MediaTek Autus Teknolojisi’ni tanıttı

0
620
MediaTek, Autus platform markasıyla geliştirdiği otomotiv endüstrisine yönelik yeni bilgi-eğlence, görüntülü sürücü desteği, milimetrik dalga, telematik teknolojilerini tanıttı.

MediaTek, Autus platform markasıyla geliştirdiği otomotiv endüstrisine yönelik yeni bilgi-eğlence, görüntülü sürücü desteği, milimetrik dalga, telematik teknolojilerini tanıttı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden MediaTek, otomotiv sektörüne yönelik Autus platform markasıyla geliştirdiği yeni teknolojilerini, Las Vegas’da düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı‘nda tanıttı. Autus, araç içi iletişim ve bilgi-eğlence, görüntülü sürüş desteği ve milimetrik dalga alanlarında yenilikçi çözümlerle araçları daha akıllı ve eğlenceli, sürüş keyfini daha güvenli kılıyor. MediaTek, küresel teknoloji önderliğini otomotiv sektörüne yönelik Ar-Ge çalışmalarına yansıtıyor, akıllı otomobiller için önde gelen üreticiler ve iş ortaklarıyla öncü çalışmalara imza atıyor.

MediaTek’in, Araçların İnterneti (Internet of Vehicles / IoV) ve özerk (otonom) sürüş alanlarında teknoloji öncülüğünü üstlendiğini belirten MediaTek Başkan Yardımcısı ve İş Geliştirme Birimi Genel Müdürü JC Hsu, “MediaTek, Yapay Zeka, elektronik iletişim, duyarga ve multimedia alanlarındaki birikimi, işlemci geliştirmedeki önderliği ile birleştiriyor ve otomotiv endüstrisine entegre işlemci çözümleri sunuyor. Bu çözümler, MediaTek müşterisi üretici firmalara, tüketicilere daha akıllı, keyifli ve güvenli sürüş deneyimi sunan ürünleri, rekabetçi maliyetlerle geliştirme olanağı sağlıyor.” dedi.

Yıllık bazda dünya çapında 1.5 milyar ağ bağlantılı cihaza güç veren işlemcileri geliştiren küresel kuruluş MediaTek, mobil cihazlar, bağlantılı cihazlar, ev ve eğlence teknolojileri, Nesnelerin İnterneti ürünleri için inovatif çip üzerinde sistemlerinin (SoC) geliştirilmesinde pazara önderlik ediyor.

Autus V-ADAS: Güvenilir Sürüş Asistanı

MediaTek’in Autus çözümlerinden biri, görüntülü sürücü destek sistemi (vision-based driver assistance system / V-ADAS). Araç duyargalarından elde edilen gerçek zamanlı verileri, görüntü işlem birimleri (vision processing units / VPU) ile işlenen görüntü verileriyle birleştiren Autus V-ADAS, sunduğu işlevsellikle sürüş güvenliğinin önemli ölçüde artmasını sağlıyor. Derin makine öğrenimiyle ileri düzey veri tanımlama hız ve doğruluğu sunan Autus V-ADAS, sürüş şeridi, yol üstü nesne, araç ve yaya tanımlama, hareket analizi, çoklu lens kalibrasyonu ve panoramik çevresel izleme özellikleriyle, sürücüler için tam güvenilir bir sürüş asistanı oluşturuyor.

Otonom (özerk) ve asistan destekli sürüş için en gelişmiş milimetrik dalga radar çözümü

Otomotiv endüstrisinin en sıcak konularından olan asistan destekli sürüş ve otonom sürüş, araç işlevselliğinde sürekli gelişimle insani hataların önüne geçmeyi hedefliyor. Sürüş ortamını tanımlayıp, analiz edebilmeyi sağlayan duyarga ve milimetrik dalga teknolojileri, bu konuda çok büyük önem taşıyor. MediaTek’in Autus platformu, özerk sürüş ve çarpışma engelleme senaryoları için özel olarak tasarlanmış, temel bant DSP, RF ve kapsüllenmiş anten teknolojilerini, ultra kısa milimetrik dalga radar ile entegre eden bir işlemci çözümü sunuyor.

İleri düzey RF ve bağlantı teknolojileri temel alınarak tasarlanan ve en üst düzey CMOS üretim süreçleriyle üretilen bu işlemci, boyut, performans, düşük enerji tüketimi ve maliyet tasarrufu özelliklerini bünyesinde bir ayara getiriyor. Autus ultra kısa milimetrik dalga radar çözümü, daha geniş alan görüşü, daha kesin obje tanımlama, hızlı tepki ve güçlü bir parazit engelleme özelliği sunuyor; özerk ya da asistan destekli park, otomatik fren, park alanı ölçümü gibi uygulamaları destekliyor.

MediaTek, Autus ultra kısa milimetrik dalga radar çözümünün seri üretimine geçtiğimiz yıl start verdi. Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri ve iş ortaklarının büyük ilgisini çeken araç içi iletişim, bilgi-eğlence ve görüntülü sürüş destek sistemlerinin seri üretimi ise, 2019 yılında start alacak.

Araç içi bilgi-eğlence sistemleri

Otomotiv teknolojilerinde “infortainment” olarak tabi edilen araç içi bilgi-eğlence sistemlerinin önemi giderek artıyor. MediaTek, multimedia ve akıllı tüketici cihazları Ar-Ge önderliğiyle, otomobil üreticilerine benzersiz bilgi-eğlence teknolojileri sunuyor. Autus bilgi-eğlence sistemleri, MediaTek’in akıllı telefon, tablet, dijital TV ve blu-ray ürünlerinde kullandığı ileri düzey teknolojileri entegre bir şekilde kullanıyor.

MediaTek’in Autus araç içi bilgi-eğlence sistemi, farklı işletim sistemlerini ve otomobillerin yerleşik yönetim sistemlerini destekliyor. Android ve Linux audio-visual çözümleriyle de uyumlu çalışan sistem, audio-visual etkileşimde olağanüstü bir esneklik gösteriyor ve farklı monitör tiplerini de destekliyor. Araç içi duyargalar ve sürekli bilgi akışı sağlayan multimedia sistemi sayesinde, yolculuk deneyimi sürücüler ve yolcular için daha kolay, daha güvenli ve daha eğlenceli kılınıyor. Multimedia çözümlerinde gelişimi sürekli kılan MediaTek, otomotiv pazarının talep ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayan ürünleri geliştiriyor.

IoV çağının araç içi iletişim teknolojisi: Telematik

Otomotiv üretim teknolojilerini, yeni nesil elektronik, bilişim ve iletişim teknolojilileriyle entegre eden Araçların İnterneti (IoV), yeni uygulamalarla tüketicilerin hayatına kolaylık getiriyor. Autus platformu, bu alandaki gücünü, MediaTek’in entegre bilgi, bağlantı ve iletişim sistemleri tecrübesinden alıyor.

Autus tarafından geliştirilen araç içi modem, motor ve aktarım sistemlerinden gelen verileri gerçek zamanlı işleyen ve yüksek ısıda bile stabil performans sunan bir işlemci içeriyor; sürüş güvenliği gereksinimlerine uyum gösteriyor. Autus araç içi iletişim ve telematik teknolojisi, bu alandaki kilit uygulamaları destekliyor. Autus’un taşıyıcı birleşimi (carrier aggregation) teknolojisi, geniş bant kullanımı ve yerleşik uygulama işlemcisi sayesinde, araç üreticilerine yeni servis ve uygulamalar geliştirme olanağı sağlıyor. Sisteme entegre donanım güvenlik modülü (hardware security module / HSM) ve özel şifreleme motoru, veri güvenliğini güvence altına alıyor. Autus işlemciler, otomotiv telematik teknolojilerinde sistem tasarımını daha basit hale getirirken; maliyetleri de düşürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here