En popüler renk beyaz

0
1367
Otomotivde en popüler renk beyaz
Renault Trucks

BASF Boya Bölümü, “BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk Raporu” ile 2018 otomotiv pazarındaki renk dağılımıyla ilgili küresel bir analiz sunuyor. Beyaz, siyah, gri ve gümüş olmak üzere akromatik renkler yollara hakim olmaya devam ediyor. Dünya genelinde üretilen otomobillerin neredeyse yüzde 80’inde bu renkler yer alıyor. Bu renklerin arasında en popüleri beyaz. Kuzey Amerika’da neredeyse her dört otomobilden ve Avrupa’da neredeyse her üç araçtan bir tanesi beyaz boyaya sahipken, Asya Pasifik’te ise her iki otomobilden bir tanesi beyaz. Önceki yıl ile karşılaştırıldığında gümüş renginin popülaritesi düştü.

Çok çeşitli renk tonları arasında en popüler renk mavi ve kendisini kırmızı takip ediyor. Bu kromatik renkler, kompakt ve mini otomobiller gibi daha küçük araç sınıflarında daha popüler. Kromatik tonların genel sayısı, daha büyük sınıflarda önemli ölçüde azalıyor. Bu sınıfta, önceki yıla oranla siyah ve beyaz renklerde dikkate değer bir artış var.

Efektler, Avrupa’da yeni renk çeşitleri oluşturuyor

Avrupa’da neredeyse her beş otomobilden bir tanesinin boya rengi gri. Gri, sıralamada en popüler ikinci renk olarak siyahın yerini aldı. Müşteriler, açık griden koyu metalik antrasite kadar 110’dan fazla çeşit arasından seçim yapabiliyor. Mavi ise çok daha fazla sayıda seçenek sunuyor. Yaklaşık 140 renk tonu ile mavi, bölgenin en çeşitli renk yelpazesine sahip. Yüzde 11’lik pay ile 2018 yılı sıralamasında gümüşü geride bırakarak Avrupa’da en çok talep edilen dördüncü renk oldu.

Metalik veya sedef efekti de otomobillerin görünümüne önemli bir katkıda bulunuyor. 2018 yılında, tüm araçların üçte ikisinin son katında efektli boya yer alıyor. Otomobil ne kadar büyük olursa, bir efekt ile boyanma olasılığı o kadar artıyor. Siyah ve gri gibi koyu renkler daha çok bir metalik efektle formüle edilirken, açık renkler ise öncelikli olarak düz renkler halinde kullanılıyor. BASF Boya Bölümü Avrupa Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Mark Gutjahr, “Otomotiv boyalarının efektleri sürekli olarak gelişiyor ve yeni ve ilham verici fikirlerle şekilleniyor.” dedi.

Asya Pasifik’te beyaz en popüler renk, ama kromatik renklerin önemi artıyor

Beyaz, Asya Pasifik’te diğer bölgelere daha popüler. Tüm yeni otomobillerin yüzde 53’ünün rengi beyaz. Rengin popülerliği, önceki yıla oranla önemli bir artış gösterdi. Kromatik renkler arasında ise kırmızı hala en popüler seçenek. Ancak mavi de arayı kapatıyor. İlginç bir gözlem olarak kahverengi SUV’larda hala çok fazla popüler olmaya devam ediyor, ancak bu sınıfta öneminin sona ermiş olduğunu belirten düşüş işaretleri gösteriyor.

Asya Pasifik’teki otomobil alıcıları, renk tercihlerini giderek tutumlarına ve yaşam tarzlarına bağlıyor. Örneğin, birçok gövde sınıfında metalik ve parlak siyaha olan talep artıyor. Mini otomobillerde bile baş döndürücü efektlere sahip gümüş ve gri tonları daha da fazla yaygınlaşıyor. Bu durum, daha geniş bir renk paletinin ortaya çıktığı Çin pazarında görülebiliyor. Asya Pasifik Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Chiharu Matsuhara, “Neredeyse her sınıfta ortaya çıkan kırmızı, mavi, sarı, kahverengi ve altın renkleriyle kromatik renklerin çeşitliliği ortada. Çinli tüketiciler, renge ilişkin beğenilerini geçmişe oranla göstermeye daha hazır.” dedi.

Kuzey Amerika’da bugünün akromatik renklerindeki çeşitlilik geleceğe yönelik bir bakış sunuyor

2018 yılında akromatik renkler, piyasanın üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturarak Kuzey Amerika’da en popüler otomotiv renkleri olmaya devam etti. Akromatik renkler arasında beyaz, önderliğini sürdürüyor. Akromatik tonların yanı sıra tüketiciler, özellikle pick-up, kamyonet ve spor otomobil sınıflarında olmak üzere kırmızıya daha fazla yakınlık göstermeye devam etti. Kapsamlı mavi renk tonları, önceki yılla neredeyse aynı kaldı.

Son 10 yıldır Crossover Arazi Araçları (CUV), Kuzey Amerika’da bir hakim araç sınıfı olarak ortaya çıktı. CUV’lar Spor Arazi Araçlarının (SUV’lar) güvenlik ve sürüş rahatlığı gibi özelliklerini yakıt verimliliği gibi diğer faydalarla bir araya getiriyor ve böylece çok çeşitli bir sürücü yelpazesine çekici özellikler sunuyor. Beyaz bu sınıfta en popüler renk ve beyazı siyah ve gri takip ediyor. Mavi ve kırmızı tonları, otomobil alıcıları tarafından neredeyse eşit seviyede talep ediliyor. BASF Kuzey Amerika Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Paul Czornij, “CUV sınıfı için büyük yüzeylerin boyanmasında sektör, aracın algılanan kullanımının uygun bir görsel ifadesini sağlamaya ve bunu da marka imajıyla bağlantılı hale getirmeye çalışıyor.” dedi.

Eğilim yetkinliği ve yenilikçi renk kavramları

BASF Boya Bölümü, malzemeler ve renklerde neyin tercih edileceği konusunda mükemmel bir anlayışı ve geleceğin otomotiv pazarında hangi renklerin önemli bir role sahip olacağını tahmin etmek için bu anlayıştan fayda sağlıyor.

Boya bölümünün tasarımcıları her yıl otomotiv renk eğilimleri oluşturuyor. Otomotiv renk eğilimleri, kapsamlı bir araştırmaya ve önümüzdeki 3 ile 5 yıl içerisinde otomotiv renklerini etkileyecek küresel eğilimlere ve kültürel değişimlere yönelik derinlemesine bir analize dayanan 65 yeni renkten oluşan yenilikçi bir koleksiyondur.

Renk ve sürdürülebilirlik

BASF, renk tasarımı inovasyonlarına entegre ederek otomotiv sektörü için bir sürdürülebilir boya çözümleri yelpazesi sunuyor. Bunların arasında CO2 yayımlarını yüzde 20’ye kadar azaltabilen bir kısaltılmış uygulama ve kürleme süreci sağlayan boyalar, uçucu organik bileşen (VOC) içeriğini en aza indirmek üzere katı küresel yönetmeliklere uyan su bazlı astar boyalar ve otomobil yüzeyinin konvansiyonel boyalara oranla daha az ısınmasını ve böylece otomobilin içerisinde oluşan sıcaklığın en aza indirilmesini sağlayan bir sıcaklık yönetimi işlevine sahip boyalar yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz