Karadeniz Yönetim Kurulu üyeleri ve Çalışma Grubu Başkanı, Hopa Kaymakamlığı ve Sarp Sınır Kapısı’na ziyarette bulundu

0
159
karadeniz-yonetim-kurulu-uyeleri-ve-calisma-grubu-baskani-hopa-kaymakamligi-ve-sarp-sinir-kapisina-ziyarette-bulundu-11
Hopa Kaymakamı ve aynı zamanda Sarp Mülki İdare Amiri Gürkan Üçüncü makamında ziyaret edildi.

Hopa Kaymakamı ve aynı zamanda Sarp Mülki İdare Amiri Gürkan Üçüncü makamında ziyaret edildi.

Gürkan Üçüncü ile gerçekleştirilen görüşmede, UND‘nin ülkemizdeki sınır geçiş süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmaları hakkında bilgi verilerek Sarp Sınır Kapısı’nın pandemiyle birlikte Türk Cumhuriyetleri’ne ulaşımda daha da artan önemine vurgu yapıldı.

Dış ticaretimizin yükselişi ve Covid-19 pandemisi gerekçesiyle Türkmenistan’ın sınırını yük trafiğine kapatmış olmasıyla birlikte Orta Asya’da azalan güzergah alternatifleri nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nın yoğunluğunun da arttığı, önümüzdeki dönemde bu artışın kademeli olarak devam edeceğinin beklendiği ifade edildi.

Bu bağlamda, TIR trafiğinin kesintisiz akışına katkı sunması amacıyla 2021 Haziran ayı içerisinde UND’nin profesyonel ekibince Sarp Sınır Kapısı’nda TIR işlemlerine yönelik bir süreç analizi çalışması yapıldığı, bu analiz neticesinde belirlenen birtakım düzenlemeler neticesinde TIR çıkış-giriş sayılarının pozitif olarak artış gösterdiği, hayata geçirilecek diğer tespitlerle rakamların daha da yükseleceği ifade edildi.

Gürkan Üçüncü, TIR parklarının Hopa Kaymakamlığı idaresinde olduğunu belirterek yeni bir sıra düzeni kurulduğu, kurulan düzen sayesinde şikayetlerin minimum seviyelere indirgendiği ve amaçlarının adaleti sağlamak olduğunu belirtti. Sarp Sınır Kapısı’yla ilgili yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışmalarının devam ettiği, ihracatımızın kesintisiz sürmesi adına ellerinden gelen gayreti göstereceklerini aktardı.

UND tarafından kendilerine sınır kapılarında “ilk gelen ilk çıkar” kuralının uygulanması doğrultusunda gösterdikleri çabadan ve Sarp Sınır Kapısı’nın artan iş hacmine yanıt vermesi yönündeki çalışmalarla sektöre sağlanan destekten dolayı memnuniyet ifade edildi.

İhracatın son dönemdeki yükselişi ve yıl sonu siparişleri nedeniyle işlem hacmi yükselen Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkış yapacak ihraç eşyası yüklü TIR’lar, sınır kapısına ulaşmak üzere yol güzergahı boyunca doğu-batı yönünde park halinde geçiş sıralarını bekliyorlar.

UND heyeti, Hopa Kaymakamlığı ziyareti sonrasında Sarp Sınır Kapısı’na geçti ve Kaçkar Gümrük Ticaret Bölge Müdürü ile görüşme gerçekleştirdi. Bölge Müdürü Recep Bilgin’le gerçekleştirilen görüşmede, ihracatın dönemsel yükselişine bağlı olarak oluşan TIR trafiğinin uzun süreli beklemelere sebebiyet vermemesi adına idare olarak ellerinden gelen gayreti gösterdikleri, bazı belirsiz nedenlerden ötürü Gürcistan tarafında araç kabulünün yavaşlamış olması nedeniyle kuyruk oluştuğu bilgisi edinildi. Gürcistan tarafıyla günübirlik sürdürülen görüşmelerde TIR işleme kapasitesinin yükseltilmesi için gereken girişimlerin sürekli bir biçimde devam ettiği, ihracatın kesintisiz devamlılığını sağlamak için ellerinden geleni yaptıkları bilgisi edinildi ve gözlendi.

Diğer taraftan, Gürcistan’la var olan üç sınır kapısından biri olan Türkgözü Sınır Kapısı’nda 2021 yılı Eylül ayında başlatılan inşaat çalışmalarının halen devam ettiği, kapı modernizasyonun 2022 yılı içerisinde neticeleneceği öğrenildi.

Ziyaretlere, Karadeniz Yönetim Kurulu Üyeleri Abdulah Özer (Özer), Alişan Ender Topaloğlu (Demirkol), K. Faysal Çilloğlu (Rizeport) Karadeniz Çalışma Grubu Başkanı İsmail Tosunoğlu (Boztepe), Trabzon Temsilcisi Hakan Demircan katılım sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here