Karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüşün ipuçları

0
1282
Goodyear_infographics_Tips_twitter
Goodyear, yarıyıl tatilinde yolda olanlar için karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüşün ipuçlarını veriyor.

Goodyear, yarıyıl tatilinde yolda olanlar için karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüşün ipuçlarını veriyor. Goodyear aynı zamanda kış lastiği seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve doğru bilinen yanlışlar hakkında da sürücüleri bilgilendiriyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, soğuk iklimlerde yaşayan sürücülerin yüzde 37’si herhangi bir sorun çıkmadığı sürece araçlarını kışa hazırlamak için hiçbir tedbir almıyor. Hava sıcaklığında ciddi düşüşler yaşandığı ve yağışın hemen hemen tüm Türkiye’yi etkisi altına aldığı bugünlerde, trafik güvenliği açısından ülkemizde ticari araçlar için zorunlu kılınan kış lastiği uygulamasının tüm sürücüler tarafından tercih edilmesi gerekiyor.

Karlı ve buzlu zeminlerde araç sürerken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü koşullarda kış lastiği kullanılmıyorsa, lastiğin yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar.
 • Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyretmek gerekir; lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür.
 • Mümkün olduğunca az hareket edilmeli, gereksiz şerit değiştirmelerinden kaçınmalıdır.
 • Gizli buz tehlikesi olan gölgelik alanlara girerken mutlaka hız düşürülmelidir.
 • Güvenli sürüşün temel önceliği duruş mesafesidir. Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkarmak gerekir.
 • Yakın mesafede takip eden araç varsa sağ şeride geçip araca yol verilmelidir.
 • Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riski fazla olduğu için aşırı hızdan ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır.
 • Frene uzun süreyle çok basılmamalıdır. Frene, kesik kesik basarak, hafif frenleme yapılmalıdır. Ani fren aracın kaymasına neden olabilir. Bunun yerine, vites düşürerek hız ayarı yapılabilir.
 • Lastiklerin, araç üreticilerinin önerdiği uygun basınçta olduğunu mutlaka kontrol edilmelidir.

Kış lastiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Kış lastiğinin diş derinliği lastiklerinin desen yapısı ve hamur özellikleri yaz lastiklerinden farklıdır. Lastiğine göre daha fazladır. Böylece; kış lastiğinin karlı ve buzlu zemin yol tutuşu artar. Bu da tüketiciler için, çok daha güvenli sürüş performansı demektir.
 • Kış lastiği ne kadar fazla diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir.
 • Lastikte bulunan testere şekilli merkezi kanal yapısı frenleme anında etkili kar küreme işlevi görür. Değişken kenar açılı testere şekli karlı ve buzlu zeminlerde üstün çekiş gücü sağlar. Zorlu kış koşullarında bu özelliğe sahip lastikler tercih edilmelidir.
 • Tüm kış lastikleri aynı değildir. Her kış lastiği bünyesinde farklı teknik özellikleri barındırabilir. Aracınıza ve sürüş koşullarınıza en uygun kış lastiğini seçerken bayideki yetkili kişilere danışınız.

Kış lastiği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Türkiye’de kış lastiği kullanımının son 4–5 yılda arttığını ancak henüz Avrupa ülkelerindeki kadar yaygın olmadığının altını çizen Goodyear, kış lastikleri ile ilgili doğru bilinen yanlışları bir araya getirdi.

GY04_Kis-Bulteni_BB-2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here