Kuzey Ren-Vestfalya itfaiye teşkilatı, Allison tam otomatik şanzımanı seçti

0
72
Allison_Transmission_IDF_Mu__nster_MAN_TGM_Go__rsel_3
Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti (NRW), Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 şasili 109 adet yeni LF 20-KatS itfaiye aracını sipariş etti.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti (NRW), Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 şasili 109 adet yeni LF 20-KatS itfaiye aracı alımı gerçekleştirdi. Toplam 38 araç, yerel itfaiye teşkilatlarına teslim edildi. Diğer 30 aracın Eylül 2021’e kadar ve geri kalan araçların da bu teslimatı takiben hızlı bir şekilde teslim edilmesi planlanıyor. Münster’deki Institut der Feuerwehr Nordrhein-Westfalen (IdF – Kuzey Ren-Vestfalya itfaiye teşkilatı), sürücü kontrolünü, konfor ve tasarrufu en üst düzeye çıkarmak için bu araç konfigürasyonunu tercih etti.

Kuzey Rhein-Vestfalya, afet yönetimine büyük bir yatırım yapıyor. Almanya’nın en büyük itfaiye eğitim tesisi olan Institut der Feuerwehr NRW (IdF NRW), Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı adına, Euro 6 emisyon standardıyla uyumlu, Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 BB 4×4 şasili 109 adet Magirus LF20-KatS araç alımı gerçekleştirdi. Bu yeni yatırım, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde itfaiye araçlarının satın alımına yönelik bugüne dek gerçekleştirilen en büyük proje olacak.

Matthias_Kalthoner_IdF_NRW_I__tfaiye_Amiri__Teknoloji_ve_Teknik_Servis_Departman___Bas__kan__
IdF NRW İtfaiye Amiri, Teknoloji ve Teknik Servis Departmanı Başkanı Matthias Kalthöner, “Bu araçlar, şu anda yerel itfaiye departmanları arasında çok rağbet görüyor.” dedi.

109 adet MAN TGM aracın Kuzey Ren-Vestfalya’da ilçelerdeki ve bağımsız şehirlerdeki yerel itfaiye teşkilatlarına COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen teslimatlarının 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. IdF NRW, otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) yerine, tekerleklere kesintisiz güç aktaran tork konvertörüne sahip tam otomatik şanzımanları tercih etti. Bu tercihte, iyileştirilmiş ivmelenme, mükemmel arazi kullanımı kabiliyeti, düşük aşınma ve aracın dokuz kişilik ekibi için yüksek sürüş kontrolü ve konforu, belirleyici faktörler oldu.

Institut der Feuerwehr NRW Teknoloji ve Teknik Servis Müdür Yardımcısı olan İtfaiye Şefi Sebastian Datema, konuyu “Bu aracın genel konfigürasyonlarının ekibimiz için azami güvenlik sağlaması çok önemli. Sürüş, ne kadar rahat ve güvenli olursa, ekibin araca olan güveni o kadar artıyor. Allison tam otomatik şanzımanla ilgili olarak yerel itfaiye teşkilatlarından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Akıllı şanzıman sistemi, vites geçişlerine otomatik karar veriyor ve sürücüyü hem yolda hem de arazide destekliyor.” şeklinde açıkladı.

Sebastian_Datema_Institut_der_Feuerwehr_NRW_Teknoloji_ve_Teknik_Servis_Mu__du__r_Yard__mc__s___olan_I__tfaiye_S__efi
Institut der Feuerwehr NRW Teknoloji ve Teknik Servis Müdür Yardımcısı olan İtfaiye Şefi Sebastian Datema, “Allison tam otomatik şanzımanla ilgili olarak yerel itfaiye teşkilatlarından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Akıllı şanzıman mantığı, otomatik karar veriyor ve sürücüyü hem yolda hem de arazide destekliyor.” şeklinde açıkladı.

Magirus üstyapılı MAN TGM 18.340 BB 4×4, Euro 6 emisyon standardına uyumlu 6 silindirli dizel motor ve Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman donanımına sahip. Araç, 251 kW (340 BG) dizel motor ile 100 km/s azami hıza ulaşabiliyor. Dört çeker özelliği, arazide kullanım kabiliyeti sağlıyor. LF 20 KatS NRW, derinliği 90 cm’ye kadar olan sularda hareket edebiliyor ve yaklaşık 32 derecelik eğim açısında manevra yaparak viraj alma konusunda çok olumlu bir etki yaratıyor. Su tankı ise 1.000 litre kapasiteye sahip bulunuyor. Kuzey Ren-Vestfalya’da karşılaşılan uygulamalara göre belirlenen ekipmanın tamamı, standart özelliklerin üstüne çıkıyor.

LF20-KatS afet kontrol ve sivil savunma araçları, tüm çareler tükendiğinde kullanılacak şekilde hazır bulunuyor. Bu araçlar nükleer, biyolojik veya kimyasal (NBC) tehdit ve su baskını gibi durumlarda kullanılıyor. Acil tıbbi hizmet, insani yardım ve destek sağlamada bu araçlardan faydalanılıyor. Ayrıca araçlar, yangından korunma amaçları için de kullanılıyor.

Allison_Transmission_3000_Serisi
IdF NRW, otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) yerine Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzımanları tercih ediyor. Bu tercihte belirleyici faktör, kuru tip kavrama sistemine kıyasla tork konvertörünün performans avantajları oldu.

IdF NRW İtfaiye Amiri, Teknoloji ve Teknik Servis Departman Başkanı Matthias Kalthöner, açıklamasında “Son yıllarda bu güçlü araçlara ihtiyaç duyulan olaylarda artış yaşadık. Bunlar sel, orman yangınları, şiddetli hava koşulları veya NBC savunması gibi büyük ölçekli operasyonlar ve felaketler sırasında yapılan yerel destekler. Bu araçlar, şu anda yerel itfaiye departmanları arasında çok rağbet görüyor.” dedi.

Allison 3000 Serisi şanzıman, acil durum araçlarının ihtiyaçları için özel olarak tasarlanıyor. Allison Transmission, Almanya Pazar Geliştirme Müdürü Stephan Marker, konuyla ilgili olarak “Yangın söndürme hizmetleri, büyük ölçüde gönüllü itfaiyeciler tarafından yürütüldüğünden bu araçlar için tam otomatik şanzımanları tavsiye ediyoruz. Araçların kolay manevra yapabilmeleri sürücülerin işini kolaylaştırıyor. Vites değiştirmek zorunda değiller ve yüksek hızda seyir halindeyken tamamen görevlerine ve yola odaklanabiliyorlar. Allison’ın patentli tork konvertörü, kalkış ve hızlanma sırasında motor torkunu artırıyor. Vites değiştirme sırasında çekişte bir aksama olmuyor ve tekerleklere kesintisiz bir güç aktarımı sağlanıyor.” dedi.

Allison_Transmission_IDF_Mu__nster_MAN_TGM_Go__rsel_1
Toplam 38 araç, yerel itfaiye teşkilatlarına teslim edildi. Diğer 30 aracın Eylül 2021’e kadar ve geri kalan araçların da bu teslimatı takiben hızlı bir şekilde teslim edilmesi planlanıyor. Münster’deki Institut der Feuerwehr Nordrhein-Westfalen (IdF – Kuzey Ren-Vestfalya itfaiye teşkilatı), sürücü kontrolünü, konfor ve tasarrufu en üst düzeye çıkarmak için bu araç konfigürasyonunu tercih etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here