KAMAZ-master ve PETRONAS De Rooy IVECO lastik tedarikçisi olarak Goodyear’ı seçti

0
1455
GY_Dakar_Rallisi1
PETRONAS De Rooy IVECO, Goodyear lastikleriyle pek çok kez podyuma çıkmayı başardı.

Goodyear, Dakar Rallisi‘ndeki en iddialı iki ekibe lastik tedarik ediyor. Ünlü ralli 2020’de köklerine, yani çöle döndü. Yarış Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde 5 Ocak’ta başladı. Yeni bir kıta, yeni zorluklar anlamına geliyor, özellikle de lastik açısından. Bu seferki ralli kum tepeleri, kayalık kanyonlar ve kurak vadiler içeriyor. Tüm bu zorlu koşullar araçları ve lastikleri sonuna kadar zorluyor.

Dakar Rallisi’nin kurallarından biri, takımların standart kamyon lastiğiyle yarışmak zorunda olması. Goodyear bu süper maraton yarışında güçlü bir geçmişe sahip. Yarışa katılan ekiplerden çoğu Goodyear marka lastikler kullanıyor. Önceki yıllarda PETRONAS De Rooy IVECO pek çok kez podyuma çıkmayı başardı. Bunlar arasında, lastik tedarikçisi ve geliştirme partneri olarak Goodyear’la birlikte kazandıkları iki birincilik de var.

GY_Dakar_Rallisi3
Goodyear, 2019-2020 sezonunda motor yarışlarında önder ekiplerden KAMAZ-master ile yeni bir işbirliği başlattı.

Goodyear, 2019-2020 sezonunda KAMAZ-master’ın resmi lastik tedarikçisi

2019-2020 sezonunda Goodyear, motor yarışlarında önder ekiplerden KAMAZ-master ile yeni bir işbirliği başlatmaktan memnuniyet duyuyor. Goodyear 375/90R22.5 OFFROAD ORD yol dışı lastikleriyle elde edilen başarılar ışığında ekip, bu lastiklerin potansiyelini ve güvenilirliğini ilk elden gördü ve tüm sezon için sözleşme imzalamaya karar verdi. Goodyear, Suudi Arabistan’daki Dakar Rallisi haricinde ekibi Çin’deki Silkway Rallisi’nde destekleyecek.

KAMAZ-master yarış ekibinin direktörü Vladimir Chagin,Yeryüzündeki en çetin motor sporları disiplinlerinde başarı elde etmek, ancak kamyonun tüm parçaları en yüksek kaliteye sahip ve mükemmel şekilde çalışıyorsa mümkündür. Bu aynı zamanda lastikler için de geçerli. Teknik uzmanlarımız Goodyear ORD lastiklerinin potansiyeline ve güvenilirliğine inanıyor, bu sebeple KAMAZ-master ile Goodyear arasındaki resmi işbirliğini başlatmaktan memnuniyet duyuyoruz. Eminim gelecekte birçok yeni başarı elde edeceğiz. ifadelerini kullandı.

GY_Dakar_Rallisi2
Goodyear, Dakar Rallisi’ndeki en iddialı iki ekibe lastik tedarik ediyor.

PETRONAS De Rooy IVECO ile uzun vadeli geliştirme ortaklığı

Uzun yıllardır Goodyear ile birlikte çalışan ekibin bu işbirliği yıllar içinde birçok zaferle sonuçlandı. Bunlar arasında iki Dakar galibiyeti, bir Africa Eco Race birinciliği ve pek çok podyum başarısı mevcut. Bu durum, farklı türdeki zor koşullarda lastiklerin performansının güçlü bir kanıtı.

PETRONAS De Rooy IVECO ralli ekibinin direktörü Henk Van Leuven, Goodyear ilk test aşamasında gayet aktif, onların mühendislik ekibinden aldığımız girdiler aracın kurulumunu optimize etmemize yardımcı oluyor, böylece kamyon ile lastik tam uyumla çalışıyor. En iyi sonucu almak için, performansı optimize etmek ve lastik ömrünü artırmak amacıyla lastik basıncını nasıl ayarlamamız gerektiğini tanımlıyoruz, çünkü bu kazanmakla kaybetmek arasındaki fark anlamına gelebiliyor. dedi.

kamaz-master-lastik-gy
Kamaz-master takımının teknik uzmanları Goodyear ORD lastiklerinin potansiyeline ve güvenilirliğine inanıyor.

Goodyear OFFROAD ORD lastikleri

Goodyear Offroad ORD lastikleri, iyi yol tutuş ve hasara karşı artırılmış dayanıklılık sunmak üzere tasarlandı. Lastikler zorlu koşullarda sağlamlığıyla ön plana çıkıyor.

Lastiğin geniş bloklardan oluşan dişli yapısı ve ideal kompozisyonu şu faydaları beraberinde getiriyor:

  • Kopma ve yolunmaya karşı direnç
  • Düzgün aşınma
  • Uzun süreli dayanıklılık

Derin ve geniş kanallar lastiklerin kendi kendini temizleme özelliğini artırıyor ve çamurdan kayalığa, kumdan maden ve taş ocağı gibi kaygan zeminlere kadar farklı türdeki yüzeylerde yol tutuşu artırıyor.

Goodyear Avrupa Ticari Lastik Pazarlama Müdürü Maciej Szymanski, Dakar gibi ralliler standart arazi kamyon lastiklerimizin performansını oldukça zorlu bir ortamda kanıtlamak için ideal sınav niteliğinde. Ürünlerimizi zorlu koşullarda deneyerek elde ettiğimiz veriler, ürün geliştirme sürecimizi bir sonraki seviyeye çıkarıyor.” diye konuştu.

kamaz-master-lastik
Goodyear Offroad ORD lastikleri, iyi yol tutuş ve hasara karşı artırılmış dayanıklılık sunmak üzere tasarlandı. Lastikler zorlu koşullarda sağlamlığıyla ön plana çıkıyor.

En büyük mücadele

Dakar gibi uç koşullarda işlev gösteren lastikler için en büyük güçlüklerden biri ısı yönetimi. Kayalık yüzeyler ve/veya kavurucu kum tepeleri üzerinde yüksek hızlarda seyretmek, lastik sıcaklığının hızla yükselmesine neden oluyor. Lastiklerdeki yüksek sıcaklık deformasyona sebep oluyor ve lastkleri hasara karşı savunmasız hale getiriyor. Lastiklerdeki ısıyı kontrol etmek, yarışı zirvede bitirmekle lastik değiştirerek geride kalmak arasındaki farkı belirleyebiliyor. Ekipler hızlarını düşürerek veya lastik basıncını azaltarak ısıyı belli bir düzeye kadar kontrol altında tutabilirler. Goodyear OFFROAD ORD lastiklerinde olduğu gibi güçlü bir gövde ve soğuk çalışma özelliği, ekiplerin zaman kazanmasını sağlayarak onları yarışta ileri taşıyabilir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here