Kapitan Andreevo sınır kapısında frigorifik tırlar için üçüncü geçiş hattı açıldı

0
319
Kapitan Andreevo Sınır Kapısı
Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda Türkiye'den girişte araçların geçişini hızlandıracak ve frigorifik (soğutmalı taşıtlar) tırlar için ilave geçiş hattı (peron) resmi törenle açıldı.
Renault Trucks

Ülkemizin Avrupa’ya açılan en önemli sınır kapısı olan Kapıkule sınır kapısı karşında yer alan Kapitan Andreevo sınır kapısındaki geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar, UND‘nin karayolu sektörünün geliştirilmesi yönündeki öncelikli projelerinden biri.

Bu doğrultuda; İki ülke arasında bulunan sınır kapılarındaki yoğunluğun kontrollü bir şekilde yönetilerek oluşan darboğazların önüne geçilerek peron sayılarının arttırılması büyük önem arz ediyor. Bu proje kapsamında ülkemiz tarafından gerekli iyileştirme çalışmaları tamamlanmış ve Kapıkule sınır kapısına 5 adet peronun inşası tamamlanmış idi.

Söz konusu iyileştirme çalışmalarının devamı için Kapitan Andreevo sınır kapısında hizmet veren peron sayısının ülkemizde hizmet veren peron sayısı ile aynı sayıya çıkartılması iki sınır kapısındaki prosedürlerin belirli standartlarda ve aksamadan devam etmesi açısından önem arz ediyor.

UND bu doğrultuda, Kapitan Andreevo sınır kapısındaki peron inşaatlarının tamamlanmasına yönelik olarak Bulgaristan üst düzey bürokratları ve Türkiye Bulgaristan misyonları ile yoğun temas halinde kalınarak görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Gelinen son durumda ise ilave peron inşası tamamlandı ve Kapitan Andreevo Sınır Kapısı‘nda Türkiye’den girişte araçların geçişini hızlandıracak ve frigorifik (soğutmalı taşıtlar) tırlar için ilave geçiş hattı (peron) resmi törenle açıldı.

Sınırda yapılan genişletme ve yenileme sayesinde ülkemizden Bulgaristan’a girişte dar boğaz yaratan peron sayısı artırıldı ve 3 adede çıktı. Açılan bu üçüncü peronun devamındaki hatta 2 adet tescil hattı açıldı ve toplam tescil peron sayısı 12’ye yükseldi.

Açılışa Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Gümrük İdareleri Başkanı Pavel Gerenski ve Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan katıldı.

kapitan andreevo sınır kapısı
Sınırda yapılan genişletme ve yenileme sayesinde ülkemizden Bulgaristan’a girişte dar boğaz yaratan peron sayısı artırıldı ve 3 adede çıktı. Açılan bu üçüncü peronun devamındaki hatta 2 adet tescil hattı açıldı ve toplam tescil peron sayısı 12’ye yükseldi.

Bakan Aleksiev, Kapitan Andreevo’nun dünyada en işlek ikinci sınır noktası olduğuna işaret ederek, geçen yıl yaklaşık 1 milyon TIR ve yük aracın geçtiğini, bu yılın başından bu yana Kapitan Andreevo kontrol noktasından 500 bin ağır taşıtın geçiş yaptığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Aleksiev yeni peronlarla birlikte bekleme süresi 8 saate kadar düşeceğini söyleyerek, “Bir TIR için 24 saat beklemenin maliyeti 700 levadır. Yeni önlemlerle 2 milyar leva tasarruf edilmiş olacak” dedi.

İçişleri Bakanı İvan Demerciev de “Bugün hizmete giren yeni güzergahın yanı sıra kamyonlardan alınan numune denetimi ile ilgili sorunlara tamamen çözüm getirecek üçüncü bir laboratuvarın yapımını başlattık” şeklinde konuştu.

Demerciev, sınır yönetim stratejisi kapsamında benzer tesislerin Lesovo Gümrük Kapısı‘nda (Hamzabeyli’nin karşısında) da kurulacağını ve frigolu araçların bir bölümünün o tarafa yönlendirileceğini kaydetti.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ise iki ülke arasındaki sınır kapılarındaki geçişlerin daha da artacağını vurgulayarak, “Bulgaristan ile Türkiye arasında ikili ticaret ilişkilerinde büyük bir ivme var, geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 14 büyüyerek 7 milyar dolara ulaştı. Amacımız 10 milyar dolara ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen açılışta projenin hayat geçmesinde katkı sağlayan, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Büyükelçi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov ve Gümrük İdareleri Başkanı Pavel Gerenski’ye teşekkür hediyeleri UND tarafından taktim edildi.

İlaveten, tören boyunca yapılan incelemelerde UND heyetine ve diğer katılımcılara eşlik ederek detaylı bilgi ve görüşlerini aktaran Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’a ayrıca teşekkürler sunuldu.

Söz konusu açılışa UND’yi temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin ve UND Hamzabeyli Temsilcisi Gürbüz Yılkan katılım sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here