Habur Sınır Kapısı pandemiye karşın giriş-çıkışlarda Türkiye rekoru kırdı

0
131
und-habur
Habur Sınır Kapısı, pandemiye rağmen gerçekleştirdiği işlem hacmiyle, pandemi öncesi dönem performansının da üzerine çıkarak günlük TIR işlem kapasitesini 4 binin üzerine çıkardı.

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan ve Avrupa-Ortadoğu tedarik zincirlerinin en önemli noktalarından biri olan Habur Sınır Kapısı, pandemiye rağmen gerçekleştirdiği işlem hacmiyle, pandemi öncesi dönem performansının da üzerine çıkarak günlük TIR işlem kapasitesini 4 binin üzerine çıkardı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından günlük olarak takip edilen sınır kapısı TIR giriş-çıkış sayılarına göre, son 24 saatte Habur sınır kapısından gerçekleştirilen TIR girişleri 2321’e, bir önceki gün 1829 olan TIR çıkışları ise 2051’e çıkarak yeni bir rekora imza atıldı.

Türkiye’nin karayoluyla gerçekleştirilen ihracatının yüzde 40’ının ve yaklaşık 10 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştiği Habur Sınır Kapısı’ndan yıllık olarak yaklaşık 500 bin TIR giriş-çıkışı gerçekleştiriliyor.

Pandemi döneminde, Ticaret Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen “Temassız Ticaret” uygulaması kapsamında UND’nin Türkiye tarafından takviye personel görevlendirerek verdiği operasyonel destekle, Türkiye’nin ihracatına “kesintisiz hizmet sağlayanHabur Sınır Kapısı, Irak ve Ortadoğu bölgesine yönelik ihracattaki artış paralelinde, TIR işlem performansını sürekli olarak artırıyor.

2020 yılında, pandemi kısıtlamalarına rağmen, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği 4üncü ülke olan Irak ile toplam ticaret 17,3 milyar doları aşarken; Irak’a yönelik ihracat Ocak-Ekim 2021 döneminde 8,7 milyar dolara çıktı.

İhracattaki artış paralelinde, Ocak-Ekim 2021 döneminde Irak’a yönelik ihracat taşımaları bu yılın ilk 10 ayında 400 bin seviyelerine ulaştı. Türk araçlarıyla Ortadoğu bölgesine gerçekleştirilen ihracat taşımaları ise yüzde 7 artış ile 642 bine çıktı.

En büyük ticari ortaklardan Irak’a yönelik ticarette yaşanan gelişimin en büyük destekçisi olan karayolu taşımacıları için kilit öneme sahip olan Habur Sınır Kapısı’nın ortaya koyduğu güçlü ve pandemi şartlarında dahi sürdürülebilir, etkin performans ihracatçılar için büyük önem taşıyor.

UND ’den teşekkür

Günlük TIR giriş-çıkış işlem hacmi giriş ve çıkış yönündeki işlem gerçekleştirme performansını “pandemi öncesi” rakamların dahi üzerine çıkaran Habur Sınır Kapısı’nın Modern İpek Yolu ticaret güzergahlarının gelişimine sağladığı ve sağlayacağı muazzam katkılar dolayı UNDhttps://devirsaati.com/und-ingiltere-kolaylik-ve-guvenlik-konferansinda-idi/ yetkilileri, “Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Habur sınır kapısında görev yapan tüm kamu personeline ve devletimizin ilgili kurumlarına ayrıca İbrahim Halil Sınır Kapısı personeline sektörümüz adına teşekkür ederiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here