Mercedes-Benz, Kavram Pick-up’ını tanıttı

1
1661
Renault Trucks


Mercedes-Benz, pick-up’ların geleceğini yeniden biçimlendiren yeni Concept Pick-up modellerinin dünya tanıtımını Stockholm’de yaptı.

Mercedes-Benz’in premium sınıfındaki ilk pick-up’ı olan Concept Pick-up Powerful Adventurer; sağlamlık, işlevsellik, dayanıklılık ve arazi kabiliyeti gibi klasik bir pick-up’ın tüm niteliklerine sahipken Concept Pick-up Stylish Explorer, bu özellikleri kentsel yaşam tarzına uyumlu tasarımla bir araya getirerek bir adım daha ileri gidiyor.

Orta büyüklükteki pick-up pazarı dünyada köklü bir değişime uğruyor. Pick-up’lar artık yalnızca “yük taşıyıcısı” olarak değil, aynı anda hem özel hem de ticari kullanıma olanak tanıyan çok yönlü araçlar olarak gittikçe rağbet görüyor. Buna bağlı olarak pick-up’ların sayısı son yıllarda artarken araçlardaki çift kabin de beş kişiye kadar yer sağladığı için baskın gövde şekli olarak kendini kabul ettirmiş durumda.

Mercedes-Benz, yeni pick-up modelleri ile hafif ticari taşıtlar ürün yelpazesine dördüncü bir yapı serisi eklerken aynı zamanda dünyadaki orta büyüklükteki pick-up pazarını da köklü bir değişikliğe uğratıyor. Mercedes-Benz Concept Pick-up modellerini 2017 sonu itibariyle piyasaya sunmaya hazırlanan Daimler AG, araçları ilk aşamada ana pazarı olan Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Avustralya ve Avrupa’da satışa sunmayı planlıyor.

Mercedes-Benz Concept Pick-up modellerinin dünya tanıtımı nedeniyle bir açıklama yapan Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Otomobil Başkanı Dr. Dieter Zetsche, “Mercedes-Benz’in yeni pick-up modelleriyle yelpazemizdeki son boşluklardan birini dolduruyoruz. Hedefimiz, her müşterimize kendi kullanım amacına tam olarak uyan aracı sunmak. Mercedes-Benz Pick-up, büyümekte olan sınıf içinde standartları yeniden tanımlayacak.” dedi.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar Başkanı Volker Mornhinweg ise şu açıklamayı yaptı: “Modern ve kentsel yaşam tarzının dünyadaki ilk gerçek premium pick-up aracı ile orta büyüklükteki pick-up sınıfına açılıyor ve değişiklik getiriyoruz. Merdiven tipi şasi, altı silindirli motor ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi bizim olmazsa olmazımız. Ayrıca emniyet, konfor, çeviklik ve etkileyici bir tasarım, yani yıldızlı bir hafif ticari taşıtın tüm özelliklerini sunuyoruz. Böylece şimdiye kadar bir pick-up tercih etmeyi düşünmeyen yeni müşterilere sesleniyoruz.

Metalik beyaz boyalı Concept Pick-up Stylish Explorer’ın motor kaputu üzerindeki büyük güç bombeleri ve çamurluklara kadar uzanan farları markaya özgü bir görünüm yaratıyor. Klasik ön apron ve genişletilmiş tekerlek yuvaları tasarımda genişlik etkisini vurgularken, merkezi yıldıza sahip tek çıtalı radyatör ızgarası Mercedes-Benz’in yüzünü yansıtıyor. Concept Pick-up Stylish Explorer, antrasit krom kontrastlı 22 inçlik hafif alaşım jantlar ile yüksek bir duruş sergiliyor. Aracın genişletilmiş ön ve arka çamurlukları ise geniş bir iz açıklığı ile zorlu koşullara yönelik tekerlek/lastik kombinasyonu için yer açıyor. Gövdeye bütünleştirilen basamaklar, gövdenin atletik tasarımının altını çiziyor.

Concept Pick-up Stylish Explorer’ın iç mekânı, yuvarlak hava çıkışları, açıkta duran yüksek çözünürlüklü merkezi ekran ve kontrol düğmesi ile çok işlevli dokunmatik panele sahip merkezi kumanda birimi ile dikkat çekiyor. Bu tasarım ve özelliklerle Mercedes-Benz, pick-up sınıfına en modern kumanda ve gösterge kavramını getiriyor. Orta konsoldaki el freni gibi pick-up sınıfına özgü işlevler ise araçta korunuyor.

Mercedes-Benz, ikinci kavram aracı Concept Pick-up Powerful Adventurer ile pick-up’ların klasik özelliklerine odaklanıyor. Metalik Lemonax renkli Concept Pick-up Powerful Adventurer sağlamlığı, dayanıklılığı ve arazi kabiliyetini dikkat çekici bir şekilde ortaya koyuyor.
Concept Pick-up Powerful Adventurer, 1.90 metre yüksekliği, 35 x 11.50 boyutundaki büyük hacimli lastikleri, yere olan yüksekliği ve atletik tasarımı ile klasik modellerden ayrılıyor. Markaya özgü iki çıtaya sahip radyatör ızgarası, ön ve arka araç altına girme koruması, çamurluklardaki kaplamalar ve mat karbon davlumbazlar, Mercedes-Benz’in estetik anlayışını taşıyor. Ön bölümde yer alan elektrikli vinç ve arka bölümde bulunan metal kanca, aracın sağlamlığını ve gücünü artırıyor.

Mercedes-Benz, pick-up için yükleme alanı kaplamaları ve çeşitli tasarım elemanlarından oluşan bağımsız bir aksesuvar yelpazesi geliştiriyor. Kendini kanıtlamış modül stratejisi sayesinde iç mekânda yüksek kaliteli malzemeden bilgi ve eğlence sistemi ile ergonomik koltuk konforuna kadar müşterilerin Mercedes-Benz’den aşina olduğu birçok bileşene rastlamak olanaklı olacak.

Concept Pick-up modellerindeki sabit SIM kartlı iletişim modülü sayesinde kapsamlı “Mercedes me connect” hizmetleri kullanılabilecek. Sürücü bu sayede akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden aracına her zaman, her yerden erişebilecek, aracına navigasyon hedefleri iletebilecek veya aracının nerede park halinde olduğunu ve yakıt seviyesini sorgulayabilecek.

Concept Pick-up modelleri V6 dizel motor ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi olan 4MATIC ile donatılıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi; bir elektronik çekiş sistemini, arazi aktarımlı bir dağıtıcı dişli kutusunu ve iki diferansiyel kilidini birleştiriyor. Çekiş sistemi ve elektronik olarak devreye alınabilir diferansiyel kilitleri tahrik gücünü, çekişin en iyi olduğu yere aktarıyor. Zorlu arazi koşullarında arka tekerlek ile boyuna diferansiyel kilitlenebiliyor.

Yeni pick-up’lar 1.1 tondan fazla yükleme ve azami 3.5 tonluk çekiş sığası sunuyor. Geniş dingillere, helezon yayları olan beş kollu bir arka dingile ve hassas uyarlanmış bir yay/amortisör uyarlamasına sahip özel olarak geliştirilmiş yürüyen aksam, yüksek yol ve arazi konforu sağlıyor.

Mercedes-Benz Concept Pick-up modellerinde kameraların, radarların ve ultrasonik duyargaların temelindeki modern sürücü yardım sistemleri, sürücüyü birçok durumda destekliyor ve yükünü hafifletiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz