Groupe PSA, 2019 yılının ilk yarısında dünya genelinde 1.9 milyon satış adedine ulaştı

0
1405
Slide_GroupePSA_Resultats_Commerciaux_2019_H1_ENG
Groupe PSA, 2019 yılının ilk yarısında dünya genelinde 1,9 milyon satış adedine ulaştı

Groupe PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares, yapmış olduğu değerlendirmede “Yılın ilk yarısında küresel otomotiv pazarlarındaki düşüşe rağmen, ekiplerimiz birçok ülkede, özellikle Avrupa ve Afrika’da pazar paylarını artırmayı başardı. Büyük bir titizlikle uygulamış olduğumuz Core Model ve Core Techno stratejimiz sayesinde satış kârlılığı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı başardık.” dedi.

Groupe PSA Türkiye’de pazar payını 0.5 puan artırdı

Groupe PSA, ilk altı ayda yarıya yakın daralan Türkiye pazarına rağmen pazar payını +0.5 puan artırarak yüzde 10.7’ye ulaştırdı. Bu büyüme hafif ticari araç sektöründe daha da kuvvetli yaşandı; Grup yüzde 6.3’lük pazar payını yüzde 10.5’e yükseltti ve dördüncü sırada yer aldı. Groupe PSA Türkiye yılın ilk yarısında SUV sınıfının da önderi oldu.

  • Peugeot Türkiye, 16 yılın ardından 2019 yılının ilk altı ayında pazar payını +1.2 puan artırarak yüzde 5.8’e ulaştırdı ve sekizinci olduğu pazarda beşinci sıraya yükseldi. Peugeot 2008, 3008 ve 5008 modellerinden oluşan SUV ailesinin pazar payı ise 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre +5.9 puan artarak yüzde 15.9’a yükseldi ve Peugeot Türkiye B/C/D SUV pazarının önderi oldu.
  • Citroën Türkiye ise olumsuz pazar koşullarına rağmen web site ziyaretçi sayısını üçe katlayarak 3.4 milyona ulaştırdı. Groupe PSA Türkiye çatısı altında faaliyet göstermeye başladığı tarihten itibaren marka, Citroën C3 ile sınıf payını 2.5 kat, Citroën C-Elysee ile de sınıf payını 2 kat artırdı. Mayıs ayında yeni Citroën Berlingo’yu müşterileriyle buluşturan marka, aylül ayında da Yeni Citroën C5 Aircross SUV’u pazara sunmaya hazırlanıyor.
  • Opel Türkiye yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Grandland X sınıf payını 2 kat, Opel Crossland X sınıf payını ise 3 kat artırdı.
  • DS Automobiles, haziran ayında pazara sunduğu DS 3 CROSSBACK modeli ile Türkiye’deki ürün yelpazesini ikiye çıkardı.
  • Groupe PSA Türkiye, markaların performansını artırmak ve bayilerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla 44 bayisini çok markalı bayiye dönüştürecek güçlü bir bayi ağı yapılandırması başlattı.
PEUGEOT_208_1902STYP105_0
PEUGEOT 208

Araçların elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisi 2025 yılından itibaren tamamen elektrikli bir ürün gamına sahip olacak şekilde sürdürülüyor

Groupe PSA, tüm yeni modellerin şarj edilebilir hibrit veya tamamen elektrikli bir sürüme sahip olmasını öngören stratejisiyle elektrikli mobilite alanında önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor: Tamamen elektrikli sürümüyle DS 3 CROSSBACK E-TENSE, Peugeot e-208, e-2008 ve Opel Corsa-e ile şarj edilebilir sürümüyle DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4, Peugeot 3008 Hybrid & Hybrid4, Peugeot 508 & 508 SW Hybrid, Opel Grandland X Hybrid4 ve Citroën C5 Aircross SUV Hybrid.

Groupe PSA, daha önce elektrikli sürümü sunulan tamamen elektrikli Citroën Berlingo ve Peugeot Partner ile başlayarak, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir hafif ticari araç ürün gamı hazırlıyor. Peugeot, Citroën ve Opel/Vauxhall markalarına ait bu araçların yeni elektrikli sürümleri 2021 yılına kadar hazır olacak. Grup geçtiğimiz nisan ayında, Birmingham Ticari Araç Fuarı’nda Peugeot Boxer ve Citroën Jumper modellerinin elektrikli sürümlerinin ön gösterimini yapmıştı. Ayrıca 2020 yılı için orta boy van sınıfında da bir elektrikli sürüm sunulması planlanıyor. Sadece iki yıl içinde 12 yeni elektrikli araç pazara sunulacak.

PEUGEOT_RIFTER_TESTDRIVE_001
Yeni Peugeot RIFTER

Avrupa’da kârlı büyüme

İlk yarı yılda daralan bir pazar ortamına (yüzde -2,4) rağmen Grup özellikle İtalya (1.1 puan), Fransa (0.7 puan), Birleşik Krallık (0.2 puan), Almanya (0.1 puan) ve İspanya (0.1 puan) olmak üzere önemli pazarlarda konumunu güçlendirerek tüm ana pazarlarda yüzde 17.4 pazar payına ulaştı.

Söz konusu başarıda sekiz yılın satış rekorunu kıran ve en çok büyüyen ilk 12 markadan biri olan Citroën’in sergilemiş olduğu yüksek performansın payı büyük oldu. Marka özellikle SUV ürün gamının (C5 Aircross ve C3 Aircross) başarısı sayesinde Avrupa’da 0.3 puan kazandı.

Opel Vauxhall geçtiğimiz sonbahardan bu yana gelişimini sürdürdü ve pazar payını biraz artırdı. Marka diğer pazarlar dışında Fransa (0.2 puan), İngiltere (0.2 puan) ve İtalya’da (0.7 puan) olmak üzere pazar payını artırırken, aynı zamanda satış kârlılığına odaklandı. Markanın performansında Combo, Crossland X, Grandland X etkili olurken Opel Vauxhall yılın ikinci yarısında yeni Corsa‘nın lansmanı ile satışlarına ivme kazandıracak.

Yeni-Citroen-Berlingo-2
Citroën, üçüncü nesil yeni Berlingo ile hem sınıf hem de marka adına bu sınıfın algısını değiştirecek tamamen yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor.

Peugeot pazar payını Avrupa’da stabil bir şekilde koruyor. 3008/5008 olmak üzere SUV modellerinin sürekli artan başarısı dışında Peugeot, yeni 508 SW’nin pazara sunulmasıyla ödüllü 508 ailesinin de kapsamını genişletmeye devam ediyor: 508 Sedan satışa sunulduğu günden bu yana Fransa’da ilk sırada bulunuyor. Peugeot aynı zamanda hafif ticari araç pazarında da satış rekorları kırmaya devam ediyor.

Sürdürülebilir büyümesini devam ettiren DS Automobiles’in (2018 yılının ilk yarısına göre yüzde 1.7 artış ve 2018 yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 16 artış) DS 7 CROSSBACK modeli yılın ilk yarısında Fransa’da SUV premium pazarında birinci olurken, mayıs ayında tanıtılan DS 3 CROSSBACK haziran ayında Fransa premium SUV satışlarında ilk sırada yer aldı.

Groupe PSA aynı zamanda yüzde 24.7 pazar payı ile hafif ticari araç pazarındaki önderliğini de devam ettiriyor.

Citroen_C5_Aircross_SUV_Hybrid_Concept
Citroen_C5_Aircross_SUV_Hybrid_Concept

Ortadoğu – Afrika pazarında ayak izini artırıyor

Groupe PSA’nın pazar payı Fas (4.7 puan), Mısır (3.5 puan), Cezayir (2.7 puan) ve Türkiye (0.5 puan) olmak üzere önemli pazarlarda arttı. Satışlardaki ivme İran ve Türkiye pazarındaki (yüzde -44.8) daralmadan etkilendi. Fas’taki Kenitra fabrikasının üretime başlamasıyla, Grup müşterilerin beklentilerini karşılayan modeller üretebilecek ve bölgedeki hedeflerine ulaşabilecek.

Çin ve Güney Doğu Asya’da iş modelini geliştiriyor

Daralan Çin pazarında satışlar yüzde 62.1 azaldı. DS burada pazar payını korudu. Grup mevcut sorunların üstesinden gelmek ve JV’lerin başlangıç noktasını düşürmek için ortaklarıyla eylem planları üzerinde çalışıyor. Peugeot 508L PHEV dışında BEV Peugeot 2008 ve DS 3 CROSSBACK gibi tanıtılacak modellerde grubun elektrikli araç hamlesi devam ediyor. Peugeot 3008 ve 5008 modellerinin Malezya’daki NAM merkezinden ihracatı başlıyor.

Latin Amerika’da soğuk Arjantin rüzgârı esiyor

Arjantin pazarında yaşanan gerilemenin (yüzde -50.3) güçlü etkisiyle Latin Amerika’da Grup satışları yüzde 29.3 azaldı. Bununla birlikte Grup, SUV C4 Cactus ve hafif ticari araç pazarındaki yeni modellerin başarısı sayesinde Brezilya’daki pazar payını stabil tutmayı başardı. Şili’de pazar payını koruyan marka buna karşın daralan Meksika pazarında pazar payını artırdı. Opel bölgede pazar payını artırarak gelişme kaydetti.

Cesaret verici trendlerin yansıması olarak SUV modellerin başarısı artarken yeni model tanıtımlarını da beraberinde getirdi: Citroën C5 Aircross ve Peugeot 2008; Citroën C4, Peugeot Rifter ve yakında DS 3 CROSSBACK devreye alınacak. Grubun hafif ticari araç pazarına yönelik hamlesi yeni Peugeot Partner, Citroën Berlingo ve Opel Combo modelleriyle devam ediyor.

Opel Combo Life

Hindistan-Pasifik pazarında satışlar artı (yüzde 2.3)

Grubun Japonya pazarındaki başarısı yüzde 16 ile devam ediyor. Groupe PSA, nisan ayında Hindistan’da Citroën markasını tanıtarak ve iş ortağı AVTEC Ltd (bir CK Birla Group Co.) ile şanzıman üretimine (Hosur Fabrikası) başlayarak bir kilometre taşına daha imza attı.

Eurasia pazarı Opel markasının yeniden tanıtılmasına hazırlanıyor

Rusya pazarındaki düşüş eğilimi (yüzde -2.4) göz önüne alındığında Groupe PSA pazar payı hafif düşüş gösteriyor (-0.2 puan). Grup, temmuz ayındaki ilk DS STORE açılışı ile birlikte Ukrayna’da DS Automobiles’i pazara sunuyor. Grup ayrıca Opel markasını Rusya pazarında yeniden satışa sunmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Birkaç ay içerisinde ilk modeller olarak Zafira Life ve Grandland X pazara satışa sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here