KAMAZ, yeni nesil kamyonunu COMTRANS 2017’de tanıttı

0
7349

KAMAZ, uzun zamandır beklenen yeni kamyonunu COMTRANS Fuarı sırasında gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile tanıttı. Firmanın geleceğe dönük önemli projelerinden biri olan kamyonun tanıtımı PJSC KAMAZ Genel Direktörü Sergey Kogogin tarafından yapıldı. Yeni çekici neslinin en büyük avantajı artırılmış yük sığası, artırılmış güvenilirlik, düşük yakıt tüketimi, artırılmış güvenlik ve konfor.

Yeni nesil KAMAZ kamyonun geliştirme projesi Eylül 2014’te Torino Design tarafından başlatıldı.

En son gereksinimleri karşılayan kabin, 1980 mm’lik iç yüksekliğe ve 2270 mm’lik iç genişliğe sahip. Sürücüyü rahat ettirmek ve hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan kabinde kolay erişilebilir kontroller ve kumanda paneli, çok sayıda kontrole sahip sürücü koltuğu, iki yatak, 10 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Dönüş farları olan ya da olmayan sis farları tamponda bulunuyor. Seçkin renklerin yanı sıra modern malzemelerle bir araya gelen yüksek üretim ve montaj niteliği kabinin içini ve dışını yeni bir seviyeye taşıyor.

Bakım aralıkları 150 bin km’ye kadar uzatılan ve motor ömrü 1.5 milyon km olan yeni kamyon neslinin yakıt tüketimi de bir önceki nesle göre yüzde 10 daha az.

En son gereksinimleri karşılayan kabin, 1980 mm’lik iç yüksekliğe ve 2270 mm’lik iç genişliğe sahip.

KAMAZ-54901 kamyon, tamamen yeni 12 litrelik sıralı altı silindirli bir motorun yanı sıra yeni otomatikleştirilmiş şanzıman ZF Traxon ile donatılıyor. Dünyadaki en sıkı yayım ölçütlerine uyan motorun müşteri ihtiyaçlarına göre daha da geliştirilebileceği dile getiriliyor. Motorun 380 beygirden 550 beygire kadar farklı güç seviyeleri bulunuyor. Şasi yüksek dirençli hafif çelikten üretiliyor. Ön dingilin sığası 9 tona çıkarılırken, 2.5:1.00’dan 3.07:1.00 ‘a kadar tahvil oranlı diferansiyel yakıt verimliliği sağlıyor. 700 litrelik tek ya da bin 200 litrelik çift yakıt deposu sığası sunuluyor.

Sürücüyü rahat ettirmek ve hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan kabinde kolay erişilebilir kontroller ve kumanda paneli, çok sayıda kontrole sahip sürücü koltuğu, iki yatak, 10 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi yer alıyor.

Yeni nesil KAMAZ kamyonun geliştirme projesi Eylül 2014’te Torino Design tarafından başlatıldı. İlk tasarım önerileri KAMAZ CEO’su Sergey Kogogin ve Yönetim Kurulu’na 26 Eylül 2014 tarihinde sunuldu. Bu tarihten itibaren Torino Design, geliştirme çalışmalarına başladı. Üç boyutlu modelleme, mühendislik uygulanabilirliği ve tasarım modelleri 2015 baharında tamamlandı. Tüm bu çalışmalar Torino Design tarafından gerçekleştirildi ve proje bitmiş ürünün mühendisliği de dahil olmak üzere Nisan 2016’da tamamlandı. Tasarım üzerine yapılan araştırmaların amacı, modern Avrupalı bir tasarımımın yanı sıra yüksek bir kalite ve konfor imgesine sahip olan ve farklı modeller arasında yüksek sinerji seviyesine sahip üst sınıf bir ticari taşıt yaratmaktı. Kabin, yeni KAMAZ ailesini tanımlayan hatlarla uzun yıllar boyunca kullanılacak.

KAMAZ, uzun zamandır beklenen yeni kamyonunu COMTRANS Fuarı’nda tanıttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz