Fiat, Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını ‘Fiat Professional’ markası altında yeniden yapılandırıyor

2
1178

100 yılı aşkın süredir ticari taşıt pazarına sunduğu ürünlerle kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayan Fiat, Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını ‘Fiat Professional’ markası altında yeniden yapılandırmaya başladı. Temmuz ayından itibaren devreye alınmaya başlanan ‘Fiat Professional’ ile bayilerinin servis yapılanmasını, saha ve satış ekiplerinden dış cephesine ve markanın internet sitesine kadar uzanan yelpazede binek araç sınıfından ayrıştıran Fiat, böylelikle hafif ticari taşıt kullanıcılarına daha da profesyonel hizmet vermeyi hedefliyor. Güçlü bir marka olabilmenin müşteri odağı ve her sınıfa hitap eden güçlü bayi yapılanmasından geçtiğini kaydeden Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Yeni yapılanmanın 2017 yılında bize getireceği sinerji ile hafif ticari taşıt pazarında daha da büyümeyi hedefliyoruz. Genişleyen ürün yelpazemiz ve güçlü bayi teşkilatımız ile Türkiye otomotiv pazarının öncülerinden olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 100 yılı aşkın süredir ticari taşıt sınıfında sunduğu ürünlerle kullanıcılarına kazandırmaya devam eden Fiat, Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını güçlendirecek bir adım attı ve temmuz ayından itibaren ‘Fiat Professional’ markasını devreye alarak bayilerinin yapılanmasını, saha ve satış ekiplerinden dış cephesine ve markanın internet sitesine kadar uzanan yelpazede binek araç sınıfından ayrıştırmak için düğmeye bastı.

Güçlü bir marka olabilmenin müşteri odağı ve her sınıfa hitap eden güçlü bayi yapılanmasından geçtiğini kaydeden Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Ducato’dan 124 Spider’a kadar uzanan geniş ürün yelpazemizde her ürünün kendi pazarı ve kendi müşteri profiline daha çok odaklanabilmek için, özellikle binek ve ticari taşıt ayrışmasını hedefledik. Bu noktada, Fiat Professional markasını devreye alma konusunda çalışmalarımız başladı. Fiat Professional 2007’den itibaren küreselde kullanılıyor. Biz de Türkiye’de bayi ağımızın dış cephesinden markamızın web sitesine kadar uzanan bir dönüşüm sürecine bir süre önce başladık. Temmuz ayı itibariyle bayilerimizin dış sinyalizasyonları bitmiş olacak; web sitemiz de otomobil ve hafif ticari olarak ayrışarak alanlarına odaklı bir şekilde yeniden yapılandırılıyor. Yeni yapılanmanın 2017 yılında bize getireceği sinerji ile hafif ticari taşıt pazarında daha da büyümeyi hedefliyoruz. Genişleyen ürün yelpazemiz ve güçlü bayi teşkilatımız ile Türkiye otomotiv pazarının öncülerinden olmayı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Fiat, Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını ‘Fiat Professional’ markası altında yeniden yapılandırmaya başladı.

“Ticaride yıl sonu hedefi yüzde 10 artış

İlk beş ayda Fiat Professional tarafında toplam satış adetlerinin 38 bini bulduğunu dile getiren Aytaç, 2017 yılının planladıkları gibi seyreden bir yıl olduğunu vurguladı. Doblò ve Fiorino’nun yüzde 40’lık pazar payıyla sınıflarının önderliğini sürdürdüğünü ifade eden Altan Aytaç, “Ducato da sınıfında en çok tercih edilen modellerden biri. Fullback’i geçen senenin ikinci yarısında devreye almıştık; bu sene de satış performansını artırmaya devam ediyor. Şu anda iki ürünün aldığı pazar payı yüzde 9’un üzerinde. Tüm hafif ticari taşıt modellerimiz toplamında da nisan ayı trafik kayıtları bizim bugün 22 ilde hafif ticari taşıt pazarında önder olduğumuzu gösteriyor. Bu yıl sonunda 900 bin adetlik toplam pazar beklentimiz mevcut. Ticari taşıtlarda geçen seneye yakın bir pazar bekliyoruz. Pazarın 230 bin adede yakınının hafif ticari taşıtlardan oluşacağı görüşündeyiz. Fiat markası olaraksa geçen sene 54 bin adet hafif ticari taşıt satışı gerçekleştirmiştik. Bu yıl yüzde 10 artışla 60 bin adetlere ulaşmayı planlıyoruz. Tüm modellerimizde daha fazla müşteri odaklı daha iyi hizmet sunarak ticari taşıtlardaki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Müşteriyle ‘10 Numara’ bağ

Fiat’ın güçlü ürün yelpazesini müşterilerine sunmanın yanında müşteri odağı ve müşterilerle kurulan ilişkinin önemine dikkat çeken Altan Aytaç, 2014 yılında hayata geçen ‘10 Numara Fiat’ programının söz konusu ilişkileri güçlendiren önemli bir örnek olduğunu söyledi. “10 Numara Fiatprogramı bizim müşterilerimizle bir araya geldiğimiz, onların sorunlarını dinlediğimiz ve çözüm ürettiğimiz bir programı kapsıyor.” diyen Aytaç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Program kapsamında sadece iş ile ilgili değil, sosyal faaliyetlerle de müşterilerimizle bir arada oluyoruz. Bu anlamda, sadece ürünlerimizle değil, müşterilerimizi destekleyen hizmetlerle de sürekli yanlarında olmaya çalışıyoruz. Güçlü bir satış sonrası hizmet, güçlü bir markanın en büyük destekleyicisidir. Sunduğumuz hizmetler arasında ‘Süper Yedekler’ olarak isimlendirdiğimiz ücretsiz yedek araç hizmetimiz de yer alıyor. ‘Yol Yardım İzleme’ hizmetimizle acil yol yardım aracının ne zaman geleceği bilgisini verebilirken ‘Servis Araç Durum İzleme’ dijital çözümümüzle de servis sürecinde araçlarının durumunu takip edebilmelerini sağlayan dijital çözümlerle müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırıyoruz.” diye konuştu.

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz