Düşük kaliteli AdBlue araçların motorlarına zarar verebilir

0
290
Ibrahim_Karahasanoglu_ArbeyKimya
Arbey Kimya Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Karahasanoğlu

AdBlue markasının kullanım haklarına sahip firmalardan Arbey Kimya’nın Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Karahasanoğlu, AdBlue ürünlerinin yalnızca sertifikalı bayilerden alınması gerektiği uyarısında bulundu. Her üre çözeltisinin AdBlue olmadığına dikkati çeken Karahasanoğlu, piyasada satılan düşük kaliteli veya gerekli standartları karşılamayan AdBlue ürünlerinin araçlara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Dizel motorlu araçlarda kullanılan AdBlue, karbon emisyonlarının ciddi oranlarda azaltılmasını sağlıyor. Küresel çapta hükümetler, özellikle yeşil lojistik uygulamaları açısından çok önemli olan AdBlue kullanımının yaygınlaşması için bazı yasal düzenlemeleri hayata geçiriyor. Düşük kaliteli veya gerekli standartları karşılamayan AdBlue ürünlerinin ise motorlara çeşitli zarar verebileceği belirtiliyor.

TrueBlue markası adı altında AdBlue üretmek için İstanbul’da 2015 yılında kurulan Arbey Kimya’nın Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Karahasanoğlu, Trueblue ürünlerinin tamamının İGSAŞ üretim hattından alınan yüksek saflıktaki ergimiş üre kullanılarak üretildiğine dikkati çekti.

AdBlue ürünlerinin yalnızca sertifikalı bayilerden alınması gerektiğinin ve her üre çözeltisinin AdBlue olmadığının altını çizen Karahasanoğlu, yalnızca Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) lisansı olan markaların kullanılması gerektiğini dile getirdi. Karahasanoğlu, kullanılan ürünlerin “ISO 22241-1” kalite standardına uyumlu olması gerektiğini de vurguladı.

Düşük kaliteli ürünler motor hasarına yol açabilir

Bazı kullanıcıların sırf “ucuz” olduğu için standart dışı bazı ürünlere yönelebildiğini ifade eden Karahasanoğlu, “AdBlue adıyla satılan birçok marka var. Yüksek kalitedeki ürünler genellikle benzer fiyat seviyesinde oluyor. Ancak normalden çok daha düşük fiyatlara satılan AdBlue ürünlerinin kalitesi düşük olabilir. Düşük kalitedeki ürünler araçların motorlarında ciddi hasara ve tahribata neden olabiliyor.” uyarısında bulundu.

AdBlue’nun araçlara aktarımında nelere dikkat edilmeli

Karahasanoğlu, AdBlue’nun renksiz ve berrak olmasına dikkat edilmesi, bulanık ürünlerin satın alınmaması gerektiğini söyledi. İçerisinde farklı katkı maddelerine yer verilen ürünlerin, araçların katalizatör sistemlerini tamamen devre dışı bırakabileceğini anlatan Karahasanoğlu, AdBlue’nun araçlara aktarımıyla ilgili şu bilgileri de paylaştı: “Dökülmeleri önlemek için her zaman özel dağıtım ekipmanı kullanılmalı. Su ve diğer tozların girmesini önlemek için de AdBlue deposunun kapağını sıkıca kapatmamız gerekiyor. Eğer AdBlue’da herhangi bir bozulma olduğundan şüpheleniyorsanız veya renginde farklılık görünüyorsa, o ürünün kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz