Keolis, Göteburg’da yeni bir otonom mobilite çözümünü deniyor

0
105
keolis_151017
Keolis, 18 Ocak 2021'de Göteburg şehrinde yerel toplu taşıma kurumu Västtrafik adına otonom elektrikli araçları test etmeye başladı.

Keolis, 18 Ocak 2021’de Göteburg şehrinde yerel toplu taşıma kurumu Västtrafik adına otonom elektrikli araçları test etmeye başladı.

Toplu taşıma ağına entegre olan bu hizmet, 4,5 aylık bir süre boyunca sanayi ve konut alanlarına hizmet verecek.

Bu son deneme, Keolis’in, ilk olarak 2016 yılında Fransa Lyon’da görücüye çıkardığı ve ardından Avrupa, Birleşik Krallık, Kuzey Amerika ve Avustralya’da kullanıma soktuğu otonom elektrikli araçların işletilmesindeki liderliğini gözler önüne seriyor.

Keolis Group Uluslararası CEO’su Bernard Tabary, konuyla ilgili olarak “Västtrafik ile on yıllık işbirliğimizi hızlandırmaktan ve bu yenilikçi, sürdürülebilir, esnek ulaşım şekli ile Göteburg sakinlerine ve ziyaretçilere yeni bir mobilite çözümü sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

keolis_2949
Mekiğin azami hızı 20 km/s olacak ve 8 yolcu taşıyabilecek. Şarj beş saat sürüyor ve araçlar, hava koşullarına bağlı olarak tek bir şarjla yedi saate kadar çalışabiliyorlar.

Mekikleri toplu taşıma sistemine bütünleştirmek  

Navya tarafından üretilen iki otonom elektrikli mekik Pazartesi’den Cuma’ya mesai saatlerinde çalışacak. Lindholmen Endüstri ve Bilim parkına hizmet veren sabit 1,8 km’lik bir rotada seyahat edecekler.

Otobüs yolcuları, mevcut otobüs hatlarına bağlanmak ve kentin web sitesinde ya da kendi seyahat uygulamalarında mekik tarifelerini takip etmek için hizmeti kullanabilecekler. Yasalar gereği her zaman araçta bir güvenlik operatörü bulunacak.

Mekiğin azami hızı 20 km/s olacak ve 8 yolcu taşıyabilecek. Şarj beş saat sürüyor ve araçlar, hava koşullarına bağlı olarak tek bir şarjla yedi saate kadar çalışabiliyorlar.

Sıfırın altındaki sıcaklıklar ve kar gibi koşullarda çalışacak şekilde tasarlanan bu yeni otonom elektrikli mekik, kentin bugüne kadarki en gelişmişi ve İsveç’in toplu taşıma ağına bütünleştirildi. Aynı zamanda, devlet tarafından finanse edilen ve RISE, Västtrafik ve Keolis‘i içeren bir koalisyon tarafından desteklenen bir mekik deneme programı olan S3’ü (Paylaşımlı Mekik Hizmetleri – Shared Shuttle Services) içeren Yeni Nesil Seyahat ve Taşımacılık girişiminin bir parçası.

keolis_150301
Navya tarafından üretilen iki otonom elektrikli mekik Pazartesi’den Cuma’ya mesai saatlerinde çalışacak. Lindholmen Endüstri ve Bilim parkına hizmet veren sabit 1,8 km’lik bir rotada seyahat edecekler.

Otonom araçlarda öncülük

Keolis, 2016 yılında Fransa Lyon’da otonom elektirkli mekikleri test etmeye başladı. O zamandan beri Paris, Rennes ve Lille dahil olmak üzere daha fazla Fransız şehrinde ve ayrıca Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Avustralya, Monako, Belçika ve İsveç’te hizmet vermeye başladı. Bugüne kadar Keolis tarafından işletilen otonom araçlar, yaklaşık 100 bin km yol yaparak 200 binden fazla yolcu taşıdı.

Keolis, şu anda Fransa Châteauroux’daki 80 hektarlık kapalı bir test sahasında üç otonom araç markasını araçlarda operatör bulunmaksızın tam araç otonomisinde ince ayar yapmak için deniyor. Şirket, 2020’de İsveç’teki ortaklarla, uzaktan kumanda ve denetim için 5G teknolojisini kullanarak, Stockholm’ün ilk otonom elektrikli aracının yeteneklerini sınamak için işbirliği yaptı. Keolis, 2019 yılında Göteburg’daki Keolis deposunda otonom olarak park edilen, yıkanan ve şarj edilen 12 metrelik elektrikli otobüsü geliştirmek ve göstermek için Volvo ile ortaklık yaptı.

İsveç’te Keolis

Keolis İsveç, 2003 yılından bu yana İsveç”te etkinlikte bulunuyor ve şu anda İsveç’in dört bölgesinde her yıl 100 milyon km yol yapan bin 600 fosilsiz otobüs çalıştırıyor. Şirketin, 6 binden fazla çalışanı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here