IPRU İcra Kurulu toplandı

0
1744

Kısa adı IPRU olan Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği İcra Kurulu Toplantısı, IPRU Genel Başkanı A. Fatih Tamay başkanlığında 3 Nisan 2017 tarihinde toplandı. Toplantıya IPRU İcra Kurulu üyelerinden Birol Özcan, Mustafa Yıldırım, Sümer Yığcı, Mevlüt İlgin, Basri Akgül, Mehmet Öksüz, Mustafa Özcan, Hasan Yüksel Kurnaz, Bülent Yıldız, Yard. Doç. Dr. Kemal Karayormuk, Ekrem Özcan, Adnan Değirmenci ve Gökhan Çerioğlu katıldı.

IPRU Genel Başkanı A. Fatih Tamay, 2016 Ocak – 2017 Mart döneminde  yapılan çalışmaları ayrıntılı bir şekilde anlattı. Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri olan IPRU 2. Olağan Genel Kurulu’nun mayıs ayı içerisinde  İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

IPRU’nun 2017 yılı içerisinde yapacağı çalışmalar hakkında İcra Kurulu üyeleriyle görüş alışverişinde bulunuldu. Şubat ayında yapılan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve  Habercilik Bakanı Ahmet Arslan ziyareti hakkında İcra Kurulu üyeleri bilgilendirildi ve bakanın IPRU hakkındaki düşünceleri paylaşıldı.

Toplantıda Genel Kurul’da yapılması gereken çalışmalardan bahsedildi ve IPRU Tüzüğü’nde yapılacak değişiklikler de görüşüldü.

IPRU’nun 2017 yılında da örgütlenme çalışmalarının devam etmesi ve üye sayısının artırılması kararlaştırıldı. Buna göre daha önceden iletişim halinde olunan Kenya, Hindistan, Litvanya, Macaristan, Cibuti ve Pakistan gibi ülkelerde çalışmaların devam etmesi yönünde karar alındı. IPRU üyesi olan ülkelere ziyaretler yapılarak var olan iyi ilişkilerin daha da iyileştirilmesi kararlaştırıldı.
IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, Turizm Taşımacılar Derneği (TTDER) Başkanı Sümer Yığcı’ya IPRU üyelik formu verdi.

IPRU International Passenger Road Transport  Union / Uluslarası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği, karayolu yolcu taşımacılığının tüm ihtiyaçlarını karşılayarak, ulusal ve uluslararası sektörel  sorunlarına  eğilerek  ekonomik ve teknik işbirliğinin oluşmasına imkan tanıyacak genel temsil niteliğine sahip bir çatı örgütü olarak  12 ülkeden karayolu yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin  katılımıyla 09.12.2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile  kurulmuştur. IPRU bugün itibariyle  19  ülkede 22 sektörel sivil toplum kuruluşu ile  örgütlenmiş durumdadır.

20 Ağustos 2015 tarihinde yapılan IPRU 1. Olağan Genel Kurulu’nda IPRU Genel Başkanı olarak A. Fatih Tamay seçildi.  IPRU Yönetim Kurulu’nda farklı ülke ve kuruluşlardan 21 üye bulunuyor.

IPRU’ya katılan ülkeler ve karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının listesi şöyle:

Türkiye Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED); Ukrayna Ukrayna Karayolu Yolcu Taşımacıları Derneği (AACC); Gürcistan Gürcistan Karayolu Yolcu Taşımacılar Derneği; Romanya Romanya Mal ve Yolcu Taşımacıları  Federasyonu (FORT); İran İran Otobüsçüler Birliği (EOİ); Azerbaycan Azerbaycan Yolcu Taşıyanlar Birliği; Makedonya 1-Uluslararası Otobüs İşletmecileri Derneği (Euro Turing) 2-Karayolu Taşımacıları Derneği (ISTOK); Bulgaristan Ulusal Otobüs Taşımacıları Birliği; Ürdün 1-Turist Taşımacılar Derneği (Tourist Transport Association). 2-Ürdün Otobüs Sahipleri Derneği (General Syndicate of Jordanian Public Buses); Rusya Federasyonu 1-Bölgesel Yolcu Kara Ulaştırması Derneği (Mejregionavtotrans). 2-Rusya Karayolu Taşımacılığı Birliği (RAS-RRTU); Sudan Sudan Ulusal Otobüsçüler Odası; Sırbistan Sırbistan Karayolu Yolcu Taşımacılığı Derneği (Panontransport); Hırvatistan Hırvatistan İşverenler Birliği üyesi Hırvatistan Ulaştırma Derneği (HUP-CEA); Bosna Hersek Bosna Hersek Ticaret Odaları Birliği Taşımacılık Derneği (KOMORABIH); Karadağ Karadağ Taşımacılar Derneği; Arnavutluk Arnavut Taşımacılar Federasyonu (ATF); Slovenya Slovenya Endüstri ve Ticaret Odası ,Ulaştırma Derneği; Somali Somali Ekspress Otobüs Taşımacılığı Derneği (SEBTA); Irak Cumhuriyeti Erbil Uluslararası Genel Terminal İşletmesi Derneği (EIGT)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz