Fiat Doblo ve Fiorino kendi sınıflarının önderi

0
1257

Fiat Professional, 2017 yılında güçlü ürün yelpazesi, tüm yurda yayılmış güçlü bayi teşkilatı ve en iyi müşteri deneyimini yaşatmak üzere sürekli geliştirdiği hizmetlerle Türkiye otomotiv pazarındaki iddiasını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de toplam 233 bin ticari taşıt satışının gerçekleştiğini belirten Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat Professional Ailesi’nin aynı dönemde 58 bin adetle ticari taşıt pazarından yüzde 25 pay aldığını dile getirdi. Satış adetleri göz önünde bulundurulduğunda Fiat Professional markası açısından İtalya’dan sonra en iyi performans gösteren ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Altan Aytaç, “2017 yılı hem Fiat hem de Fiat Professional markalarımızın büyüme yılı oldu. Türkiye’de ürettiğimiz Doblo ve Fiorino, 50 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaşarak kendi sınıflarının en çok satan modelleri oldu. Ducato ve Fullback modellerimizle de 7 bin 500 adedin üzerinde bir satış gerçekleştirdik. 2018 yılında 60 bin adetlik satış rakamına ulaşarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. 2018 yılına iyi başladık. Pazardaki mevcut durumumuzu koruyoruz. Doblo ve Fiorino 2018 yılının ilk dört ayında da kendi sınıflarındaki önderliklerini sürdürüyorlar.” dedi.

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Türkiye’de Tofaş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Fiat Professional özelinde 2017 yılı değerlendirmesi yaparak, 2018 hedeflerini paylaştı. Geçtiğimiz yıl, Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını güçlendirecek bir adımla Fiat Professional markası altında yeniden yapılandıklarını hatırlatan Altan Aytaç, söz konusu oluşumla beraber Fiat Professional’ın hafif ticari taşıt pazarında, güçlü ürün yelpazesi ve yaygın bayi teşkilatlanmasıyla büyümesini sürdürdüğünü söyledi. 2017 yılında Türkiye’de 233 bin ticari taşıt satışı gerçekleştiğini açıklayan Aytaç, “Fiat Professional markamız ile geçtiğimiz yıl 58 bin adet satış gerçekleştirdik ve pazarda yüzde 25’e pay aldık. Şu anda satış adetlerimizle tüm Fiat Professional dünyasında İtalya’dan sonra en iyi performansı gösteren ülke konumundayız.” dedi.

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç

Altan Aytaç, şöyle devam etti: “2018’in ilk dört ayına baktığımızda Türkiye hafif ticari taşıt toplam pazarının 52 bin 138 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yılın ilk dört ayında Fiat Professional markamız ile 12 bin 102 adetlik satış rakamına eriştik. Bu rakamın 11 bin adedini yerli üretim modellerimiz oluşturdu. Nisan sonunda pazardaki mevcut durumumuzu koruduğumuzu görüyoruz. Doblo ve Fiorino kendi sınıflarında paylarını artırarak başarı grafiklerini sürdürüyorlar, her iki modelimiz de önderliklerini koruyor.” diye konuştu.

Doblo ve Fiorino 50 bin adedin üzerinde sattı

Tofaş’ta üretilerek dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Doblo ve Fiorino’nun iç pazarda önemli bir paya sahip olduğunu ifade eden Altan Aytaç, “Doblo ve Fiorino, 2017 yılında 50 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaşarak kendi sınıflarının en çok satan modelleri oldu. Her iki modelimiz de bizler için çok önemli. Doblo’yu 2000, Fiorino’yu ise 2007 yılından bu yana üretiyoruz. Modellerimiz yurtiçinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da beğeni ile karşılandı; pek çok önemli ödüle layık görüldü. Bu iki yıldız modelimizin ilk günden itibaren toplam üretim rakamı 3 milyon adedi geçerek bizlere önemli bir gurur yaşatıyor. Belirttiğim 3 milyon adetlik üretimin yaklaşık yüzde 25’inin satışını iç pazarda gerçekleştirdik. Öte yandan, Ducato ve Fullback modellerimizde ise geçtiğimiz yıl 7 bin 500 adedin üzerinde bir satış gerçekleştirdik. Fiat Professional olarak, 2018 yılında 60 bin adetlik satış rakamına ulaşarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Fiat Doblo’ya 1.4 litre benzinli motor seçeneği geldi

Altan Aytaç, Fiat Doblo model ailesine yeni bir üyenin daha katıldığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl Fiorino’da satışa sunduğumuz 1.4 litrelik benzinli motor seçeneği kullanıcıların büyük beğenisini topladı. Oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Bu doğrultuda, Türkiye’de sınıfına ismini veren model Fiat Doblo da artık 1.4 litre benzinli motor seçeneğiyle yollarda olmaya başladı. Böylece kendi sınıfının önderi konumunda bulunan Doblo ve gerek benzinli seçeneği gerekse dizel otomatik sürümü ile sınıfında tek olan Fiorino, başarılı performanslarını güçlenerek sürdürecek.” ifadelerini kullandı.

Fiat Doblo

Fiat Ducato FSM Köprüsü’den geçebilecek

Üçüncü köprünün açılmasıyla beraber Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) geçme koşullarının güncellendiğini belirten Altan Aytaç, “Halihazırda beş farklı gövde seçeneği bulunan Fiat Ducato’ya haziran ayından itibaren 9.5 metreküplük yeni ürün seçeneğimizi dâhil edeceğiz. Böylece yeni Ducato FSM Köprüsü’nden tüm ölçütlere uygun bir şekilde geçebilecek.” dedi. Kamyonet pazarına küçük hafif ticaride Fiat Pratico ile yeni bir soluk getirdiklerini belirten Altan Aytaç, 2018 yılı sonunda Fiat Pratico satışlarını iki katına çıkarmak istediklerini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz