Ford Otosan, WWF-Türkiye’nin “Yeşil Ofis” diplomasını alan ilk otomotiv şirketi oldu

0
887

Ford Otosan, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem ve doğa üzerindeki etkilerini azaltmak hedefi doğrultusunda katıldığı WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı kapsamında “Yeşil Ofis” diplomasına layık görülen ilk otomotiv şirketi oldu. Yeşil Ofis diploması, ekolojik ayak izini azaltma hedeflerine ulaşan ofislere WWF-Türkiye tarafından veriliyor.

Ford Otosan, doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkilerini azaltma hedefiyle İstanbul Sancaktepe yerleşkesinde yer alan Ar-Ge Merkezi ve Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Ofisleri ile WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı’na katılarak, enerji tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve çalışanların yaşam tarzının değişmesi konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmaları ile “Yeşil Ofis” diplomasının sahibi oldu.

12 Ocak tarihinde Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen Yeşil Ofis Diploma Töreni’nde Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e Yeşil Ofis Diploması’nı WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli takdim etti.

Haydar Yenigün: “Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı alan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz

Ford Otosan Genel Müdür Haydar Yenigün, törende şunları söyledi: “Tüm paydaşlarımız için değer üretme hedefimize ulaşma yolunda en önemli güçlerimizden bir tanesi de çevresel sürdürülebilirliğe verdiğimiz önem ve bu alanda attığımız öncü adımlar. Ürünlerimiz ve üretim süreçlerimizde en yüksek verimliliğe ulaşarak doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkimizi azaltırken, diğer yandan hem toplumun hem de şirketimizin sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile geleceğe taşınmasını temel sorumluluklarımızdan biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modeli, tüm dünyada yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynuyor. Bu doğrultuda WWF-Türkiye’nin ‘Yeşil Ofis’ programına katılma kararı aldık. Çalışanlarımızın duyarlılığı ve destekleri sayesinde Yeşil Ofis Programı’na tek yerleşkede en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olduk. Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

12 Ocak tarihinde Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen Yeşil Ofis Diploma Töreni’nde Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e Yeşil Ofis Diploması’nı WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli takdim etti.

Aslı Durukan Pasinli: “WWF-Türkiye olarak alışkanlıklarımızı değiştirerek büyük farklar yaratabileceğimize inanıyoruz

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli ise şöyle konuştu: “Doğanın karşılaştığı devasa tehditler karşısında herkes ‘Ben tek başıma ne yapabilirim ki?’ diye düşünüyor. Oysa dünyamız için ihtiyacımız olan değişimin temelinde her bireyin atacağı küçük adımlar var. WWF-Türkiye olarak alışkanlıklarımızı değiştirerek büyük farklar yaratabileceğimize inanıyoruz. Yeşil Ofis programımız somut çıktılarıyla bu yönde güçlü bir örnek. Kurumların Yeşil Ofis takımlarına ve çalışanlarına bu programda önemli ve anlamlı bir görev düşüyor. Bu görev de sadece ekolojik ayak izini azaltmakla kalmayıp ofis içinde kalıcı bir değişim için farkındalık yaratarak bu ortak amacı tüm çalışanların paylaşmasını sağlamak. Ford Otosan bunu başarıyla yerine getirdi ve Yeşil Ofis diplomasını almaya hak kazandı. Yeşil Ofislerimizdeki bu dönüşüm umut verici. Doğa ile uyum içinde sürdürülebilir bir yaşam için Yeşil Ofis uygulamalarımızın yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.  Kurumlardaki bu çabanın artarak sürmesi en büyük dileğimiz.”

Çeşitli etkinliklerle çalışanlar bilinçlendirildi

Ford Otosan, WWF-Türkiye Yeşil Ofis Programı’na tek yerleşkede en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olarak, ilk yılında bin 711 ofis çalışanının kağıt, su ve elektrik tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yürüttü. Çevresel etkilerini azaltmaya odaklandığı Yeşil Ofis Programı’nda çalışmaları etkin bir şekilde yürütmek üzere, farklı birimlerden çalışanların bir araya geldiği 25 kişilik proje gönüllüsü çalışanıyla “Yemyeşil Ofis Ekibi” adını verdiği bir takım oluşturdu.

Ford Otosan, WWF-Türkiye Yeşil Ofis Programı’na tek yerleşkede en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olarak, ilk yılında bin 711 ofis çalışanının kağıt, su ve elektrik tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yürüttü.

Yeşil Ofis Programı kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında 10 aylık bir süre içinde;

  • Yapılan iyileştirmeler sonucu kağıt tüketiminde yüzde 10’luk bir tasarruf ile 78 bin 807 km. yol alan bir otomobilin havaya saldığı karbondioksit gazının yok edilmesi sağlandı.
  • Çalışanların karton bardak yerine kupa bardak kullanımını tercih etmesi teşvik edilerek, kağıt bardak tüketiminde yüzde 12’lik tasarruf ile bardak üretiminden kaynaklı 1 milyon 856 bin 205 lt su tasarrufu sağlandı.
  • Su tüketiminde yapılan yüzde 9’luk tasarruf ile bir olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar suyun israf edilmesi engellendi.
  • Elektrik kullanımında yapılan iyileştirmeler sonucunda gerçekleşen yüzde 10’luk kazanım ile dört kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketimine denk gelen tasarruf elde edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz