İkinci el otoda fiyatlar 10 günde yüzde 10 arttı

0
338
Otomerkezi-Gorsel-2-min
Sadece 10 günde genel olarak tüm ikinci el otomobillerde yüzde 10 fiyat artışı yaşandı.

İkinci el otonun kurumsal oyuncularından Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 31 Ağustos 2020 tarihi ile yürürlüğe giren ÖTV’deki matrah düzenlemesiyle ilgili ikinci el oto pazarındaki son durum hakkında açıklamada bulundu. Düzenlemenin tüm otomotiv sektörü için şok etkisi yarattığını dile getiren Karakaş, “Özellikle lüks segmentteki sıfır kilometre araçlarda çok ciddi fiyat artışları yaşandı. İkinci el premium otomobillerde bu ayın sonuna kadar yüzde 20, vergi matrahına takılıp zam gelen araçlarda ortalama yüzde 10 fiyat artışı olacağını öngörüyoruz. Sadece 10 günde genel olarak tüm ikinci el otomobillerde yüzde 10 fiyat artışı yaşandı.” dedi. Online ikinci el araç pazarında geçtiğimiz ağustos ayında 224 bin 523 adet araç satılırken, temmuz ayına göre kredi faizlerindeki yükseliş, döviz kurundaki artış ve bayramın etkisiyle yüzde 6 düşüş gözlemlendi.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ağustos ayının son günü gerçekleşen ÖTV’deki matrah düzenlemesinin ikinci el otoya olan yansımasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Sıfır otomobil tedariğinin oldukça zor olduğu bu dönemde, tüm otomotiv sektörü için şok etkisi yaratan düzenlemeyle ilgili olarak Karakaş, “Kısıtlı yerli modellerde hatırı sayılır bir indirim olunca, bu modellerin ikinci el fiyatlarının artışında küçük bir frenleme olacağı aşikar. Fakat birçok otomobili ilgilendiren matrah düzenlemesi, özellikle lüks segmentteki araçlara çok ciddi etki yaratacaktır. Öngörümüz, bu ayın sonuna kadar belirli premium modellerde yüzde 20, alt segmentte vergi matrahına takılıp zam gelen araçlarda ortalama yüzde 10 fiyat artışı olması. Zaten 1 Eylül itibariyle hem bireysel araç sahipleri hem de oto alım satımı yapan firmalar, fiyat etiketlerini değiştirmeye başladı. Yıl sonuna kadar ikinci eldeki hareketin devam edeceğini düşünüyoruz. İkinci elin önündeki tek engel şu anda pandemi. Tabii döviz kuru ve faiz oranlarındaki gelişmeler de piyasayı etkileyecektir. ÖTV’deki artış ile ‘ÖTV indirimi gelecek’ söylentilerine de nokta konulmuş oldu ki birçok vatandaşımız bu söylenti sebebiyle alım kararını ertelemişti.” dedi.

Otomerkezi-CEO-Muhammed-Ali-Karakas
Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

Ağustos’ta satışlar yüzde 6 düştü, 10 günde fiyatlar yüzde 10 arttı

Geçtiğimiz ay ikinci el online oto satışlarının 2019 yılına göre yüzde 52 arttığına da değinen Karakaş, temmuz ayına göre yaşanan düşüşle ilgili olarak ise “Bayram tatili, döviz kurundaki artış ve kredi faizlerindeki radikal yükseliş sebebiyle ağustos ayında satışlarda gözle görülür bir düşüş gözlemlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan ÖTV matrahındaki düzenleme sonrasında, sadece 10 günde genel olarak ikinci el oto fiyatlarında yüzde 10 artış gözlemliyoruz. Kurumsal ikinci el markalarının yatırım maliyetleri her geçen gün yükseliyor. İkinci ele olan talep artışı devam etse de, fiyat istikrarsızlığı bir süre daha devam edecek, bu durum ikinci el otomotiv sektörüne olumsuz yönde etkileyecek.” yorumunda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here