Kışın güvenli seyahat için neler yapılmalı?

0
1287
continental_TS860_2
Continental TS860

Yeni yıla artık sayılı günler kaldı, tatil planları olanlar ise hazırlıklara başladı. Ancak kış mevsiminde özellikle araçları ile yola çıkacaklar için lastiklerinin durumu da hayati derecede önem kazanıyor. Sunduğu hizmet ve ürünlerle sürücülere her zaman arka çıkan Continental, kışın yola çıkacaklara önemli tavsiyelerde bulundu.

Continental, karayolunu tercih edecekler için kış lastikleri kullanmanın önemini hatırlatırken güvenli bir seyahat için yolculuktan önce yapılması gerekenleri açıkladı.

Kış mevsiminde kış lastiği kullanın

Güvenli ve keyifli bir sürüş için mevsimine göre lastik kullanmaya özen gösterin. Kış lastikleri, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde özel hamur ve desen yapısı ile sizlere en iyi yol tutuş ve fren performansını sunuyor. Yine kılcal kanal teknolojisi ile buzlu ve karlı yollar üzerinde yüksek çekiş gücünü ve kış mevsiminde yüksek kilometre performansını sağlıyor. Kışın, yaz lastiklerinin kullanılmasıyla uzayan fren mesafesi ve lastiğin sertleşmesiyle beraber hızlı aşınma kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden kışın yaz lastikleri kullanılmamalı. Yapılan fren testleri de bu durumu kanıtlıyor.

Lastiklerin hepsi aynı olmalı

Sürüş güvenliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise araca takılan tüm lastiklerin aynı desene sahip olması. Ulaşamama ya da ekonomik nedenlerden dolayı araca aynı lastik takılamıyorsa, aynı markanın aynı aks üzerinde aynı desen yapılarına sahip lastiklerin kullanılmasına dikkat edin. Aracınızın lastik yapıları aynı olmadığı takdirde lastik aşınma oranı artar ve ani fren durumlarında aracınız savrulabilir.

Hava basıncını kış şartlarını dikkate alarak ayarlayın

Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Doğru hava basıncına sahip lastik, yola daha geniş bir yüzeyde temas eder ve yola daha güçlü tutunmanızı sağlar. Kış lastiklerinin hava basıncını ayarlarken, araç üreticisinin kullanım koşuluna uygun önermiş olduğu hava basıncını uyguladığınıza dikkat edin. Kışlık lastikler için halk arasında yaygın bir ifade olan hava basıncını düşürmek lastiğin yol ile temas yüzeyini azaltacak, yanlış ve güvenlik zafiyetine neden olabilecek bir uygulama.

Lastik diş derinliğiniz 4mm’nin altına düşmesin

Lastik diş derinliği yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ayrıntılardan biri. Düşük diş derinliği, fren mesafesinin uzamasına sebep olur. Yasal diş derinliği minimum 1,6 mm olmasına rağmen, Continental kışlık lastiklerde 4 mm diş derinliklerinde lastik değişimlerinin yapılmasını öneriyor. Bu diş derinliklerinin altındaki lastiklerin performansında yapılan testler sonrasında ciddi kayıplar gözleniyor.

Stepnelerinizi de kontrol edin

Son olarak, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here