Embraer ve Boeing işbirliği

0
937
Boeing 737 MAX 8
Renault Trucks

Embraer ve Boeing, iki şirketin küresel havacılık pazarında büyümesini hızlandıracak olan stratejik ortaklık şartları konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre, Embraer’in ticari uçak faaliyetlerinin ve servis hizmetlerinin dahil olduğu bu ortak girişimde hisselerin yüzde 80’i Boeing’e, yüzde 20’lik hisse ise Embraer’e ait olacak. Embraer ve Boeing nihai işlem belgelerini imzalamak için Brezilya hükümetinin onayını bekliyor. Sonrasında işlemin kapanması ise geleneksel kapanış koşulları dahil olmak üzere hissedarların ve düzenleyici makamların onayına tabi olacak.

Öngörülen ortaklığın şartlarına göre, Boeing bu ortak girişimde hisselerin yüzde 80’ine 4,2 milyar dolar karşılığında sahip olacak. Söz konusu ortaklığın, 2020’den başlayarak Boeing’in hisse başı kazancına katkı sağlaması, sonrasında bu katkının artması ve üç yıl içerisinde yıllık olarak yaklaşık 150 milyon dolarlık vergi öncesi maliyet sinerjisi yaratması bekleniyor.

Anlaşma nihai hale geldikten sonra, bu ticari havacılık ortak girişimi bir Başkan ve CEO dahil olmak üzere Brezilya merkezli bir yönetim tarafından idare edilecek. Doğrudan Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg’a raporlama yapacak olan bu yeni şirketin operasyonel ve yönetim kontrolüne Boeing sahip olacak. Embraer ise operasyonların Brezilya’dan transferi gibi kimi stratejik kararlarda hak sahibi olmaya devam edecek.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg anlaşmaya ilişkin, “Boeing ve Embraer yirmi yıldan uzun süredir işbirliği içerisinde ve birbirlerini gayet iyi tanıyor. Bu yılın başında açıkladığımız ortaklık girişimimizden bu yana birbirimize duyduğumuz saygı ve ortaklığımıza verdiğimiz değer artarak devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Embraer Başkan ve CEO’su Paulo Cesar de Souza e Silva ise “Bu ortaklığın bir bütün olarak Brezilya’ya ve Brezilya havacılık sanayisine büyük değer katacağından eminiz. Bu birliktelik küresel pazarda iki şirketi de güçlendirecek. Bu anlaşma, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme stratejimizle uyum içerisindedir.” şeklinde konuştu.

İki şirket ayrıca, KC-390 çoklu görevli nakliye uçağı için yeni pazarlar geliştirmek amacıyla başka bir ortak girişim oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. Öngörülen ortaklığın şartlarına göre, Embraer bu ortak girişimde hisselerin yüzde 51’ine sahip olacak ve kalan yüzde 49’luk hisse ise Boeing’e ait olacak.

Bu işlemin yürürlüğe girmesi için Brezilya hükümetinin izni, Embraer Yönetim Kurulu’nun onayı ve nihai işlem belgelerini imzalanması için yetki vermesi gerekiyor. Taraflar nihai işlem anlaşmalarını imzaladıktan sonra, bu stratejik ortaklığın sağlanması geleneksel kapanış koşulları dahil olmak üzere hissedarların ve düzenleyici makamların onayına tabi olacak. Onayların zamanında alındığı varsayılırsa, işlemin 2019 yılı sonuna kadar kapanması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz