İETT’nin kadın sürücülerine Güvenli Sürüş Eğitimi

0
173
IETT_MAN_Egitim
İETT bünyesinde şehiriçi ulaşımda görev yapan kadın şoförlere, MAN ProfiDrive Akademisi’nin uzman eğitmenleri tarafından iki gün süreyle güvenli sürüş eğitimi verildi.

İstanbul’un zorlu ve yoğun trafiğinde görev yapan İETT’nin kadın şoförlerine yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. arasında önemli bir işbirliğine imza atıldı. Bu kapsamda İETT bünyesinde şehiriçi ulaşımda görev yapan kadın şoförlere, MAN ProfiDrive Akademisi’nin uzman eğitmenleri tarafından iki gün süreyle güvenli sürüş ve MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid eğitimleri verildi. İnteraktif eğitimlerin yanı sıra araç üzerinde uygulamalı olarak da gerçekleştirilen eğitimlere İETT bünyesinde aktif hatlarda çalışan 27 kadın şoförden 24’ü katıldı. Kadın şoförler test sürüşlerini yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid otobüslerle gerçekleştirdi. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan kadın şoförler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

MAN’ın İstanbul İkitelli Tesisleri’nde gerçekleştirilen Güvenli Sürüş ve MAN Lion’s City Efficient Hybrid teknik tanıtım eğitim töreninde İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Naşit Oskay ve Eğitim Müdürü Neslihan İncirci de hazır bulundu.

Belediye olarak, kadın istihdamına özel önem veriyoruz

Törenin açılışında konuşan İETT Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler, İBB olarak kadın istihdamına özel önem verdiklerini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ‘toplumsal yaşamda eşitlik’ temelli anlayışı nedeniyle İstanbul’da bugün sadece İETT’de değil, itfaiyeden şehir hatları vapurlarına, metrodan güvenlik personeline, hemen her alanda kadın çalışan sayısını artırdık, artırmaya da devam ediyoruz. Bu anlayış doğrultusunda da gelecek dönemde çok daha fazla kadın şoförü istihdam etmek istiyoruz. İlk göreve başlayan kadın şoförlerimiz çok olumlu tepkiler aldılar. Bize gelen teşekkürlerde, en çok pay kadın şoförlerimize aittir. Yolcularımızın bir kısmı, direksiyon başında kadın şoför görünce önce bir tedirginlik hissettiklerini ama ilerleyen dakikalarda kadın şoförlerimizin becerilerini gördükçe tedirginliğin yerini güvene bıraktığını ifade ediyorlar. Biz de belediye olarak, kadın şoförlerimize aynı şekilde güveniyoruz. Onlar, yaptıkları işe duydukları saygı, işlerini yaparken gösterdikleri özen, özveri sayesinde kendilerinden sonra bu işi yapmayı düşünen diğer kadınlara da ilham oluyorlar. Kentiçi toplu taşımada hizmet kalitesini daha yukarılara taşımak için tüm gayretimizle çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul halkına hak ettiği kalitede hizmet sunabilmek için daha yapacak çok işimiz var. Özellikle araç filomuzun yaşını gençleştirmek için hızlıca araç alımları yapacağız. Anlaşmasını yaptığımız 160 metrobüs aracı yanında, 2022’de 100 adet daha araç alarak filomuza katmayı hedefliyoruz.” dedi.

Törende konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan kadın şoförlere, başarı sertifikaları verildi. Sertifikalarını alan katılımcılar, gelişimlerine yaptıkları katkı ve desteklerinden dolayı İETT ve MAN’a teşekkür ettiler.

Kadın şoförler gerekli eğitimlerinin ardından MAN ProfiDrive Akademi ve İETT’nin uzman eğitmenleri eşliğinde Kuzey Marmara Otoyolu’nda yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid modeli ile gerçek trafik şartlarında sürüş gerçekleştirdiler. Her alanda olduğu gibi ağır vasıta araçlarının kullanımında da başarılı olduklarını ortaya koyan kadın şoförler hem ilgi, bilgi ve dikkatleri hem de soğukkanlı ve güvenli sürüş becerileri ile tüm eğitmenlerden tam not aldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here