Karsan, ihracatta atağa geçiyor

0
1116

Toplu taşıma sistemleriyle şehirlere modern çözümler sunan yerli üretici Karsan, ihracat atağına geçiyor. Bu yılki en büyük atılımı yurtdışı pazarlarda gerçekleştirmeye hazırlandıklarını açıklayan Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Bu yıl ihracat oranımızı yüzde 45’ten yüzde 65’e çıkaracağız. Türkiye’deki hedeflerimiz ise geçen yıl ile benzer seviyede. Bin 200 civarında Jest ve 250-300 adet civarında da Atak satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi. Elektrikli araç projelerinde de ‘atağa’ geçtiklerinin altını çizen Arpacıoğlu, elektrikli Jest’ten sonra elektrikli Atak’ın da planlarının arasında bulunduğunu belirterek, 8.1 metre uzunluğundaki otobüs modelleri Atak’ın elektrikli sürümünü üreteceklerini dile getirdi.

Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Bu yıl ihracat oranımızı yüzde 45’ten yüzde 65’e çıkaracağız. Türkiye’deki hedeflerimiz ise geçen yıl ile benzer seviyede. Bin 200 civarında Jest ve 250-300 adet civarında da Atak satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Bursa’da yer alan iki fabrikasında ticari taşıt üretimi gerçekleştiren Karsan, ihracatta atağa geçiyor. Geçen yıl en büyük ilerlemeyi ihracatta yaşadıklarını vurgulayan Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2017’de 2016’ya göre ihracatımızı üçe katladık. Ayrıca 160 civarında BredaMenarinibus marka otobüsü İtalya’ya ihraç ettik. Türkiye’de bin 200 adet Jest satışı gerçekleştirdik. 60-70 civarında da yurtdışına Jest minibüs sattık. Atak’tan da 200 tane yurtiçine, 70 tane de yurtdışına sattık. Bir de Star modelimiz var. Ondan da 30 tane satış gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de hedef bin 500 araç

 Toplam satışlarının yüzde 45’ini oluşturan ihracat oranlarını bu yıl yüzde 65’e çıkarmayı planladıklarını vurgulayan Arpacıoğlu, yurtiçi hedeflerine de değindi. Arpacıoğlu, “Türkiye’deki hedeflerimiz geçen yıl ile benzer seviyede. Bin 200 civarında Jest ve 250-300 adet civarında da Atak satmayı planlıyoruz. Star çok özel bir araç. Amacımız Star’dan yurtdışına daha çok satmak.” dedi.

İhracatta rota Batı Avrupa

Yurtdışı hedef pazarlarında komşu ülkelerin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Arpacıoğlu, şu bilgileri verdi: “Romanya bizim için önemli bir pazar. Orada ciddi anlamda Jest ve Atak otobüslerimiz var. Bulgaristan da odaklandığımız pazarlardan. Asıl hedefimiz ise Batı Avrupa. İtalya’da yeni distribütörlük verdik. Fransa’da gelişmeyi öngörüyoruz. Yurtdışındaki distribütör sayımız geçen yıl 11 adede ulaştı. Bu yıl söz konusu rakamı 20’ye çıkaracağız. Yurtdışında bizimki gibi hatlı minibüs yok. Karsan’ın amacı hatlı minibüse benzer toplu taşımayı Avrupa’ya götürmek. Bir diğer hedefimiz ise verimliliği ile ön plana çıkan Atak’ın yurtdışındaki satışlarını artırmak.

“Elektrikli Atak planlarımızda”

Elektrikli araçlara yönelik projelerine de değinen Arpacıoğlu, “Hem kendi markamız ile hem de stratejik ortaklarımız için fason üretim yapıyoruz. Fason üretim ile Bozankaya firmasıyla elektrikli otobüs üretimi gerçekleştiriyoruz. Kendi markamıza da Jest’in elektriklisini yapıyoruz. Bozankaya elektrikli otobüsün üretimi devam ediyor. Şu an Elazığ Belediyesi’nin elektrikli araçlarının üretimi sürüyor. Ayrıca ileride Atak’ın elektriklisini üreteceğiz. Gelecek yıla yetişebilir.” diye konuştu. Elektrikli araçların üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Arpacıoğlu, “Avrupa’da 2020’den itibaren bazı şehirlere konvansiyonel araçlar giremeyecek. Bunun çalışmalarına başlandı. Elektrikli araç bir eğilim olarak başladı; ama bütün pazar o tarafa doğru gidiyor. Tabii ki bugünden yarına tüm araçların elektrikli olması mümkün değil. Dizel satışları uzun yıllar devam edecektir. Satışların yüzde 80’i dizel, yüzde 20’si elektrikli olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Muzaffer Arpacıoğlu, “Yılın ilk üç ayında hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik. Yurtdışındaki otobüs siparişleri bütçelerimizin biraz üzerindeydi. Üretim anlamında yoğun bir dönem yaşıyoruz. İlk altı aylık üretim planımız şu an doldu. İkinci altı ay için de siparişler toplamaya çalışıyoruz.” dedi.

İlk altı aylık üretim planımız dolu

Bu yılın ilk çeyreğinde ise hedefleri doğrultusunda ilerleme kaydettiklerini kaydeden Arpacıoğlu, “Yılın ilk üç ayında hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik. Yurtdışındaki otobüs siparişleri bütçelerimizin biraz üzerindeydi. Üretim anlamında yoğun bir dönem yaşıyoruz. İlk altı aylık üretim planımız şu an doldu. İkinci altı ay için de siparişler toplamaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Geçen yılın ilk çeyreğinde 50 adet Jest+ satışı gerçekleştirdiklerini açıklayan Arpacıoğlu, söz konusu rakamın 2018’in aynı döneminde 200’e ulaştığına dikkat çekti. Arpacıoğlu, ayrıca bu yıl Jest’in Euro 6 motorlu otomatik vitesini tanıtıp satışa sunacaklarını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz