Kordsa, 2018 yılını büyüyerek kapattı

0
982
Kordsa CEO'su Ali Çalışkan
Renault Trucks

Kordsa, uzay ve havacılık endüstrisi ile birlikte, gelecek nesil ulaşım araçlarına kompozit malzemeler sağlayan Axiom Materials’ı, 181 milyon ABD doları şirket değeri üzerinden yaklaşık yüzde 96’sına kadar hissesini satın almak için sözleşme imzaladı.

2018 yılını hedeflediği büyüme rakamları ile tamamlayan Kordsa, lastik, kompozit ve inşaat iş kollarında yaptığı organik ve inorganik yatırımlar ve geliştirdiği teknolojilerle, ikinci bir Kordsa yaratma yolunda ilerliyor. 2018 yılı cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 58,8 artırarak, 3.95 milyar TL’ye ulaştırdı. Güçlü sermaye yapısıyla büyümesini sürdüren Kordsa’nın, geçen yıla göre FAVÖK’ü yüzde 83,1 artarak, 621 milyon TL’ye ulaştı. Kordsa’nın 2018 yılı net karı ise yüzde 59,5 artarak 339 milyon TL oldu.

Sürdürülebilir değer yaratmaya devam ediyoruz

Güçlendirme teknolojilerindeki önder konumunu stratejik yatırımları ile destekleyerek 2018 büyüme hedeflerine ulaştıklarını vurgulayan Kordsa CEO’su Ali Çalışkan yıl sonu sonuçlarını şu şekilde değerlendirdi: “Katma değerli ve yenilikçi güçlendirme teknolojilerimizle tüm paydaşlarımıza sürdürülebilir değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu çabalarımız finansal göstergelerimize de olumlu yansıdı. Faaliyet alanımız olan üç iş kolunda da hem yeni yatırımlarla büyüdüğümüz hem de geliştirdiğimiz teknolojilerle küresel pazarda olumlu etkimizin olduğu iyi bir yıl tamamladık. Lastik güçlendirme teknolojilerinde önceki yıla göre yüzde 2,5 büyüyen naylon 6.6 pazarında yüzde 28; yüzde 3,5 büyüyen polyester pazarında ise yüzde 11 pazar payına ulaşarak her iki grupta da pazar payımızı artırdık. Geçtiğimiz yıl kompozit teknolojilerinde, 100 milyon ABD doları yatırım ile dünyanın önde gelen ticari havacılık sektörü markalarının stratejik tedarikçileri arasında yer alan Fabric Development, Textile Products ve Advanced Honeycomb Technologies şirketlerini bünyemize kattık. Organik büyümemizi, inorganik büyüme ile destekleme stratejimiz doğrultusunda, ABD’de yerleşik Axiom Materials’ı 181 milyon ABD doları şirket değeri üzerinden yaklaşık yüzde 96’sına kadar hissesini satın almak için sözleşme imzaladık. Axiom Materials, uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri teknoloji kompozit malzemeler sağlıyor, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ile kompozit pazarına yön veriyor. Söz konusu satın almanın, önümüzdeki aylar içerisinde Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Çevreci yapıştırma teknolojisi ile sektörü dönüştürmeyi hedefliyoruz

Ali Çalışkan, açık inovasyon anlayışı ile müşterilere değer yaratan ve sektörü şekillendiren yeniliklerle Kordsa’nın küresel önderliğini koruduğunu vurgulayarak, “Kordsa, sektörde en büyük lastik üreticileri tarafından stratejik teknoloji ortağı olarak konumlandırılıyor. Alman lastik üreticisi Continental ile ortak geliştirdiğimiz resorsinol ve formaldehit içermeyen çevreci yapıştırma teknolojisi ile sektörü dönüştürmeyi hedefliyoruz. Sektörde kullanılan 80 yıllık formülün yerine geçebilecek bu çevreci teknolojiyi ücretsiz lisanslama ile tüm sektörün kullanımına açıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaşamdan ilham alarak, yaşamı güçlendirmeye devam edeceğiz

Ali Çalışkan, sözlerine şöyle devam etti: “Faaliyet gösterdiğimiz üç iş kolunda da stratejik yatırımlarımız ve geliştirdiğimiz teknolojilerle sürdürülebilir büyümemiz devam ediyor. İkinci bir Kordsa yaratma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz. Kordsa olarak, ‘Yaşamı güçlendiriyoruz’ misyonumuzla hedefimiz daima yaşamdaki mutlu ve özel anları korumak ve bu anları çoğaltmak, sürdürülebilir kılmak oldu. Bu hedef doğrultusundaki itici gücümüz, ilhamımız ise daima yaşamdaki bu eşsiz anlar oldu. 2019 yılında da ‘yaşamdan ilham alarak, yaşamı güçlendirmeye’ devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz