Hannover’e 48 adet elektrikli Mercedes-Benz eCitaro

0
419
mercedes-ustra-hannover-01
6 Ağustos 2019’da Hannover’de ÜSTRA ve Daimler AG arasında Daimler Otobüsleri Toplu Taşımacılık Fabrika Temsilcisi Alexander Kols, Daimler Otobüsleri Filo Satış Başkanı Rüdiger Kappel, Daimler Otobüsleri Pazarlama, Satış ve Müşteri İlişkileri Başkanı Ulrich Bastert, ÜSTRA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkhardt Klöppner, ÜSTRA Satış ve İnsan Kaynakları Başkanı Denise Hain ve ÜSTRA Teknik, IT ve Altyapı Başkanı Elke Maria van Zandel’in (soldan sağa) katılımıyla bir çerçeve anlaşması imzalandı.

Hannover’in toplu taşımacılık tedarikçisi ÜSTRA, 48 adet tam elektrikli Mercedes-Benz eCitaro kentiçi otobüsü için bir çerçeve anlaşması imzaladı. Daha önce sipariş edilmiş dört adet eCitaro ise bu yıl içinde teslim edilecek. Bu büyük siparişteki tüm eCitaro modelleri şarj için pantograf ile donatılıyor. 48 adet otobüsün 30’unu solo ve 18’ini de eCitaro G körüklü otobüsler oluşturacak.

eCitaro, ÜSTRA’nın elektrikli otobüs yatırımının en önemli parçası

Hannover’deki imza töreninde bir açıklama yapan Daimler Otobüsleri Pazarlama, Satış ve Müşteri İlişkileri Başkanı Ulrich Bastert, şunları söyledi: “ÜSTRA hızlı bir şekilde yayımsız hareketliliğe ulaşmak için çalışıyor. eCitaro’nun elektrikli otobüs yatırımlarının böyle önemli bir parçası olmasından dolayı gurur duyuyoruz.

ÜSTRA Operasyonlardan ve Personelden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Denise Hain ise şöyle konuştu: ”48 adet eCitaro otobüs tedarik ederek 2023 yılında Hannover’in toplu taşımacılığını tamamen elektrikli hale getirme konusundaki tutkulu arzumuzun temelini oluşturan Daimler’in deneyimli bir elektrikli otobüs üreticisi olmasından dolayı mutluyuz.”  

mercedes-benz-ecitaro-06
Mercedes-Benz eCitaro

Şarj için pantograf

Alçak tabanlı kentiçi otobüslerinin her biri toplamda 243 kWh kapasiteye sahip on adet yüksek voltajlı akü paketi ile donatılıyor. Araçlarda ayrıca hatların sonundaki şarj terminallari için tavana monteli pantograflar yer alıyor.

ÜSTRA’nın sipariş ettiği Mercedes-Benz kentiçi otobüsleri yüksek bir güvenlik donanımı paketine sahip. Bunlardan biri etkin fren destek sistemi olan Öngörülü Fren Desteği. eCitaro’daki Yan Görüş Uyarı Yardımcısı, dönüş manevrası esnasında yayaları ve bisikletçileri algılayarak sürücüyü uyarıyor. Biniş rampası hareket engelli yolcuların girişini kolaylaştırırken, yolcular USB girişlerinden mobil cihazlarını şarj edebiliyorlar, ayrıca TFT ekranlara sahip bilgi ve eğlence sisteminden faydalanabiliyorlar.

Taşımacılık tedarikçisi ÜSTRA, Aşağı Saksonya’nın atan kalbi Hannover’de toplu taşımacılık için 331 metro, 141 otobüs ve dört adet elektrikle çalışan feribot işletiyor. Otobüsler 67 durak bulunan 38 hatta yılda 12 milyon km yol yapıyor. Yayımsız mobiliteye yatırım yapan şirket, gelecek beş yılda kent merkezinde tamamen elektrikli araçlar işletmeyi planlıyor. Bu sayede havaya yılda 3,800 ton daha az CO2 yayımı karışacak. Bu gelecek odaklı elektrikli otobüs yatırımı için 53 milyon Euro harcanacak.

mercedes-ustra-hannover-02
Hannover’in toplu taşımacılık tedarikçisi ÜSTRA, 48 adet tam elektrikli Mercedes-Benz eCitaro kentiçi otobüsü için bir çerçeve anlaşması imzaladı.

48 adede kadar eCitaro ve eCitaro G modelleri için bu çerçeve anlaşmasını sonuçlandıran Mercedes-Benz ve ÜSTRA ilgi çekici kentiçi otobüs projelerinde bu işbirliğini devam ettirecekler. Bundan 20 yıl önce Hannover’deki Expo 2000 dünya fuarı için Mercedes-Benz, ÜSTRA’ya 100 adet özel tasarıma sahip ilk nesil Citaro otobüs teslim etmişti. Bu otobüsler 2016 yılına kadar Hannover şehir manzarasının bir parçasını oluşturdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here