DHL, Scania’nın pantograf donanımlı kamyonunu e-yollarda çalıştırıyor

0
870
DHL
DHL, pantograf donanımlı bir Scania kamyonu e-yollarda kullanacak.
Renault Trucks

DHL, e-yolların potansiyelini birleştirerek pantograf donanımlı bir kamyonu teslim alırken, elektrikli yollar ağır taşımacılık sektörü için daha az gürültü, daha az aksama, daha az yayım sunuyor.

Akü elektrikli araçlar Scania‘nın sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçişi sağlayan ana teknolojisi olsa da, diğer teknolojileri keşfetmeye de devam ediyor. Bunlardan biri de e-yollar.

Scania, Almanya’da elektrikli yol sistemleri (ERS) üzerinde devam eden denemenin son teslimatında 22 pantograf donanımlı kamyondan son ikisini sundu. Üçüncü nesil ERS kamyonlar olan son iki araç, halihazırda denemelerde çalışan 20 kamyonu tamamlıyor. DHL, pHEV ve BEV platformlarını temel alan üçüncü nesil ERS kamyonunu işleten yeni bir müşteri.

Deutsche Post ve DHL Kiel Şubesi Başkanı Ingo Kutsch, konuyla ilgili olarak “Yayımlarımızı daha da azaltmak istiyoruz ve doğal olarak bu amaçlara yönelik yeni teknolojileri test etmeye hazırız. Bu nedenle, ağır yük trafiğinin daha da karbonsuzlaştırılmasına yönelik araştırma projeleri yürütüyoruz.” dedi.

DHL, kamyonun Aralık 2024’e kadar kiralanması için bir anlaşma imzaladıktan sonra Kasım 2023’te kamyonu teslim aldı. Kamyon Reinfeld ile Lübeck arasında gidip gelecek ve bildirildiğine göre her gün 80 km’den fazla yol kat ederek mektup ve paketleri Hamburg ve Lübeck’teki üç farklı dağıtım merkezine taşıyacak. DHL, ERS teknolojisini içeren özel projede Merck, Contargo ve Meyer Logistics gibi diğer büyük kuruluşlara katılıyor.

Scania Kıdemli Başkan Yardımcısı ve E-Mobilite Başkanı Fredrik Allard, şunları söyledi: “DHL gibi büyük bir taşımacılık oyuncusunun bu çözüme gösterdiği ilgi bizi heyecanlandırıyor. Ve geleceğin çok sayıda çözümün kullanılması gerektiği anlamına geleceğine dair bir anlayışı paylaşıyoruz. Verimlilikleri ve menzil sorunlarının olmaması nedeniyle havai hatların bunlardan biri olması muhtemel.

DHL‘in, Almanya Ekonomik İşler ve İklim Eylemi Bakanlığı tarafından finanse edilen bir proje kapsamında ilk denemesinin 2019 yılında Almanya’da başlatıldığı ERS teknolojisine ilgi duyduğunu görmek cesaret verici. Şu anda pantograf donanımlı kamyonlarla devam eden üç deneme var:

  • Deneme 1: Havai elektrik hatlarına sahip A5, Hessen’deki segmenti Darmstadt ve Frankfurt istikametinde çalıştırıyor. Mayıs 2023’te 7 kilometrelik uzantı trafiğe açıldı.
  • Deneme 2: 2019’un sonlarında, Schleswig-Holstein’daki (A1) Lübeck yakınlarında, halen beş Scania kamyonun test edildiği ek bir elektrikli yol bölümü açıldı.
  • Deneme 3: Üçüncü deneme 2021’de Baden-Württemberg’de (B462) başladı.

Trafiğin yoğun olduğu yollarda e-yol, elektrik şebekesinden araca doğrudan etkili şarj imkanı sunan, akü gücünden tasarruf sağlayan ve CO2 yayımlarının önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olan alternatif bir çözüm. Teknoloji, elektrikli kamyonların nakliye görevlerinde daha uzun saatler çalışmasına olanak tanıyor ve daha sessiz araçlarla ve egzoz yayımı olmamasıyla daha çevre dostu. Scania, sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine doğru geçişi yönlendirmeye devam ederken, şirket de sürdürülebilir taşımacılıkta ilerleme kaydetmek için elektrikli çözümlere ve diğer yollara yatırım yapmaya ve geliştirmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz