Ford, 100 yıllık başarı hikayesini kutluyor

0
1096

Ford’un ürettiği ilk ticari taşıt modeli olan ve dünyanın en çok satan araçları arasında yer alan, günümüz ticari taşıtlarının öncüsü konumundaki Ford Model TT, 100’üncü yaşını Ford’un Avrupa’daki ticari taşıt pazarı önderliği ile birlikte kutluyor. Ford’u Avrupa’da ticari taşıt önderliğine taşıyan ve Transit modellerinin yüzde 82’sini üreten Ford Otosan ise bu dünya çapındaki başarının mimarların biri konumunda bulunuyor.

Ford Model TT

Ford’un otomotiv sektörü için küresel bir başarı hikayesi olarak gösterilen ve bugünkü ticari taşıt modellerinin öncüsü olan ilk ticari taşıtı FordModel TT”, 100’üncü yaşını kutluyor. Ford Motor Company tarafından üretilen ve dünyanın en çok satan araçları arasına giren Model TT, temellerini Ford Model T’den alarak günümüzün Transit‘i de dahil olmak üzere birçok ticari taşıtın ve yük taşıma amaçlı kullanılan pick-up’ların öncüsü olma başarısını gösterdi.

1924 Ford Model TT

İlk kez 100 yıl önce tanıtımı gerçekleştirilen Model TT, Ford’un yük taşımak üzere tasarladığı araç olarak, otomotiv sektörü için bir başarı hikayesini temsil ediyor. Bugün, Ford’un en çok kullanılan ticari taşıt modellerine öncülük eden 1-tonluk Model TT, yük taşımak için tasarlanan daha kuvvetli şasi ve gövdesi ile ilk kez ABD’de pazara sunulmuştu. Model T’den daha uzun olacak şekilde, ayrıca sürücü ve yolcu için tasarlanmış kabini ile Model TT, henüz marş motorunun icat edilmediği dönemlerde krank miline hareket vermek için kullanılan krank kolu ile çalıştırılıyordu. Gelişen teknolojilerle birlikte Model TT, Ford’un tüm Transit, Transit Custom, Transit Connect, Transit Courier ve Ranger modellerine öncülük etti. Model TT’deki tecrübe ve uzmanlığını tutkuyla geliştirmeye devam eden Ford ise bugün Avrupa’da ticari taşıt pazarındaki önderliğini yüzde 13.4 pazar payı ile devam ettiriyor.

1920 Ford Model TT

Ford’un ticari araçlardaki başarı hikayesinde en önemli oyuncu Ford Otosan

Ford’u Avrupa’da ticari taşıt liderliğine taşıyan Ford Otosan’ın ürettiği Transit modelleri bu başarının temel taşları olurken, Ford Otosan, Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında ürettiği araçlar ile bu başarı hikayesinde büyük pay sahibi oldu. Avrupa ticari taşıt pazarında 2012 yılında yedinci sırada olan Ford’un 2015 yılı itibariyle birinci sıraya yükselerek, Avrupa ticari taşıt pazar önderi unvanı kazanmasında ve bunu devam ettirmesinde üstün kaliteli ve müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan Transit modelleri hala en önemli payı alıyor.

Ford Transit

Avrupa’da satılan Transit modellerinin yüzde 82’si Türkiye’de üretiliyor

Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari taşıtların yüzde 71’ini ve Transit modellerinin yüzde 82’sini Türkiye’de üreten Ford Otosan, geçtiğimiz yıl 3.8 milyar Dolar ihracat gerçekleştirerek ‘Türkiye ihracat şampiyonu’ unvanını 2016’da elinden bırakmadı. Ford Otosan sadece Türkiye’ye değil, Avrupa ve Kuzey Amerika dahil potansiyel ihracat pazarlarının tamamına rekabetçi ürünler sunabilmek için tüm mühendislik gücüyle, ileri ve yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’deki ticari taşıt ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiren şirket, 2016 yılında Türkiye’deki toplam ticari taşıtların ise yüzde 62‘sini üreterek, Ford’un ticari taşıt pazarındaki en önemli üretim merkezi olmayı sürdürdü. Ford Otosan, bugün Türk mühendislerinin emeği ile ürettiği araç ve parçaları tam 83 ülkeye ihraç etmeye devam ediyor.

Ford Transit Courier

Ford Motor Company ve Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi oldukları Ford Otosan, dünya otomotiv tarihindeki en uzun süreli ve başarılı iş ortaklıklarından biri konumunda bulunuyor.

Ford Ranger Wildtrak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz