“Kiralamada stok, ikinci elde kredi problem”

0
319
Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem
Otomotiv sektöründe yaşanan problemlerin devam ettiğini söyleyen Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Kiralık araç tarafında, sıfır araç stoklarında yaşanan problemler, müşterilerin mağduriyetine sebep olurken kiralamayı gerçekleştiren şirketler de taahhüttü yerine getirememekten kaynaklı itibar kaybı yaşıyor. İkinci el araç satışları tarafında yaşanan durgunluğun temel sebebi ise kredi kaynaklı; neredeyse 10 tüketiciden 8’ine kredi notu yüksek olsun veya olmasın kredi verilmiyor.” dedi.
Renault Trucks

Otomotiv sektörüne yenilikler katma amacıyla hizmet çeşitliliğini her geçen gün artıran Aşin Otomobil, pazarda yaşanan son gelişmelere ışık tuttu. Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği yeni yönetmeliklerle sıfır araç tarafında yaşanan sıkıntıların belirli ölçüde azaldığına dikkat çeken şirket, otomobilin yatırım aracı olarak orta vadede önemini korumaya devam edeceğini belirtti.

Halen sıfırda stok sorunları var, kiralamada itibar kaybına ve mağduriyete sebep oluyor

Sıfır araçtaki stok problemleri uzun zamandır gündemi meşgul ederken; gölgede kalan kiralama tarafıyla ilgili bilgiler paylaşan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem hem müşterilerin hem de kiralamayı gerçekleştiren şirketlerin mağdur olduğunu aktardı. Erdem, “Kiralama yapılacak araç markadan örneğin 10-15 gün içinde teslim edilme sözüyle satın alınıyor ve bu güvenceyle müşteri şirketlere kiralanıyor. Ancak 10 günde teslim edilmesi gereken araç 30-40 gün sonra dahi teslim edilmeyince, hem hizmeti veren şirket itibar kaybediyor, verilen taahhüttü yerine getiremiyor hem de müşteri şirket mağdur oluyor.” şeklinde konuştu.

Otomobil yatırım aracı olmaya devam edecek

Bir veya birkaç adetle sınırlı sıfır aracı yatırım amacıyla satın alanların dilediği fiyata alıcı bulamayınca aldığı aracı kullanmaya başladığını belirten Erdem, “Bir veya birkaç adet sıfır aracı ihtiyaç fazlası olarak satın alıp para kazanma amacı güdenlerin bir kısmı, araçları kullanmaya başladı. Sıfır araç satan bayilerin önemli kısmı ise liste fiyatlarına dönmeye başladı. Önlemlerin belirli bir oranda gerçekten etkisini görmeye başlıyoruz. Şu anda pazarda durağan bir hava hâkim. Bunun temel sebebi kredi problemi. 10 tüketiciden 8’ine kredi notu yüksek olsun veya olmasın kredi çıkmıyor, bu yüzden araç satın almak nakdi olmayanlar için kolay değil. Tüm gelişmeler ışığında kısa vadede otomobili ihtiyaç sahipleri almaya başladı gibi görünüyor. Ancak maalesef orta vadede otomobilin yatırım aracı konumunu korumaya devam edeceğini öngörüyoruz.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here