Hyundai Motor Company, eLCV platformuyla Avrupa’da Iveco Group’a destek verecek

0
1284
Hyundai ve Iveco Group
Hyundai Motor Company'nin Güney Kore'nin Seul kentindeki genel merkezinde gerçekleştirilen tedarik anlaşması imza törenine Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO'su Jaehoon Chang, Hyundai Motor Company Genel Müdür Yardımcısı ve Küresel Ticari Araç ve Hidrojen İşi Başkanı Ken Ramírez, Iveco Grubu CEO'su Gerrit Marx ve Iveco Grubu Kamyon İş Birimi Başkanı Luca Sra katıldı.
Renault Trucks

Hyundai Motor Company ve Iveco Group, Hyundai’nin Global eLCV platformunu temel alan bir platform anlaşması imzaladı. Avrupa için üretilecek araçta IVECO logoları yer alırken aynı zamanda tamamen elektrikli bir hafif ticari araç olacak. Üretilecek yeni aracın Iveco Group’un elektrikli hafif ticari araç serisine katılmasıyla birlikte ikonik IVECO Daily ürün grubundaki hafif ticari araç portföyü de zenginleşmiş olacak. 

Hyundai ve Iveco, ortaklıklarını ilk olarak Mart 2022’de başlatmış ve o zamandan beri eDAILY FCEV‘nin ortak geliştirilmesi ve E-WAY FCEV kentiçi otobüsünün piyasaya sürülmesi için beraber çalışmalar gerçekleştirmişti. Yeni anlaşma, sadece daha fazla çevre dostu araç üretmek anlamına gelmiyor. Aynı zamanda her iki şirketin karbon nötr mobilite ve elektrifikasyona geçişi hızlandırma konusundaki ortak kararlılığının altını da çiziyor.

IVECO logolu üretilecek elektrikli hafif ticari araç, Hyundai‘nin yeni global, tamamen elektrikli “Hafif Ticari Araç (eLCV)” platformunu kullanan ilk ihracat modeli olacak. Platform, brüt ağırlığı 2,5 tondan 3,5 tona kadar olan ticari araçlar için özel olarak tasarlandı. Yenilikçi ve gelişmiş araç konforu için Hyundai’nin yeni nesil BEV’lerde kullandığı en son teknolojiyi LCV araçlarda da kullanmak mümkün olurken aynı zamanda kargo yükleme ve taşıma için de gelişmiş kullanılabilirlik sağlayan alçak tabanlı tasarımdan da faydalanılacak.

Ortaklık çerçevesinde Hyundai, Avrupa pazarı için IVECO markalı şasi kabini üretecek ve tedarik edecek. Iveco Group da tüm araçları yalnızca satış kanalları aracılığıyla yerel olarak özelleştirip dağıtacak. Iveco Group’un Hyundai’nin Global eLCV platformunu temel alan yeni ürünü, bu yıl 16-22 Eylül 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek olan IAA Transportation 2024 Fuarı’nda tanıtılacak.

Iveco Grubu Kamyon İş Birimi Başkanı Luca Sra, konuyla ilgili olarak “Iveco Group ile Hyundai Motor Company arasındaki benzersiz ortaklık, ileriye doğru önemli bir adım daha atıyor. Bu yeni tamamen elektrikli aracın piyasaya sürülmesi, kentiçi ve kent çevresi dağıtım ve teslimatın lojistik operatörleri için çok önemli görevler olduğu Avrupa pazarı için özellikle heyecan verici. Bu anlaşmanın yalnızca ürün sunumumuzu güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda Hyundai ile olan ilişkimizi derinleştirerek daha sürdürülebilir bir toplumu ilerleten işbirlikçi projelerin devamının önünü açacağından eminiz.” dedi.

Hyundai Motor Company Genel Müdür Yardımcısı ve Küresel Ticari Araç ve Hidrojen İşi Başkanı Ken Ramírez ise şunları söyledi: “Yeni, tamamen elektrikli hafif ticari araç platformumuzu kullanarak ortaklığımızın ürün yelpazesini daha da genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Iveco Group Avrupa pazarındaki uzmanlığıyla birleşen Global eLCV platformumuzu, Avrupa’da karbon nötr bir geleceğin hızlanmasına katkıda bulunarak hafif ticari araç pazarında dönüştürücü bir güç olacağına inanıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz