Golf MK 5 – Golf’ün olgunluk dönemi 2003-2008

0
94
vw_Golf_5_004
Golf Mk 5, kompakt hatchback otomobil sınıfında Volkswagen’i rakiplerinin önüne geçiren, konfor ve dinamik özellikleri ile ayrışan bir Golf nesli oldu.

Golf’ün sekizinci neslinin Türkiye’de pazara sunulmasına son 7 gün kaldı.

Golf, 2003 yılında pazara sunulduğunda, neredeyse otuz yıldır Almanya’nın en çok satan otomobili olma yolunda önemli bir kilometre taşı olmuştu. Golf Mk 5, kompakt hatchback otomobil sınıfında Volkswagen’i rakiplerinin önüne geçiren, konfor ve dinamik özellikleri ile ayrışan bir Golf nesli oldu. Golf MK 5’in lansmanının ardından burulma direncindeki yüzde 35 oranında artış, modelin lazer kaynaklı gövdesinin ne kadar dayanıklı olduğunun bir göstergesi olarak kabul edildi.

vw_Golf_5_002
Golf MK 5’in lansmanının ardından burulma direncindeki yüzde 35 oranında artış, modelin lazer kaynaklı gövdesinin ne kadar dayanıklı olduğunun bir göstergesi olarak kabul edildi.

Volkswagen tasarımcıları bu nesilde Golf’ün keskin ve belirleyici özelliklerini kaybetmeden daha modernize bir hale getirmeyi başardılar. Golf 5, Volkswagen’in o dönemki yeni tasarımcısı Murat Günak’ın kaleminden çıkan ilk Volkswagen modeli idi. Volkswagen, Golf V ile yeni bir olgunlaşma sürecinin başladığını gösterdi.

vw_Golf_5_001
Golf 5, Volkswagen’in o dönemki yeni tasarımcısı Murat Günak’ın kaleminden çıkan ilk Volkswagen modeli idi.

Beşinci nesil lazer kaynaklı gövde, dört bağlantılı arka süspansiyon, 7 vitesli DSG, bi-xenon farlar, yağmur sensörü gibi birçok önemli teknik yeniliklerle de segment standartlarının önüne geçti.  Yine aynı dönemde bu yeni modelde, standart hava yastıklarının yanı sıra (ön, ön yan, baş koruma yastığı), opsiyonel olarak arkada da yan hava yastıkları sunulmaya başlandı.

vw_Golf_5_007
Bu yeni modelde, standart hava yastıklarının yanı sıra (ön, ön yan, baş koruma yastığı), opsiyonel olarak arkada da yan hava yastıkları sunulmaya başlandı.

Golf V ürün ailesi yeni gövde varyasyonları sayesinde giderek daha farklı kesimlere hitap etmeye başladı. 2006 yılında lansmanı yapılan Golf Plus, 2007 yılında hafif arazi bodykitli bir Golf Plus olan CrossGolf, Golf Variant ve sadece 4.5 lt/100 km ortalama yakıt tüketimiyle yeni bir rekora imza atan ekonomik ve çevreci Golf BlueMotion geldi.

vw_Golf_5_003
MK 5 model ailesi 2008 yılına kadar toplam 3.4 milyon adet üretildi.

Tarihler 2007 yılının Mart ayını gösterdiğinde Golf son derece önemli bir dönüm noktasını kutladı: 1974 yılında üretimine başlanan efsane model 25 milyon adet üretim başarısına ulaştı. MK 5 model ailesi 2008 yılına kadar toplam 3.4 milyon adet üretildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here