-Turk-Otobus-Degerlendirme-Basin-Toplantisi_2
Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu, Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Tolga Bilgisu ve Şehiriçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş (soldan sağa)

Türkiye ekonomisine ihracat katkısı ve yeni yatırımlar

Mercedes-Benz Türk, kamyon ve otobüs üretimi ve ihracatı haricinde, “Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri” alanlarında yurtdışına sağladığı hizmetlerle de Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 67 milyon Euro’luk katkı sağladı. Şirket 2019 yılında, Daimler’in Çekya’daki Holýšov Otobüs Fabrikası’nın karoser üretim hattındaki yan duvar iskeleti kaynak tertibatlarının üretim ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirerek farklı bir alanda daha Türkiye ekonomisine katkı sağlarken toplamda 1 milyon Euro’luk ihracat geliri elde etti.

Ayrıca şirketin 2019’da gerçekleştirdiği başlıca yatırımlar arasında Türkiye’nin en büyük yedek parça dağıtım merkezlerinden biri bulunuyor. 8 milyon Euro’luk teknoloji ve inovasyon yatırımıyla Aralık 2019’da faaliyete alınan yeni Yedek Parça Depolama Merkezi’nde ağırlıklı olarak otobüs ürün grubu olmak üzere, tüm ürün gruplarına yönelik kapsamlı stok barındırılıyor ve hacimli parça depolama kapasitesi yüzde 90 oranında artmış bulunuyor.

Mercedes-Benz-Turk-Otobus-Pazarlama-ve-Satis-Direktoru-Osman-Nuri-Aksoy
Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy

Kusursuz müşteri memnuniyeti için çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2019 yılı, hem dünyada hem de Türkiye’de otomotivin her alanında olduğu gibi otobüs pazarında da daralmanın yaşandığı bir yıl oldu. Bunu kendi ürün gruplarımızda da yaşadık. Buna rağmen şehirlerarası otobüs pazarında bu yıl da üstün başarımızı sürdürdük. Mercedes-Benz Türk olarak 2019 senesinde toplamda 223 adet otobüs satışı gerçekleştirdik. Adet olarak daralma yaşanmış olsa da her alanda pazar payımızı korumayı hedefledik. Kusursuz müşteri memnuniyeti için çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük ve bu alanlara yatırım yapmaya devam ettik. Geçtiğimiz aylarda açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin en büyük yedek parça dağıtım merkezlerinden biri de bunun bir göstergesi. Ayrıca 2019 yılında üretimimizin yüzde 96’sını yani; 3 bin 985 adet otobüsümüzü başta Batı Avrupa olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihraç ettik. 2019 yılının en olumlu etki yaratan teşviği, Kamu Bankaları tarafından sunulan Yerli Üretim Araçlara Özel Kredi Kampanyası oldu. Bu kampanyanın 2020 yılının sadece ilk 3 ayında değil tamamında sürdürülmesini temenni ediyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak daralan pazarda kendi hedeflerimize aralık ayı itibariyle ulaştığımızı söyleyebiliriz. Sektörün de yakın gelecekte kendisini toparlayıp tekrardan büyüyeceğini düşünüyoruz. 2020 toplam otobüs pazarının geçen senekiyle benzer, 600 adet civarında tamamlanabileceğini öngörüyoruz.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nde üretilen modeller

Mercedes-Benz’in küresel ayağında önemli bir yere sahip bulunan ve Daimler’in en bütünleşik otobüs fabrikası olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda Mercedes-Benz Travego, Tourismo, Intouro ve Conecto modelleri ile Setra markasının modelleri üretiliyor. Bu modellerden Mercedes-Benz Travego, Tourismo ve Conecto Türkiye’de satışa sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here